Категории

Josquin Desprez: Adieu Mes Amours


  • Код: RIC403
  • Производитель: Ricercar (B)
  • Цена: 62.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Muzyka Dawna
premiera polska:
2019-07-03
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Pod koniec XV wieku Josquina des Prez cieszył się sławą największego twórcy w Europie, dzięki ogromnej wszechstronności otrzymał przydomek „principes omnium” („książę wszystkich”). Josquin des Prez urodził się we Flandrii, wychował się w kręgach francuskich, jednak większą część dorosłego życia spędził we Włoszech. W jego muzyce na znaczeniu wyraźnie przybierają środki retoryki muzycznej, mające na celu wywołanie w słuchaczach uczuć sugerowanych przez tekst. Nieliczni kompozytorzy, kiedykolwiek cieszyli się tak szeroką popularnością i bezkrytycznym uwielbieniem następnych generacji, jak Josquin Desprez. Uznawany jest on za największego kompozytora i nowatora w zakresie kompozycji, łączącego dwie epoki – średniowiecze i renesans, którego kompozycje znakomicie zniosły próbę czasu następnych pięciuset lat.

Śpiewak Romain Bockler i lutnista Bor Zuljan przedstawiają unikalny program pieśni Josquina des Prez, wydobywając na powierzchnię ową melancholijną intymność, będącą fundamentem jego kompozytorskiego warsztatu.

W tym programie duet Dulces Exuviae tworzy niezwykle intymną atmosferę, w której dorobek jednego z największych samotników epoko renesansu świeci własnym światłem. Josquin Desprez, genialny kompozytor, stroniący od ludzi kompozytor, stworzył oryginalny język, który cechuje melancholijny charakter, naturalny i niepowtarzalny temperament, niewymuszona elegancja i wielką mądrość twórcy. Słyszymy to zarówno w świeckich pieśniach, jak i w repertuarze sakralnym. Duet Dulces Exuviae dzięki wielkiej prostocie wykonawczej uwalnia piękno tej muzyki, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i melodyjnym.

Lutnista Bor Zuljan to postać szeroko znana we współczesnym świecie muzyki dawnej, występuje regularnie, jako solista z zespołami Le Concert Brisé, Geneva Camerata, Slovenian Philharmonic Orchestra, Ensemble Contrechamps, w duecie z Dusanem Bogdanoviciem, a także ze swoim zespołem La Lyra. Od 2011 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki dawnej Flores Musicae w Słowenii. Po studiach jazzowych i klasycznych w Ljubljana Conservatory of Music kontynuował naukę u Aniello Desiderio w Koblencji w Niemczech. W 2007 roku rozpoczął studia w Haute Ecole de Musique de Geneve, gdzie uzyskał tytuł licencjata i magistra gitary i lutni (Dusan Bogdanovic, Jonathan Rubin), kontynuował specjalizację z muzyki średniowiecznej i ukończył magister pedagogiki muzycznej. Od 2011 roku pracuje, jako asystent naukowy w tej samej szkole przy projekcie improwizacji Fantazji na lutni w XVI wieku.
Wykłada lutnię w Conservatoire Populaire de Musique, Danse et Théâtre de Geneve, a także prowadził liczne konferencje i kursy mistrzowskie w instytucjach, takich jak Schola Cantorum Basiliensis, Fondazione Giorgio Cini w Wenecji, CNSMD Lyon, Haute Ecole de Musique de Geneve, Escuela Superior de Musica de Mexico i Ljubljana Academy of Music.
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
A composer admired by his contemporaries, Josquin Desprez (ca 1450-1521) was a solitary artist who sublimated in his chansons the melancholy character and the elegance emblematic of the Renaissance. For their first recording, Dulces Exuviae explore the intimacy of these chansons in a fresh light: the sweet melodies are embellished by ornaments and accompanied on the lute, leaving ample room for improvisation, and thus allowing music to come out all the more alive, delicate and filled with emotion.

muzycy:
Dulces Exuviae:
Bor Zuljan: lute
Romain Bockler: baritone

utwory:
1. Josquin Desprez: Ave Maria 03:26
2. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:32
3. Josquin Desprez: Mille Regretz 02:29
4. Josquin Desprez: La Canción del Emperador 02:34
5. Josquin Desprez: Regretz sans fin 05:52
6. Josquin Desprez: La plus des plus 09:22
7. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:37
8. Josquin Desprez: Nimphes napées 02:50
9. Josquin Desprez: Fortuna desperata # 03:54
10. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:35
11. Josquin Desprez: Adieu mes amours 02:16
12. Josquin Desprez: La Bernardina 01:24
13. Josquin Desprez: En l'ombre d'ung buissonnet 03:59
14. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:20
15. Josquin Desprez: Ricercar 01:40
16. Josquin Desprez: In te, domine speravi 02:39
17. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:35
18. Josquin Desprez: Douleur me bat 04:29
19. Josquin Desprez: Ile fantazies de Joskin 02:10
20. Josquin Desprez: Quant de vous seul 05:52
21. Josquin Desprez: Praeambulum (improvisation) 00:27
22. Josquin Desprez: Nymphes des
wydano: 2019-07
more info: www.outhere.de
more info2: www.romainbockler.comObrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: