Категории

Homework


  • Код: NBCD116
  • Производитель: NoBusiness Records
  • Цена: 56.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-06-14
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
Wpływ Sunny'ego Murray'a na język jazzu nie został dotąd w wystarczający sposób doceniony. Na razie nie ma na to szans, bowiem samodzielnie spychamy się na margines świadomości i wiedzy, wybierając świecidełka i bibeloty. Ten, kto dotąd nie poznał się na talencie Murray'a, czy to w zespołach Cecila Taylora, Alberta Aylera, czy późniejszych składach, ten pewnie nie sięgnie po jego płyty, jednak dla tych, którzy znają tego drummera, każde nowe nagranie jest wyższą koniecznością. Tak też jest i ze mną.
Oficyna NoBusiness Records (jakaż to adekwatna nazwa dla wydawnictwa skupionego na awangardzie jazzowej) przedstawia trio w składzie Sunny Murray za perkusją, Bob Dickie na klarnecie i klarnecie basowym, Robert Andreano na gitarze i w jednym utworze na basie. Materiał "Homework" zarejestrowany został 30 maja 1994 roku w 816 South St. Philadelphia i wydany teraz na CD i na limitowanym LP.

Sunny Murray zaprosił do współpracy dwóch amerykańskich muzyków, którzy pozostają raczej nieznani, ale to już reguła w przypadku autorskich projektów drummera Wystarczy sobie przypomnieć debiut w roli lidera Murray'a, który zarejestrowany został z mało znanymi wtedy muzykami - są to basista Alan Silva, saksofonista altowy Byard Lancaster, trębacz Jacques Coursil i saksofonista altowy Jack Graham (ESP Disk, 1966).

Materiał zawarty na płycie "Homework" można by zaklasyfikować, jako free balladę, swoisty minimalizm w formule free jazzowej. Bowiem Sunny Murray od swoich dwóch wielkich mentorów - Cecila Taylora i Alberta Aylera wziął odwagę i determinację do realizacji własnych pomysłów, w swoim skromnym dorobku lidera stawiał raczej na wzajemną empatię i hamowanie ekspresyjnej nadmiarowości, niż na epatowanie słuchacza huraganowym, dźwiękowym ogniem. Każdy z jego partnerów ma przy tym sporą swobodę, nie jest tutaj ograniczony ani zamkniętą formą, ani też dramaturgicznym scenariuszem. Muzycy ci potrafią się kolektywnie sprężyć, prowadzą narrację do krwistych kulminacji. Jest to muzyka pełna radości i nadziei, można by rzec muzyka ducha!
autor: MAd
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Sunny Murray - drums
Bob Dickie - clarinet, bass clarinet on "Good Things"
Robert Andreano - guitar, bass on "Good Things"

utwory:
1. Homework (18:56)
2. Swell (9:11)
3. Good Things (11:16)
4. Why You Need A Lawyer When Your Pants On Fire (18:54)
5. Memorial Day (7:02)
6. In (1:35)

wydano: 2019-05
nagrano: Recorded 30 May, 1994 at 816 South St. Philadelphia, PA

more info: www.nobusinessrecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: