Категории

Transmissions


  • Код: NBCD126
  • Производитель: NoBusiness Records
  • Цена: 56.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2020-06-16
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com * * * * 1/2:
Dziewięć napisanych przez lidera kompozycji, z dwoma wyjątkami toczących się w niespiesznych tempach, jakby poza czasem, a już na pewno poza pulsem. Całość rozgrywa się w dość nieoczywistej aurze, szczypta tajemniczości, z umiarem przetwarzane brzmienie gitary. Swoją dbałością o detale i wrażliwością na instrumentalne koincydencje Adam Caine przypomina Jakoba Bro, szczególnie z płyt "Time" i "Balladeering". Gdy słyszymy Nicka Lyonsa na alcie w "Secular Expectorate" to jakby sam Lee Konitz zstąpił na chwilę z niebios. Święta zasada "czym wolniej, tym głębiej" jest tutaj realizowana z dwoma dramaturgicznymi kontrami ("The Cove" i "Hell Awaits") fenomenalnie.

Tak się dzieje przez pierwszą połowę płyty, do szóstego "The Cove", ten kipiący rockową energia utwór, to rwący potok soczystych opowieści, wybuchowa ekspresja rozsadza wytworzony nastrój pierwszej połowy płyty, płynnie przechodząc do siódmego, prawie dziesięciominutowego "Hell Awaits".
To z kolei solidna dawka post-elektroniki podawanej z wielkim smakiem. Utwór otwierają masywne dźwięki elektroniki, z których wyłania się brzmienie gitary lidera. Narracja buduje się mozolnie, ale dość swobodnie, bez minimalistycznych naleciałości. Rytm, dynamika, emocje żywych instrumentów i elektronicznych szumów i zgrzytów. Akcje zazębiają się, reakcje zdecydowanie mają sens. Na koniec utworu Billy Mintz świetnie korzysta z talerzy, buduje perkusyjne drony, stawiając "kropkę nad free-jazzowym i".

Dwa ostatnie utwory to powrót do formuły z pierwszej połowy płyty, minimal & spiritual w smakowitej odsłonie. "Heavenly Bodies" przynosi zwrot akcji, muzycy powracają do niespiesznej, adekwatnie swobodnej narracji, niepozbawionej wszakże kameralnej zadumy. Na zamykającym płytę "The Spiral", najpierw wzrost emocji i dynamiki, gitara Boba Lanzettiego zapętla dronowy wzór, na którym koronkowo improwizuje druga gitara Adama Caine'a. Pięknie podaje "taneczny" rytm sekcja w osobach Adama Lane'a i Billy'ego Mintza. Do mety odprowadza słuchacza przejmujący "spacer" smyczka Adama Lane'a po strunach kontrabasu.
Tak kończy się ta pełna uroku, dramaturgicznego napięcia i sporego rozmachu płyta nowojorskiego gitarzysty.
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved


NoBusiness presents a new set of recordings by the Adam Caine Quartet recorded April 29, 2018 by Tom Tedesco at Tedesco Studio, mixed by Nolan Thies at the Bunker Studio and mastered by Kevin Blackler.

muzycy:
Adam Caine - electric guitar, synthesizer, electric bass, percussion
Bob Lanzetti - electric guitar
Adam Lane - acoustic bass
Billy Mintz - drums
Plus special guest Nick Lyons - alto saxophone (on Secular Expectorate)

utwory:
1. Night Driver 03:25
2. Cloud Over 07:50
3. Alien Flower 04:49
4. The Girls 03:54
5. Secular Expectorate 05:38
6. The Core 04:53
7. Hell Awaits 09:08
8. Heavenly Bodies 04:39
9. The Spiral 07:18

wydano: 2020-05
nagrano: Recorded April 29, 2018 by Tom Tedesco at Tedesco Studio

more info: www.nobusinessrecords.com
more info2: www.adamcaine.com

Рецензии пользователей Добавлено
Thousandfold
56.99 zł
Amariuch
34.99 zł
Silver Dollar
56.99 zł
Seven Lines
41.99 zł
Plom
41.99 zł
1,000 Lights
37.99 zł
The Sky Below
66.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: