Категории

North Park


  • Код: ALLEGRO036
  • Производитель: Allegro (PL)
  • Цена: 36.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2019-03-08
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
„...to akustyczny jazz z najwyższej półki (…) W zamyśle lidera jest muzyką, która może być wykonywana zarówno na wielkich scenach, jak i całkiem akustycznie, bez sięgania po mikrofony i wzmacniacze. To z jednej strony powrót do źródeł jazzowego grania, z drugiej zaś estetyczne wariacje na kanwie nowoczesnego, nieskrępowanego mainstreamu dopieszczonego wielką wiedzą o harmonii i kompozycji trójmiejskiego saksofonisty. Chwilami radykalny, ale gdy trzeba również powściągliwy, Staroniewicz w sposób przekonujący każdą nutą udowadnia, że jest w tej konwencji jazzu w naszym kraju klasą sam dla siebie.”
Piotr Iwicki „Jazz Gazeta”

Wojciech Staroniewicz – postać znana polskiej publiczności od ponad 25 lat. Saksofonista i kompozytor. Zaskakuje wciąż nowymi autorskimi projektami muzycznymi o szerokim spektrum stylistycznym. Nagrał osiem autorskich albumów.
Znakomity sideman, chętnie zapraszany przez innych muzyków (wieloletnia współpraca z norweską grupą „Loud Jazz Band” czy sekstetem Włodzimierza Nahornego). Wojciech Staroniewicz, jako jedyny wśród polskich saksofonistów jazzowych, został zakwalifikowany do półfinału Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie, gdzie znalazł się w gronie 21 saksofonistów wybranych z całego świata. Oprócz tego zdobył pierwszą nagrodę zespołową oraz indywidualną za najlepszą kompozycję na festiwalu „Jazz Juniors”. Wraz z zespołem „Set-Off” zdobył pierwszą nagrodę – „Złoty klucz do kariery” – na Pomorskiej Jesieni Jazzowej oraz drugą nagrodę na International Contest for Youth Orchestras in Hoeilaart (Belgia). Jest także laureatem prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Sopotu „Sopocka Muza”. Staroniewicz pełnił funkcję członka Rady Akademii Fonograficznej.
Koncertował prawie we wszystkich krajach europejskich a także w Chinach. Grał na głównych scenach większości polskich festiwali jazzowych, poprzedzając koncerty m.in.: Kenny’ego Garetta, Chicka Corei, Davida Sancheza, Jamesa Cartera, Yellow Jackets.

W ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. W jego karierze artystycznej przewinęło się wiele wspaniałych nazwisk: Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Krzysztof Herdzin, Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk, Adam Cegielski, Nippy Noya, Helge Lien, Erik Johannessen, Brian Melvin oraz praktycznie cała czołówka jazzowa Trójmiasta.

Erik Johannessen – gra na puzonie, instrumentach perkusyjnych oraz śpiewa w Jaga Jazzist, zespole który zdobył Norweską Grammy za album „One-Armed Bandit” w 2010 roku. Koncertował na całym świecie z zespołami: Jaga Jazzist, Ensemble Denada, Loud Jazz Band, Trondheim Jazz Orchestra i trio Lord Kelwin.
Jest nowoczesnym puzonistą freejazzowym, ale lubi także improwizację melodyczną.
Komponuje i aranżuje muzykę dla małych i dużych zespołów. Był nominowany do norweskiej nagrody Grammy jako kompozytor roku za nagranie muzyki dziecięcej Snydelig, z udziałem The National Broadcasting Orchestra (KORK).
Gra na licznych pop/rockowych płytach z Susanne Sundfor, Lindstrom, Marią Mena i wieloma innymi.

Dominik Bukowski – wibrafonista, kompozytor, absolwent Katowickiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni (1999) oraz zwycięzca konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2002. Od 2003 roku zajmuje II miejsce w kategorii wibrafon roku w ankiecie Jazz Forum. Nagrał ponad 30 płyt. Jego album „Projektor” znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika Jazz Forum, zaś ostatnia płyta „Vice Versa” została nominowana do nagrody Fryderyki 2010. Jako sideman został wyróżniony Złotą Płytą za album „Melisa” Przemka Dyakowskiego, której producentem był Leszek Możdżer. W 2013 roku album „Kropla Słowa” Krystyny Stańko, do której Bukowski skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według Jazz Forum.
Współpracuje i nagrywa z takimi muzykami jak: Amir ELSaffar, Tim Hagans, Cikada Quartet, Brian Melvin, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik i inni. Koncertował na festiwalach w Indonezji, Izraelu i w większości krajów europejskich.

Paweł Urowski – kontrabasista i gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobywca nagród i kilku wyróżnień indywidualnych w konkursach jazzowych, takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 12 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz.

Przemysław Jarosz – perkusista, absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jako student, laureat wielu konkursów, nagród i wyróżnień. Od wielu lat współpracuje z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej, nagrywając kolejne albumy oraz występując na większości festiwali w Polsce i za granicą. Obecnie członek kilku formacji oraz lider własnego tria Yarosz Organ Trio, z którym nagrał już dwa albumy. Od 2005 roku kontynuuje pracę dydaktyczną na rodzimej uczelni, gdzie w 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki.

muzycy:
Wojciech Staroniewicz: tenor and soprano saxes
Erik Johannessen: trombone
Dominik Bukowski: vibe
Paweł Urowski: double bass
Przemysław Jarosz: drums

utwory:
1. North Park
2. Max Power
3. Floating
4. Basic Needs
5. Double Schuffle
6. Don't Kiss My Jacket
7. Fit Society
8. Dogs On Tour

wydano: 2019-03-08

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: