Категории

Plays W.C.Handy


  • Код: 7492012
  • Производитель: Columbia (USA)
  • Код производителя: 0886974920120
  • Цена: 37.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Straightahead/Mainstream
premiera polska:
2009-03-26
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

radiojazz.fm
[. . .] Cały ówczesny zespół Armstronga robił wrażenie zachwyconego wręcz świeżością pomysłu lidera w stosunku do jazzowych interpretacji kompozycji Handy'ego.
Blisko 9-minutowa wersja: "St.Louis Blues" otwierająca ten legendarny album, to nagranie będące niejako wzorcową interpretacją tego tematu. W owych czasach nagranie bluesowego utworu w tak rozbudowanej wersji, było również swego rodzaju novum. Dowcipny wokal Velmy Middleton, majestatycznie brzmiąca trąbka Louisa i doskonałe partie puzonu Trummy'ego Younga sprawiają, że nagrania słucha się doskonale, pomimo tego, żw pochodzi sprzed ponad pół wieku. To właśnie interpretacja zespołu Satchma przyczyniła się do gigantycznej popularności tematu i uczynienia z niego niedoścignionego wzorca, mogącego znaleźć się w BIPM w Sevres (Międzynarodowe Biuro Miar i Wag) jako wzorzec bluesa. "St.Louis Blues" to jeden z tych światowych standardów, po które najczęściej sięgają muzycy jazzowi i bluesmani (w roku 2011 wspaniałą i ukazującą nieco inne oblicze utworu zarejestrowali Jarek Śmietana i Wojtek Karolak na płycie "I Love The Blues"). Standard ten przyczynił się też do powstania kroku tanecznego, zwanego później foxtrotem. Podobno, gdy sam W.C.Handy usłyszał tę wersję w 1954 roku (będąc już u schyłku życia niewidomym i schorowanym) rozpłakał się ze wzruszenia nad tak doskonałą interpretacją napisanego przez siebie przed 40-laty tematu.
Płyta: "Louis Armstrong Plays W.C.Handy" to nie tylko jednak: "St.Louis Blues". W zbiorze zachwyca każde spośród nagrań, podczas których nie można oprzeć się wrażeniu, iż Satchmo był w tym okresie niezwykle szczęśliwym. Wyzwolony z ram wcześniejszej konwecji - z jaką był kojarzony od lat 20-tych ub. wieku - znajdował się wówczas u szczytu swej spektakularnej kariery. Także muzycy, z jakimi nagrywał ten longplay, okazali się wspaniałym składem.
Klarnet Barney'a Bigarda doskonale przekomarza się z wokalem i partiami trąbki Armstronga w "Yellow Dog Blues".
W bardziej charakterystycznym dla wcześniejszych dokonań Armstronga klimacie utrzymana jest natomiast kompozycja "Loveless Love", zaśpiewana w duecie z E.Middleton w charakterystycznej wesołej i roztańczonej manierze z wspaniałymi partiami dętymi Younga, Bigarda i Mistrza.
"Blues ciotki Hagar" oparty na typowych bluesowych akordach to popis Armstronga wygrywającego poruszające partie, lecz także okraszony bluesowym wokalem przy akompaniamencie Younga.[. . .]
autor: Robert Ratajczak

muzycy:
Louis Armstrong - trąbka, wokal
Trummy Young - puzon
Barney Bigard - klarnet
Billy Kyle - fortepian
Arvell Shaw - kontrabas
Barrett Deems - perkusja
Velma Middleton - wokal

utwory:
1. St. Louis blues
2. Yellow dog blues
3. Loveless love
4. Aunt Hagar's blues
5. Long gone ("The Bowlin' Green")
6. The Memphis blues (Or Mister Crump)
7. Beale street blues
8. Ole miss blues
9. Chantez les bas (Sing 'em low)
10. Hesitating blues
11. Atlanta blues (Make me one pallet on your floor)
12. Interview with W.C. Handy
13. Loveless love
14. Hesitating blues
15. Alligator story
16. Long gone

wydano: 2009-03-26
more info: www.columbiarecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: