Kategorie

Sing cuckoo


  • Kod: INS02
  • Producent: Inspirafon (PL)
  • Wykonawca: El Greco [Joachim Mencel / Jorgos Skolias]
  • Nośnik: CD
  • Cena: 41,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2013-07-01
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
Tytuł płyty „Sing cuckoo” zaczerpnięty został z XIII wiecznego anonimowego tekstu literackiego, będącego najstarszym znanym przykładem poezji angielskiej.

Na płycie znalazło się 8 utworów wokalno – instrumentalnych krakowskiego kompozytora i pianisty Joachima Mencla oraz 2 utwory instrumentalne. Przez blisko 6 lat Joachim Mencel eksperymentował i szukał nowych form, łączących różnorodne style i gatunki muzyczne, tak by stanowiły perfekcyjny klimat dla wybranych przez siebie utworów poetyckich.

Joachim Mencel:. „Muzyka El Greco jest syntezą różnych stylów - chillout, drum'n'bass, R&B, jazz, rock. Podstawą jest umiejętność poruszania się w tych stylach. Choć utożsamiany jestem głównie z jazzem to jednak purystą jazzowym nie jestem; co więcej uważam, że jazz powstał jako synteza kilku gatunków muzyki w USA (rytmy afrykańskie, hymny angielskie, negro spirituals, blues, ragtime). Dzisiaj ta koncepcja łączenia gatunków znów się uaktywnia. Grając jazz, wkładamy w jego ramy nasze zainteresowania, nasze dziedzictwo i ta koncepcja jazzu - żywego organizmu, do którego możemy dodawać swoją „nutę” jest bardzo pojemna. ”


Wybór poezji do tak nowatorskiej formy muzycznej nie należał do łatwych; z wielu fascynacji trzeba było rezygnować, by ostatecznie zastosowane kryterium zdolności adaptacji
tekstu do muzyki dało wyjątkowy materiał na płytę. Stąd na płycie znajdziemy wiersze:
1. Marmur Biały – Cyprian Kamil Norwid
2. Kukułeczka kuka – wersja staroangielska - Anonim
3. Hope is the thing with feathers – Emily Dickinson
4. Rozkosz i boleść (Do Nieznajomej) - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
5. Fraszka (Sen) - Jan Kochanowski
6. Reading Gaol - Oscar Wilde
7. Czemu mi smutno (Aerumnarum Plenus) – Cyprian Kamil Norwid
8. Ślimak mi się powoli przed oczyma wlecze – Kazimierz Przerwa – Tetmajer/>
Warstwę słowną dopełniają wspomniane wcześniej 2 utwory instrumentalne
9. La Nevada – Gila Evansa
10. North Dakota – kompozycja zespołowa

Joachim Mencel: „Odczytuje muzykę w rytmie i akcentach tekstu. Ta poezja, którą wybrałem w moim odczuciu miała już swoją melodię. Moim zadaniem było jedynie odkrycie jej i
ubranie w dźwięki, harmonię, rytm i formę. Nie każda poezja nadaje się do opracowania muzycznego, a przynajmniej nie w moim stylu.
Żyjemy w czasach, w których artyści skazują nas raczej na kontestacje współczesnego świata, leczenie swoich depresji, fobii i niestety często wykorzystują słowo, żeby szokować za wszelką cenę. W naszym projekcie nie musimy udowadniać, że wybrana poezja jest wartościowa, bo jest to oczywiste; co ciekawe te teksty mimo upływu wieków są bardzo aktualne – mogą
wzruszać, skłaniać do refleksji, cieszyć, a nawet bawić.”
Również tytuł płyty „Sing cuckoo” zaczerpnięty został z XIII wiecznego anonimowego tekstu literackiego, będącego najstarszym znanym przykładem poezji angielskiej.

O FORMACJ I EL GRECO
Niepowtarzalny klimat i nastrój formacji El Greco jest zasługą pięciu wszechstronnych, multistylistycznych instrumentalistów, poruszających się z łatwością po trudnym materiale
muzycznym, w którym złożone struktury muzyczne mimo wszystko służą śpiewności melodii i jednocześnie stanowią wyzwanie dla muzyków.
Po raz pierwszy razem zagrali na zaproszenie Fundacji Kościelskich w 2006 roku; materiał muzyczno-literacki, przygotowany przez lidera El Greco Joachima Mencla wykonywał wówczas z zespołem nieżyjący już dzisiaj basista Steve Logan. Przez kolejne lata El Greco usłyszeć można było miedzy innymi na Festiwalach: Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie, oraz Jazz Bez na Ukrainie. Jednocześnie wszyscy muzycy tworzący El Greco tworzyli samodzielne projekty (m. innymi Mencel z Bradem Terrym, Nigelem Kennedym, Dino Saluzzi, Dave Liebmanem, Lee Konitzem, Ewą Bem, Januszem Muniakiem; DJ Krime z Agą Zaryan, Jarosławem Śmietaną, Stevem Loganem; Andrzej Święs z Soundcheck, Kwartetem Nagórskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Kubą Stankiewiczem Trio; Harry Tanschek z Richardem Galliano, Halem Creek, Chico Freemanem, Bob’em Brookmayer’em, i wreszcie Jorgos Skolias z zespołami "'Osjan", "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem).

muzycy:
Jorgos Skolias - vocal
Joachim Mencel - Hammond organ, Rhodes, piano
Dj Krime - turntables
Andrzej Święs - double bass, bass
Harry Tanschek - drums

utwory:
1. Marmur Biały (Cyprian Kamil Norwid)
2. Kukułeczka kuka (wersja staroangielska – Anonim)
3. Hope is the thing with feathers (Emily Dickinson)
4. Rozkosz i boleść {Do Nieznajomej} (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)
5. Fraszka {Sen} (Jan Kochanowski)
6. Reading Gaol (Oscar Wilde)
7. Czemu mi smutno {Aerumnarum Plenus} (Cyprian Kamil Norwid)
8. Ślimak mi się powoli przed oczyma wlecze (Kazimierz Przerwa – Tetmajer)
9. La Nevada (Gil Evans)
10. North Dakota

total time - 58:03
more info: www.inspirafon.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: