Kategorie

Signs [Vinyl 1LP]


  • Kod: 5832LP
  • On Stock
  • Producent: 577 Records (USA)
  • Wykonawca: Gerald Cleaver
  • Nośnik: Vinyl 1LP
  • Instrument lidera: Electronics
  • Cena: 104,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-08-03
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

polifonia.blog.polityka.pl
Kto potrzebuje zaskoczeń, powinien posłuchać nowej płyty świetnego nowojorskiego perkusisty Geralda Cleavera. My, Polacy – jak to się zwykło mówić w takich chwilach – znamy go oczywiście z ostatniego zespołu Tomasza Stańki. Tylko że jeśli odsłuch albumu Signs (577 Records 7/10) zaczniecie od utworu zatytułowanego Tomasz – ewidentnego hołdu Cleavera dla zmarłego lidera – usłyszcie, owszem, poetycki i impresyjny, ale utwór elektroniczny gdzieś spomiędzy różnych estetyk lat 90. Cień ambientu, trochę Warpa. Ten ostatni jest ważny jako punkt odniesienia tej elektronicznej – bębny też tylko syntetyczne, jeśli w ogóle się pojawiają – płyty. Ale jeszcze ważniejszy jest fakt, że Cleaver dorastał w Detroit i próbuje sięgnąć do korzeni Warpa, nawiązując do barw Detroit techno, na swój dojrzały i niegodzący się na miarowe 4/4 sposób. W otwierającym zestaw Jackie’s Smiles wychodzi mu świetnie, lekko i finezyjnie. Pod koniec albumu, w trzyczęściowym utworze tytułowym, już ciężkawo. Choć zarazem bliżej istoty techno.
autor: Bartek Chaciński


jazzarium.pl
Po perkusiście Geraldzie Cleaverze można się spodziewać prawie wszystkiego. Udowadniał już nie raz, że ma głowę pełną pomysłów i lubi przekraczać granice gatunków muzycznych. W zeszłym roku z saksofonistą Larrym Ochsem i gitarzystą Nelsem Clinem wydał album zatytułowany “What Is To Be Done” (CleanFeed Records 2019). Była to płyta o bardzo dużej sile rażenia, napakowana po brzegi energią i kłaniająca się nisko spuściźnie amerykańskiego eksperymentalnego rocka. W 2020 roku Gerald Cleaver również nie próżnuje. Właśnie wystawia na próbę cierpliwość słuchaczy.

Gerald Cleaver wychowywał się w Detroit. To przemysłowe miasto zasłynęło w świecie z wielu muzycznych historii. Jedna z nich miała związek z muzyką elektroniczną, a konkretnie z detroit techno. To właśnie to miasto stało się kolebką tego nurtu, który rozkwitł pod koniec lat 80. i wciąż wraca do łask wraz z jego kolejnymi falami. Gerald Cleaver na swoim albumie “Signs” nawiązuje właśnie do fascynacji tą muzyką.

Na omawianej przeze mnie płycie znajdują się nagrania, które powstawały od 2017 do 2019 roku w studiu Sear Sound w Nowym Jorku. Gerald Cleaver uzbierał ich na tyle, że zmieściły się na albumie z muzyką elektroniczną. Kto oczekuje, że amerykański perkusista gra tutaj choćby przez kilka minut na swoim nominalnym instrumencie, szybko zostanie wyprowadzony z błędu. “Signs” to album z muzyką syntetyczną i zarazem udany eksperyment daleki od klubowych odmian tego nurtu.

To także debiut Geralda Cleavera w nowej roli. Warto posłuchać, jak artysta radzi sobie w tworzeniu muzyki, z którą nie jest kojarzony na co dzień. A kto tęskni za Cleaverem w wydaniu jazzowym, ten już może powoli sięgać po kolejne wydawnictwo artysty. W maju ukazał się jego wspólny album z Danielem Carterem, Matthew Shippem i Williamem Parkerem. Podobnie jak “Signs” znajdziecie go w katalogu nowojorskiej wytwórni 577 Records.
Autor: Piotr Wojdat

Editor's info:
Gerald Cleaver is best known for his career as a top jazz drummer, however, his memories of growing up in Detroit inspired him to create his latest project Signs.

This debut as an electronic musician and composer came about in his Brooklyn studio through a long process of looking to translate what he heard, into a new language. Cleaver was born and spent most of his life in Detroit, where he experienced, and was influenced by, the legendary development and blossoming of the Motor City electronic music scene. On each of the seven tracks from the vinyl (plus four bonus tracks), the master percussionist turns his creativity and craft onto the realm of a forward-thinking electronic dimension.

Listen to one of the most in-demand jazz drummers in this new way to express himself and discover how the palette has expanded through dream-like, transcendent electronic manipulations.

muzycy:
Gerald Cleaver - electronics

utwory:
A1. Jackie’s Smiles
A2. Signs I
A3. Signs II
A4. Signs III
B1. Amidst Curses
B2. Blown
B3. Tomasz

wydano: March 27, 2020
nagrano: Recorded during 2017-2019 in Brooklyn, New York

more info: www.577records.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: