Kategorie

(Sit In) The Throne of Friendship


  • Kod: CF280
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Kod producenta: 5609063002805
  • Wykonawca: Nate Wooley Sextet [Dan Peck / Eivind Opsvik / Harris Eisenstadt / Josh Sinton / Matt Moran / Nate Wooley]
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: trumpet
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2013-11-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2013-11:
"Nate Wooley to nowojorski trębacz i kornecista młodego, obok Petera Evansa czołowy tamtejszy instrumentalista. Od dobrych kilku lat, bez mała dekady każdy jego autorski wywołuje ekscytację na twarzach jazzu zwanego free, mniej niż bebop skrępowanego formą. Ale to nie wszystko, bowiem od takiegoż samego czasu Wooley współpracuje także z muzykami sceny free improv i takie jego nagrania cieszą się również niemałym uznaniem - tak publiczności jak i krytyków.

Niemały arsenał brzmień i dźwięków zaczerpniętych z free improv, szmerów i charknięć, zgrzytów i pisków, zwykł Nate Wooley wykorzystywać także w projektach bliższych środkowi jazzu. Nie inaczej jest także na najnowszej jego produkcji sygnowanej przez Nate Wooley Sextet. Tutaj również poszerzoną on znacznie brzmieniową paletę właściwą takiemu rodzajowi grania - jakby chciał powiedzieć, że jazz nie jest zamkniętą, skończoną formą; że jego kolego po fachu - Wynton Marsalis - myli się w swym przekonaniu o konieczności zamknięcia jazzu w muzeum pamięci. I to Wooleyowi udaje się świetnie - wykorzystując środki mainstreamowi nie przynależne tworzy zupełnie nową, sobie właściwą muzykę, ubarwiając pastelowe kompozycje free jazzowym pazurem. Jego tematy właściwe zasługują na osobne omówienie - potrafi on bowiem pisać własną muzykę, tak by brzmiała jak jazzowy standard. Nie, nie cytuje znanych, ogranych tematów, nie sili się na podobieństwa melodyczne. Ale jest w tym swing i miękkość, i jakiej takie ogranie - jakby każdy z nich doczekał się już stu interpretacji, a teraz mamy stopierwszą - z pazurem i nieco rewolucyjną. A że wszystkie - prócz "Old Man On The Farm" są jego autorstwa - talent ma niemały.

Świetnie, znakomicie pomysły trębacza realizuje jego zespół. A w nim kilku dobrych znajomych - Matt Moran na wibrafonie, Eivind Opsvik na kontrabasie oraz Harris Eisenstadt za perkusją. Ale i tak na szczególne uznanie zasługują ci dwaj zupełnie nieznani - tubista Dan Peck który nie sili się na dublowanie linii basu a tworzy gdzieś w tle swoją własną opowieść; oraz klarnecista basowy i saksofonista Josh Sinton - jego równiutko grane, jakby jednym głosem, unisona z Natem Wooleyem na długo zapadają i czynią tę jeszcze płytę piękniejszą."
[autor: Marcin Zając]

Editor's info:
Nate Wooley isn’t only a great trumpeter, one of the very best around. He’s also a musician of projects, a conceptualist, a composer, a bandleader. And the Nate Wooley Sextet is his brass band of sorts. “Of sorts” because, as everything else in his music, its instrumental setup isn’t the ordinary: an association of trumpet, bass clarinet doubling with baritone saxophone (Josh Sinton) and tuba (Dan Peck) results in something very far from all the established patterns for this kind of configuration. You can’t have a fanfare with this formula. Or can you? Well, there’s also a vibraphone (Matt Moran) to complicate things, and a “normal” rhythm section (bassist Eivind Opsvik and drummer Harris Eisenstadt) keeps the group still. “(Sit in) The Throne of Friendship” is one more, but particularly notable, example that Wooley walks his own way, the most uneasy for him and for us, but also the most rewarding. This is non-conformist music structured and played with an exquisite sensibility and intelligence. You’ll find difficult to stop listening to this again and again…

muzycy:
Dan Peck: tuba
Eivind Opsvik: bass
Harris Eisenstadt: drums
Josh Sinton: bass clarinet
Matt Moran: vibes
Nate Wooley: trumpet

utwory:
1. Old Man on the Farm 4:44
2. Make Your Friend Feel Loved 8:15
3. The Berries 4:40
4. Plow 6:12
5. Executive Suites 6:10
6. My Story, My Story 6:29
7. Sweet and Sad Consistency 7:12
8. A Million Billion Btus 8:31

total time - 52:19
wydano: 2013
nagrano: Recorded December 1, 2012 at Water Music Studio, Hoboken, NJ
more info: www.cleanfeed-records.com
nor cold
37,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
Absolute Horizon
56,99 zł
SCHL8HOF
54,99 zł
Alchemy
59,99 zł
A Round Goal
59,99 zł
Guewel
59,99 zł
Tooth And Nail
59,99 zł
Stem
59,99 zł
The Nows [2CD]
69,99 zł
Now Is
59,99 zł
Nourishments
59,99 zł
City of Asylum
59,99 zł
Human Encore
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: