Категории

Tungt Vand


  • Код: NWM045CD
  • Производитель: Ninth World Music (DK)
  • Код производителя: 5709498208572
  • Цена: 58.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2012-06-18
kontynent: Europa
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Free-jazzowy projekt Volume, który obok Mikołaja Trzaski tworzy dwóch duńczyków, perkusista Peter Ole Jorgensen, basista Peter Friis Nielsen oraz niemiecki puzonista Johannes Bauer, swoją pierwszą płytową odsłonę miał w 2007 roku, kiedy to duńska wytwórnia Ninth World Music wydała album "Aeter". Tym razem w rozszerzonym o puzon składzie muzycy prezentują niesłychanie pogmatwaną, złożoną strukturę pełną free-jazzowych fajerwerków.
Każdy z czterech muzyków to "zaprawiony w bojach" jazzowy improwizator, potrafią nadać muzyce szalony pęd, impet, ale nie mniej ważny jest oddech, cisza, brzmienie - te elementy w dużym stopniu decydują o charakterze płyty.
Warto wspomnieć, że Volume wystąpi na tegorocznym Open'erze w ramach Alter Space. W infantylnym świecie takie nagrania mają siłę emocjonalnego tornado.

impropozycja.blogspot.com:
Na tym blogu nie znajdziecie za wiele ciepłych słów odnoszących się do Mikołaja Trzaski. Nadeszła pora na zadośćuczynienie!
Podejrzewam, że nie każdemu ta formuła przypadnie do gustu, ale dla mnie zestawienie gęstej i - w znacznej części - dość statycznej linii charakterystycznego Nielsenowskiego, surowego basu z równie gęstą, ale już zdecydowanie bardziej dynamiczną perkusją oraz rozbuchanym, będącym w permanentnej komunikacji duetem puzon - saksofon jest strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że, jak się okazuje, Trzaska z Bauerem rozumieją się jak bracia. Niemcowi w wielu projektach brakowało partnera do realizowania swojej niepozbawionej poczucia humoru ekspresji, przez co jego gra stanowiła częściej trafny kontrapunkt niż element dialogu. Trzaska chwycił Bauerowski język w mig i błyskawicznie wdał się w radosną, pełną erudycji dyskusję. I co najważniejsze, pewnie nie byłoby to możliwe, gdyby ciągle tkwił na etapie sonorystycznych poszukiwań i podglądania innych muzyków, wygląda więc na to, że w końcu muzyk ten się dookreślił. Słychać, że wreszcie nastąpiło pełne odblokowanie naszego saksofonisty, który zamiast za wszelką cenę stwarzać się od nowa pod wpływem kolejnej inspiracji, uwolnił nabyte, niemałe już przecież doświadczenie i zaprezentował zupełnie swobodną improwizację, która wychodzi mu - jako muzykowi skupionemu na interakcji - doskonale. Trzaska, jak mało kto słyszy, co się dookoła niego dzieje i w niebywale empatyczny sposób potrafi nie tylko się odnaleźć w danej sytuacji, lecz także, bez najmniejszych kompleksów, zainicjować interesujący wariant. Ta postawa powoduje, że żar dętej wymiany zaraża muzyków sekcji rytmicznej, pojawia się zespołowa euforia, energetyczne sprzężenia zwrotne, gwałtowne zwroty akcji, hałaśliwe ataki czterogłosu, czyli wszystko to, dzięki czemu ja dostaję - jakże pożądanego i przecież tak rzadkiego - solidnego, mocnego kopa! Doskonała płyta!
autor: Marcin Kiciński

Editor's info:
Volume was formed in 2004 by Trzaska, Nielsen & Jorgensen. Three highly individual and diverse musicians, who belongs to the top performers on the European Improvisation / freeform scene. In 2008 Johannes Bauer joined the group. Bauer had previously played with Jorgens & Nielsen in The Wild Mans Band & Sweet- hearts In A Drugstore. Over the years Volume have been touring intensively which have resulted in its very it's own sound.

"Tungt Vand" is a furious live recording, captured in Bydgoszcz, Poland during Volume's 2009 tour. The music Volume created that night burn's hard. It is a power- ful statement from both Bauer and Trzaska, blowing fire into the rhythms & grooves, created by the "Danish Drum & Bass team" Jorgensen and Nielsen, who does a magnificent job - as two manic pathfinders, constantly supporting the front line and at the same time seeking for new directions to expand the music. Volume's first album "Ater" was released in 2008 to much critical acclaim and was one of the best selling jazz CD's in Poland in 2008.

muzycy:
Mikolaj Trzaska: saxophones
Peter Ole Jorgensen: drums, percussion
Peter Friis Nielsen: bass
Johannes Bauer: trombone

utwory:
1. Washing Time [7:23]
2. Diving In Sound [7:31]
3. Wimpo Dimpo [8:50]
4. Megasus [8:02]
5. Light Shining On A Black Surface [10:55]
6. Tungt Vand (Deuterium Oxide) [7:19]

total time - 50:01
wydano: 2011
nagrano: Recorded live at Klub Mózg, Bydgoszcz, Poland on 22 April 2009
more info: www.ninthworldmusic.com
Randezvous Suite
49.99 zł
Curare
56.99 zł
Drop It
56.99 zł
Upcoming Hurricane
56.99 zł
Eastern Man Alone
57.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: