Kategorie

Six Months and Ten Drops


  • Kod: BFREC041CD
  • Producent: Barefoot Records
  • Kod producenta: 5707471040270
  • Wykonawca: Tomasz Dąbrowski Free4Arts [Tomasz Dąbrowski / Sven Dam Meinild / Jacob Anderskov / Kasper Tom Christiansen]
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: trumpet
  • Cena: 49,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2015-06-15
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com:
15 czerwca będzie mieć premierę album formacji Tomasza Dąbrowskiego FREE4ARTS. "Six Months & Ten Drops, nowa płyta Tomasza Dąbrowskiego i zespołu Free4Arts to pierwsza płyta tego utalentowanego trębacza, jaką nagrał z fortepianem w składzie. Album zawiera siedem kompozycji inspirowanych pieśniami tybetańskim, europejską muzyką Trzeciego Nurtu, oraz skandynawskim podejściem do przestrzeni. Kompozycje napisane specjalnie z myślą o konkretnych muzykach w zespole, gdzie myślą przewodnią było uwypuklenie ich oryginalności i stworzenie grupy w której głos jednego traci znaczenie, kiedy wyrwany z kontekstu.

Jeden z najważniejszych polskich muzyków młodego pokolenia nie zwalnia tempa, jeśli aktywność jeśli nie jest spektakularna to na pewno jest imponująca.
Nie dawno dobiegł końca jego urodzinowy cykl 30 solowych koncertów na 30 urodziny, wydał tez ostatnio płytę „Chapters” nagraną z Bartłomiejem Olesiem. Teraz w duńskiej wytwórni Barefoot Records prezentuje swoje najnowsze nagranie.

Free 4 Arts to zespół, w którym obok Tomasza Dąbrowskiego usłyszymy dwóch przedstawicieli skandynawskiej sceny muzycznej Kaspera Toma oraz saksofonistę bartytonowego Svena Dam Meinilda, za klawiaturą fortepianu zasiada natomiast jeden z najważniejszych dziś młodych europejskich pianistów i kompozytorów Jacob Anderskov.

Album "Six Months and Ten Drops" zawiera 7 kompozycji o ściśle określonej formie i jasno zakreślonych ramach. Muzyka inspirowana pieśniami tybetańskim, Europejską muzyką Trzeciego Nurtu, oraz Skandynawskim podejściem do przestrzeni. Kompozycje napisane specjalnie z myślą o konkretnych muzykach w zespole, gdzie myślą przewodnią było uwypuklenie ich oryginalności i stworzenie grupy w której głos jednego traci znaczenie, kiedy wyrwany z kontekstu.

W skład zespołu wchodzą Duńscy muzycy, saksofonista i kompozytor Sven Dam Meinild, perkusista i bandleader Kasper Tom, oraz Jacob Anderskov - pianista, lider i kompozytor opisany jako "należący do najbardziej wyjątkowych artystów na współczesnej scenie światowej" (Jazz Podium, Niemcy, Maj 2010).


multikultiproject.blogspot.com; 2015-06
"Tomasz Dąbrowski, wykształcony w Danii trębacz i kornecista, to jeden z najważniejszych dziś polskich muzyków młodego pokolenia. Przy tym niezwykle aktywny tak koncertowo (dopiero co zakończył cykl trzydziestu solowych koncertów na dwoje trzydzieste urodziny), jak i nagraniowo ( w tym roku ukazały się już jego albumy z Tom Trio, kwartetu Ocean Fanfare z Tyshawnem Sorey'em oraz duetowe nagranie "Chapters" z Bartkiem Olesiem). A już światło dzienne ujrzała jego najnowsza płyta sygnowana przez Free4Arts.

Pod tą nazwą ukrywa siĘ kwartet - oprócz Dąbrowskiego, lidera i kompozytora całości materiału, grają tu jeszcze tylko duńscy muzycy: perkusista Kaspar Tom, saksofonista Sven Dam Meinild oraz - w moim odczuciu postać tutaj najważniejsza - pianista Jacob Anderskov. To właśnie przez jego osobę, charyzmę i kreatywność ta płyta ma tak niezwykły smak i charakter.

Ale zacznijmy od początku - jak mówi Tomek Dąbrowski - inspiracją dla tego nagrania były tybetańskie pieśni, europejską muzyka Trzeciego Nurtu oraz skandynawskim podejściem do przestrzeni i emocji. Kompozycje napisane specjalnie z myślą o konkretnych muzykach w zespole, gdzie myślą przewodnią było uwypuklenie ich oryginalności i stworzenie grupy, w której głos jednego traci znaczenie, kiedy wyrwany jest z kontekstu. I w dużej mierze to mu się udaje - stworzył bowiem projekt bardzo spójny i bardzo melancholijny, lokujący się gdzieś pomiędzy spokojnym niemal balladą improwizacją, a skandynawskimi klimatami zabarwionymi tak charakterystyczną dla niemieckiego ECM-u melancholią i nostalgią. O ile jednak Kasper Tom oraz Sven Dam Meinild grają świetnie, ale i chyba dosyć przewidywalnie to - także za sprawą harmonii i podejścia do niej, zdecydowanie imponuje Jacob Anderskov. Ale znów - słuchać tego materiału na płycie nie potrafię do końca powiedzieć czy jest to wyłączna zasługa Anderskova czy też (i na ile) stoi za tym kompozytor i lider tego projektu.

Sam Dąbrowski gra tu zaskakująco mało, podchodzi do partii instrumentalnych jakby z nieśmiałością i dystansem. I wcale to nie jest zarzut. Zespół zachowuje dzięki temu równowagę, stając się pełnowymiarowym, twórczym kolektywem, a nie popisem jednego aktora. I to także jest zasługą - chyba nawet największą - młodego trębacza. Bo o niezwykłości zespołu decyduje to czy jest on tylko prostą sumą umiejętności i wizji poszczególnych jego członków, czy też powstaje w wyniku ich spotkania jakaś wartość dodana. Tutaj, w moim odczuciu, zdecydowanie to drugie."
autor: Marek Zając


Editor's Info:
Tomasz Dąbrowski FREE4ARTS - "Six Months and Ten Drops" features 7 original compositions rich in strong ideas and unconventional musical solutions. Melodic and multidimentional music, inspired by Polish folk music, slavic heritage and European third stream jazz and avant garde scene, with personal touch and scandinavian sence of space. Compositions written specifically for this lineup, musicians in the group, with one idea - to underline their unique voice and create a band, where sound of one individual looses it's meaning without a context.

Group features some of the most exciting young players on Scandinavian scene together with Jacob Anderskov
that has as pianist, band leader and composer been described as “belonging to the most extraordinary artists of contemporary music” (Jazz Podium, Germany, May 2010).


Tomasz Dabrowski has always been rejecting the conventions of lineup choice: starting with a trio without a harmonic instrument, forming a duo with drums and a trio with piano and drums, playing solo trumpet concerts. Tomasz is always looking for new sounds, textures and forms, proving that the unconventional has its peculiar colour and is beautiful in its own way.


polskieradio.pl:
uż od dłuższego czasu obserwuję rozwój kariery Tomasza Dąbrowskiego i wciąż nie mogę się nadziwić nad pomysłowością i produktywnością tego młodego trębacza. Właśnie słucham jego kolejny album i boję się, że nie mogę o nim napisać najnowszy, gdyż zanimrecenzja ta zostanie opublikowana, pewnie pan Tomasz wyda kolejny krążek, czy jako lider, czy członek kolejnej formacji. "Six Months and Ten Drops" to przykład produkcji, gdzie każdy z „zawodników” ma swoją pozycję, zadania i perfekcyjnie wie co i jak powinien zrobić, by wszystko zespołowo zadziałało. W skład zespołu wchodzą duńscy muzycy, saksofonista i kompozytor Sven Dam Meinild, perkusista i bandleader Kasper Tom, a także pianista i kompozytor Jacob Anderskov. Sam album to siedem numerów, które stanowią niebezpieczną dla wykonawców i słuchaczy wędrówkę po różnych zakątkach globu – tylko zaznaczmy od razu, to nie jest żadne world music ani etno jazz. Pomimo określonych ram każdego z utworów, muzycy swobodnie czerpią i to garściami, z muzyki skandynawskiej, współczesnej i odwołują się do tradycji tybetańskich. "Six Months and Ten Drops" może zaciekawić także tych, którzy nie lubią wychodzić poza tradycje davisowsko-coltranowskie. Spokojnie, Dąbrowski i spółką nie gryzą.
autor: Mieczysław Burski

muzycy:
Tomasz Dąbrowski: trumpet, balkan-horn
Sven Dam Meinild: baritone saxophone
Jacob Anderskov: piano
Kasper Tom Christiansen: drums

utwory:
1. Six Months
2. Dan
3. Ten Drops
4. I Made It To Oradea
5. Flip And Reverse
6. Heavy Ah
7. Five Weeks

total time - 45:13
wydano: 2015-06-15
nagrano: Recorded june 24-25, 2014 in Koncertkirken by John Fomsgaard
more info: www.barefoot-records.com
more info2: www.tomdabrowski.com


Epicenter
59,90 zł
Now This
63,99 zł
Moon Hoax
29,99 zł
BlackBird
37,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
First Light
55,99 zł
Blue Dialect
59,90 zł
Amazing Twelve
36,99 zł
Tokyo Adagio
54,99 zł
Tage
37,99 zł
Breathless
54,99 zł
Ilé
58,99 zł
Save Your Breath
59,90 zł
To Duke
59,99 zł
Trouble Hunting
37,99 zł
Contouring
37,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: