Категории

Luminous


  • Код: NBCD112
  • Производитель: NoBusiness Records
  • Цена: 56.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-01-31
opakowanie: plastikowe etui
opis:

jazzarium.pl:
Tak się składa, że o “Luminous” mam okazję pisać na dzień przed urodzinami Simona Nabatova. Z pewnością jest to postać niedoceniona, o której za mało pisze się na łamach różnorakich serwisów internetowych i która na toasty jak najbardziej zasługuje. W prasie raczej nie ma, co szukać jakichś wzmianek. W tym przypadku wielkiego wyboru zresztą i tak nie ma, zatem i na artykuły o Nabatovie niespecjalnie można liczyć. Rosyjski pianista z pewnością zasługuje jednak na to, by te kilka akapitów raz na jakiś czas mu poświęcić i przy okazji przyjrzeć się jego aktualnym dokonaniom.

Nadarzyła się okazja. Sięgam więc po “Luminous”, które w 2018 roku ukazało się nakładem NoBusiness Records. Wydawałoby się zatem, że mamy tu do czynienia z albumem zawierającym świeży materiał autorstwa tria znakomitych muzyków. Simonowi Nabatovi towarzyszą brytyjski kontrabasista i człowiek-orkiestra Barry Guy oraz amerykański perkusista znany np. z BassDrumBone, czyli Gerry Hemingway. Skład zatem trafia nam się wyborny. Taki, który przyciągnie uwagę słuchaczy kreatywnej muzyki na styku różnych stylistyk z akcentem na improwizowany jazz.

“Luminous” nie jest jednak tak naprawdę nowym dokonaniem w dorobku Nabatova, Guya i Hemingwaya. To efekt zarejestrowania występów tria, które miały miejsce w 2015 roku w Kolonii. Fragmenty tych koncertów można zresztą obejrzeć także w zmontowanym klipie wideo dostępnym w serwisie YouTube. To ciekawy wstęp do płyty, która odznacza się bardzo swobodnym podejściem do improwizacji, melodyki i wszelakich form. Artyści stawiają na żywiołowe granie.

Mamy tu zatem do czynienia z luźnymi impresjami, które znakomicie korespondują z tym, co możemy zobaczyć na okładce płyty. Nim się obejrzymy, album wybrzmiewa w całości. Pozostawia nas z pewnym niedosytem, ale nie mam w tym przypadku na myśli czasu trwania płyty (ponad 70 minut). Po prostu ma swoje lepsze i gorsze momenty. Ale jest jednak ciekawym doświadczeniem. Tacy muzycy jak Simon Nabatov, Barry Guy i Gerry Hemingway poniżej pewnego (czyli wysokiego) poziomu nie zwykli schodzić. Trzeba jednak też uczciwie przyznać, że na wyżyny swoich umiejętności tym razem się nie wspinają.
autor: Piotr Wojdat

Downtown Music Gallery:
Over the past decade or so, I have been watching Russian/American pianist, Simon Nabatov, continue to evolve through a few dozen discs and the occasional live performance. Whether performing in solo, duo, trio, quartet or large units, he has consistently knocked me out with his playing. Aside from 3 or so solo efforts, Mr. Nabatov works with many great great musicians, including several strong duos and trios. This is a first time trio effort for a particularly great trio: British bass giant Barry Guy and American drummer, Gerry Hemingway, both of whom are currently living in Switzerland.

There is an intense, interactive, organic, flow going on here. From quiet to explosive, I keep hearing several layers of connected currents. On “Basket Glide”, Mr. Hemingway switches for marimba for while, things get more cerebral here. The ultra-subtle, cautious interaction, has a most exquisite, hushed elegance. It takes time to get used to the restraint which eventually increases in intensity with several currents all swirling in connected orbits. There is something lovely going here as if a handful of ghosts were dancing together slowly in ritualistic circles. At some 70 minutes, there is quite a bit to absorb here, yet I did marvel at the evolves circles of creative spirits the continued to revolve all the way through.
By Bruce Lee Gallanter, DMG

muzycy:
Simon Nabatov - piano
Barry Guy - double bass
Gerry Hemingway - drums, marimba

utwory:
1. Slip Away 06:51
2. Basket Glide 06:33
3. Vacant Prophecy 06:24
4. Tolerance 05:58
5. Forty Days 04:03
6. Shards Examined 02:52
7. Great Disparity 09:15
8. Scroll Back 06:45
9. Luminous 02:29
10. Scattered Together 04:26
11. Soothing Mirage 05:28
12. Unfrozen Sorrow 08:52

All music by Simon Nabatov (GEMA), Barry Guy (PRS, MCPS, PPL) and Gerry Hemingway (Nagual Music BMI/GEMA)

nagrano: Recorded live in LOFT, Cologne, Germany on 30-31st October, 2015 by Christian Heck

more info: www.nobusinessrecords.com
more info2: www.nabatov.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: