Категории

ASAF


  • Код: MMCD006
  • Производитель: MISSIO MUSICA (PL)
  • Цена: 29.99 zł
  • Порекомендовать продукт


premiera polska:
2004-08-14
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Tygodnik Powszechny; 2004-10
Istnieją dwie teorie, nader odmiennie lokalizujące genezę jazzu. Według jednej z nich jazz narodził się w kościele. Wspominam o tym w związku z pierwszą płytą zespołu Asaf, choć religijność sprowadza się tu o wiele bardziej do warstwy tekstowej oraz do zapośredniczeń plastycznych niż do odwołań muzycznych…Asaf gra bardzo przyzwoity, mainstreamowy jazz. Uspokojony, acz nie przesadnie łagodny. Brak odniesień np. Do tradycji gospel; najważniejszą okołoreligijną aluzją jest nawiązanie do Coltrane'owskiej "Love" (z kwartetowej wersji "Meditations") w "Stworzeniu". Trane'owskie, z ducha i brzmienia, są nieco podwyższone, ekstatyczne frazy saksofonu. Pojawiają się one po zagęszczeniu (relatywnie dużym, jak na Asaf) faktury dźwiękowej. Tenor gra coraz ostrzej i następuje najpiękniejszy bodaj fragment płyty, dobrze świadczący o muzykach: wspólnie trzymane tempo, ostatnie, na wydechu, nuty saksofonu, stonowany łącznik perkusji i fortepian, akord na rozpęd i zaraz świetne prowadzenie tria. W którymś momencie perkusista lekko przyspieszy, budując w ten sposób figurę kontrastową wobec dominującego rytmu…'
autor: Adam Poprawa

opis wydawcy
Akustyczny kwartet jazzowy Asaf powstał w lipcu 2003. W marcu 2004 wydał swoja pierwsza płytę, która poświecona została pamięci zmarłego w listopadzie 2003 Andrzeja Cudzicha. Muzyka, jaką wykonuje zespół, charakteryzuje się wyjątkową spójnością brzmienia i silnym przekazem, łączącym w sobie intensywność muzyki Johna Coltrana ze słowiańskim liryzmem.

Płyta zespołu została bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Pomimo krótkiego czasu istnienia grupy, znalazła się na liście płyt nominowanych do tytułu Albumu Roku 2004.

Od roku 2005 zespół koncertował w Polsce i w Niemczech. Oprócz koncertów klubowych zespół wystąpił m.in. podczas 10. Summer Jazz Festival w "Piwnicy pod Baranami", w Warszawskiej Bibliotece Narodowej oraz na festiwalu "Skok Jazz Sopot". Po dwuletniej przerwie zespół wznawia swoją działalność.


Krótko o muzykach
Maciej Sikała (sax) - najbardziej znany i utytułowany muzyk zespołu. Od 1995 roku jest, według czytelników Jazz Forum, najlepszym polskim tenorzystą jazzowym. Nagrał ponad 40 płyt, m.in. z takimi muzykami jak David Liebman, Ronnie Burrage, Clarence Seay (Piotr Wojtasik - "HOPE"), Reggie Workman, Billy Hart, Joanne Brackeen, Billy Harper.

Joanna Gajda (p.) - absolwentka Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie pracownik tej uczelni. Laureatka 1. nagrody na festiwalu standardów jazzowych w Siedlcach (ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa). Współpracowała z takimi muzykami jak Billy Harper, Judy Bady, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Urszula Dudziak, Piotr Baron czy Miecz Szcześniak.

Michał Barański (b.) - to według niektórych muzyków, jak np. Leszek Możdżer, muzyczne odkrycie roku 2004. Mimo młodego wieku występował w takich miejscach jak Knittig Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, czy na Mail Jazz Festival w Colorado. Razem z Paweł Kaczmarczyk Trio jest laureatem Jazz nad Odrą 2004 i Bielskiej Zadymki Jazzowej 2005. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami: Rogerem Kellaway'em, Williamem Galisonem, Nigelem Kennedy, Benny Maupinem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Baronem, Januszem Muniakiem, Grzegorzem Nagórskim, Joachimem Menclem, Maciejem Sikałą, Jose Torresem, Agą Zaryan, Mieczysławem Szcześniakiem, a także z rockową formacją Mate.o, Natalią Niemen i zespołem New Life M oraz chórem gospel Trzecia Godzina Dnia.

Piotr Jankowski (dr.) - przebywał wiele lat w Niemczech. W latach 80-tych studiował jazz w Hamburgu i miał okazję współpracować z takimi sławami jak Clark Terry, Fredie Habbard, Woody Show, Johny Gryffin. W latach 1987-89 razem ze Zbigniewem Wegehauptem współtworzył trio Włodka Pawlika. Po wieloletniej przerwie powrócił na scenę jazzową inicjując powstanie zespołu Asaf. W Polsce jest bardziej znany wśród fanów muzyki chrześcijańskiej jako współzałożyciel zespołu New Life M. Zespół ten, w którym występują również Marcin Pospieszalski, Joachim Mencel, Natalia Niemen czy Mieczysław Szcześniak, stał się prekursorem tego ruchu muzycznego w Polsce.


muzycy:
Maciej Sikała: sax
Joanna Gajda: piano
Piotr Jankowski: drums
Michał Barański: bass
wydano: 2004
Love Songs
45.99 zł
Cinema Beyrouth
56.99 zł
Aved Ivenda
56.99 zł
Suno Suno
56.99 zł
Quite Simply
56.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: