Категории

The Lives of Many Others


  • Код: CF286
  • Производитель: Clean Feed (POR)
  • Код производителя: 5609063002867
  • Цена: 59.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2013-11-15
opakowanie: kartonowe etui
opis:

jazzarium.pl * * * *
Słoweńska pianistka ma 26 lat i doprawdy trudno zestawić jej metrykę z dojrzałością języka, jaki słychać na jej solowym albumie "The Lives of Many Others". Krążek ukazał się nakładem portugalskiej oficyny Clean Feed i z miejsca stał się jedną z najciekawszych pozycji w jej katalogu.

Cecil Taylor, Thelonious Monk, Vijay Iyer i Jason Moran to nie tylko jej idole. Temu pierwszemu poświęciła swoją pracę magisterską. U dwóch ostatnich studiowała - i to pilnie. I choć dziedzictwo amerykańskiej myśli improwizatorskiej jest słyszalne w jej grze głośno i wyraźnie, Draksler nie naśladuje swych mistrzów, ale szuka w stworzonym przez nich świecie własnej drogi.
Są tu więc i barwne, oniryczne poszukiwania brzmieniowe, mocne, grubo ciosane formy, potoki splątanych dźwięków i spontanicznie wyłaniające się z nich melodie i groovy.

No a przecież nie samym jazzem muzyka Kai Draksler żyje. Już pierwszy, tytułowy utwór brzmi jakby był własnym remiksem. Dłonie artystki przeplatają ze sobą melodie i beaty jakby grały nie na fortepianie, a na dwóch gramofonach - gdy z burzy uderzeń i szarpnięć czy szurania po strunach fortepianiu, wyłania się sampel przywodzący skojarzenia z „Sinnerman" Niny Simone. Muzyka płynnie przechodzi w kolejne rozdziały - klasycyzującą balladę "Vsi so venci Vejli", potoczystą suitę "Wronger/Eerier/Stronger than (just a thought) I recall". Każdy utwór ma tu swoją wewnętrzną dramaturgię i porządek. A jest w tym wszystkim lekkość, świeżość, ekscytacja a przy tym pewność. Muzyka się pianistce nie przydarza - z przekonaniem egzekwuje ona na fortepianie swoją artystyczną wolę.

Moje pierwsze spotkanie z muzyką Kaji Draksler miało miejsce podczas targów Jazzahead, gdzie dała bezkonkurencyjnie najlepszy koncert jaki przyszło mi w tym roku słyszeć w Bremie. Jedynym cieniem położył się na jej muzyce fakt, że forma, choć sprawia wrażenie w pełni improwizowanej jest jednak w dużej mierze skomponowana i powtarzalna. Czy ma to jednak znaczenie w perspektywie muzyki zamkniętej na „The Lives of Many Others”? Wątpię.

Ważniejsze zaś jest to, że pianistka na koncie ma kompozycje na orkiestrę, płyty ze swym elektroniczno-wokalnym kwintetetm Acropolis oraz rozliczne improwizowane zderzenia i eksperymenty. To doświadczenie słychać w muzyce 26-latki (!!!).

Kaję Draksler będziemy mieli okazję usłyszeć na żywo w Polsce. Gdzie i kiedy - niech pozostanie to jeszcze tajemnicą - ale, jak mówią: zapamiętajcie to nazwisko! I sięgnijcie po ten album!
autor: Kajetan Prochyra


Editor's info:
Titling a piano solo with a reference to the “many others” tells you everything about the personality of this young Slovenian composer and improviser. Kaja Draksler’s use of the keyboard may be a solitary one, fueled by very personal considerations, but the music played is inhabited by the ones who established the history of this instrument, from both the classical – she has a solid “erudite” background, and it shows – and jazz fields.

Her master thesis was a study of Cecil Taylor’s inner structures of improvisation and his rhythmic, percussive, influence is patent all around, even if her approach is less dense. Her broken, non-linear phrasing comes directly from Thelonious Monk, and she takes Bach’s counterpoint to extreme consequences, liberating the left hand from the right. There’s also something from her studying with two of the greatest jazz pianists of these days, Vijay Iyer and Jason Moran. And there’s more: Draksler’s experience with large number formations (European Movement Jazz Orchestra, her own Katarchestra, Slovenian Philharmony Orchestra and others) is translated here to a vision of the piano as a miniature orchestra. Here is a new surprising talent to discover…

muzycy:
Kaja Draksler: piano solo

utwory:
1. The Lives of Many Others 5:44
2. Vsi so Venci Vejli 5:07
3. Communicational Entropy / Andromeda 7:36
4. Suite: Wronger: Eerier: Stronger Than (Just a Thought): I Recall 10:50
5. I Walked into Yesterday 2:20
6. Army of Drops 6:06
7. Delicious Irony 4:14

total time - 41:57
wydano: 2013-11-13
more info: www.cleanfeed-records.com
more info2: www.kajadraksler.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: