Категории

Ost Bingo Skruer


  • Код: BFREC031CD
  • Производитель: Barefoot Records
  • Код производителя: 5707471031551
  • Цена: 58.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2013-10-28
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Kasper Tom Christiansen - perkusista, kompozytor, bandleader. W czerwcu 2008 ukończył Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Po studiach zamieszkał w Berlinie, gdzie zapoczątkował współpracę z wieloma muzykami niemieckimi. Tam też ostatnio daje się poznać jako lider zespołu "Fusk", którego członkiem jest Rudi Mahall. Jest aktywnym kompozytorem - posiada własny sekstet (HornAmok!) oraz zespół QuartZ, z którym odbywa liczne trasy koncertowe po Europie.


multikultiproject.blogspot.com; 2013-10
"...Kasper Tom 5 to kwintet prowadzony przez mało mi znanego i chyba młodziutkiego duńskiego perkusistę Kaspera Toma Christiansena. Chociaż to on właśnie jest liderem projektu i tak pewnie dla większości odbiorców twarzą będzie uznany i doświadczony klarnecista niemiecki Rudi Mahall. Tym bardziej więc cieszy udział w tym kwintecie trębacza Tomasza Dąbrowskiego.

Słuchając autorskich płyt młodego polskiego muzyka zawsze miałem wrażenie, że wszystko tu dzieje się za wcześnie. Za wcześnie był pierwszy autorski album, za wcześnie uznanie, za wcześnie sesje w Nowym Jorku i aplauz krytyki. Bo tak naprawdę jego albumy były po prostu nijakie, nieprzemyślane, niedopracowane - tak jakby lider nie miał nam nic istotnego do powiedzenia. Lub też po prostu materiał wydany był zbyt wcześnie - wymagał czasu, by dojrzeć, by rzetelnie go przepracować. Istnieje też jedna jeszcze możliwość - Tomasz Dąbrowski to nie materiał na lidera. I ta płyta wydaje się tę ostatnią wersję potwierdzać. Bo trębacz znakomicie wpisuje się w stylistykę muzyki kwintetu Christiansena, a brzmienie jego instrumentów cudownie uzupełnia i kontrapunktuje linię klarnetu i bass-klarnetu Rudiego Mahalla. To zresztą niemiecki klarnecista zakreśla przestrzeń, to dźwięki jego instrumentów wiążą partie Polaka. I nie jest to żaden zarzut - taka po prostu jest koncepcja muzyki zespołu. Troszkę zresztą przywodzi ona w pamięci brzmienie Vandermark 5 z okresu gdy Jeb Bishop grał już tylko na puzonie. A Dąbrowski wywiązuje się z niej świetnie wnosząc od siebie energię i wyobraźnię, lekkość i polot.

Cały zresztą kwintet brzmi tu znakomicie - zarówno w kompozycjach lidera, jak i w pełni improwizowanych utworach. Zwróciłbym tu jeszcze uwagę na jedną postać - mianowicie puzonisty Pettera Hangsela. To on spaja ten kwintet, wiążąc w jedno partie solistycznych dęciaków i rytmicznej sekcji, osadzając muzykę w harmonii - takie jest jego zadanie i taka formuła grania.

Nagranie to nie rozstrzyga czy Tomasz Dąbrowski jest materiałem na lidera czy też - dowodzi tylko tego, że zachwyt krytyków nie zastąpi dojrzałości muzyka, która po prostu potrzebuje czasu by zaistnieć. A wykuwa się ona właśnie w takich spotkania i interakcjach. Z obecności polskiego muzyka, z jego postawy w tym nagraniu można być na prawdę dumnym. I jest to nadzieja na znakomite projekty autorskie w przyszłości, dużo lepsze i ciekawsze od tego, co serwował nam w przeszłości…"
autor: Józef Paprocki


muzycy:
Rudi Mahall (bcl)
Tomasz Dąbrowski (trp)
Petter Hängsel (trb)
Jens Mikkel Madsen (b)
Kasper Tom (dr)

utwory:
1. Doner Macht Schoner
2. Butt Crack Blues
3. Habt Ihr Lust Auf Ein Dreier?
4. Tesknoty
5. Kusk
6. Everything, All the Time
7. Everybody Loves Calypso
8. Sowieso
9. Ost Bingo Skruer
10. Parat Krabat

total time - 60:45
wydano: 2013-10-22
more info: www.barefoot-records.com
more info2: kaspertom.com
Free Moby
58.99 zł
Live at the Loft
58.99 zł
Solborg 4+4+1
58.99 zł
The Cherry Thing
58.99 zł
Seven Lines
41.99 zł
Joy of Friendship
37.99 zł
Trouble Hunting
37.99 zł
Tren Żałobny
37.99 zł
Hera
37.99 zł
Pink Ivory
37.99 zł
Afekty
37.99 zł
Synergy
37.99 zł
Steps
39.99 zł
Meet Meat
39.99 zł
Tom Trio
49.99 zł
Quintet
58.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: