Категории

Film of Life [Vinyl 2LP]


  • Код: JV3357003233
  • Производитель: Jazz Village
  • Цена: 109.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Afrobeat / Funk / Soul
premiera polska:
2014-11-08
kontynent: Afryka
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Audio, Wykonanie * * */ Nagranie * * *:
Urodzony w Nigerii współtwórca afrobeatu, perkusista Tony Allen Oladipo, nagrał album podsumowujący karierę o znaczącym tytule "Film of Life". Legendarny Fela Anikulapo Kuti powiedział, że bez niego nie byłoby afrobeatu i mianował go muzycznym dyrektorem swojego zespołu. Tony Allen był nim w najbardziej znaczących dla tego stylu latach 1968-79, kiedy afrykańskie zespoły dokonały światowej ekspansji.

Brian Eno poszedł jeszcze dalej mówiąc, że Tony Allen jest prawdopodobnie największym perkusistą, jaki kiedykolwiek żył. Słuchając jego nagrań, można odnieść wrażenie, że gra kilku perkusistów, a wielobarwne rytmy nasycają muzykę tak silnie, że nie sposób jej słuchać w pozycji siedzącej.

Nie byłoby licznych albumów firmowanych przez Tony`ego Allena, gdyby nie jego talent do komponowania i aranżowania. "Muzyka jest moją misją, ciągle uczę się od innych" - mówi charyzmatyczny perkusista i zaprasza na swoje płyty zacnych gości.

W utworze "Go Back" śpiewa Damon Albarn, wokalista zespołów Blur i Gorillaz. To niezwykle rytmiczna, melodyjna piosenka, która powinna trafić na listy przebojów. Oniryczny rytm wprawi słuchaczy w trans, a zniewalający wokal wsparty celnymi akordami fortepianu przekona do "Film of Life" skutecznie. Słucham go w kółko i wcale nie chce mi się go wyjmować z odtwarzacza. Idealny na jesienny poranek.
autor: Marek Dusza

soulbowl.pl , * * * 1/2 :
Tony Allen, weteran afrobeatu, współczesnym europejskim słuchaczom znany prawdopodobnie głównie ze wspólnej płyty z Jimim Tenorem sprzed kilku lat, w październiku wydał swój nowy solowy album. I to album, nie ma się co oszukiwać, za sprawą którego nigeryjski perkusista i kompozytor udowadnia światu, że to on nadal rozdaje karty na scenie afrykańskiego funku.

Są rzeczy, których nie da się wyuczyć, ale są też takie, których nie można utracić - są równie pewne co śmierć i podatki w znanym porzekadle. Po odsłuchu Film of Life sześciesięcioczteroletniego Allena staje się jasne, że jedną z nich musi być jego wyczucie rytmu! Rytmu specyficznego, bo wynikającego poniekąd z afrykańskich tradycji plemiennych, a z drugiej strony mocno zakorzenionego w postrzeganiu muzyki zaszczepionym już na kontynencie amerykańskim - obficie skropionego melodyjnością i prostolinijną pogodą ducha.

I tak też właśnie płynie Film of Life, wyławiając bożą iskrę z morza muzyki współczesnych posępnych awangardzistów. To płyta nieskażona dalekosiężną kalkulacyjnością cechującą dzisiejszy świat - rozpracowująca meandry życia na swój sposób, jeden po drugim. Allen przez lata opanował do perfekcji układanie przejrzystych, ale niebanalnych melodii wokół pulsującego rytmu, dzięki czemu Film of Life jest płytą szalenie słuchacza angażującą, nawet pomimo tego, że zaledwie w połowie utworów znajdziemy jakiekolwiek struktury wokalne. Jeden z gościnnych głosów należy zresztą do Damona Albarna — w ostatnich latach coraz częściej wymienianego w kontekście czarnej muzykiw ostatnich latach coraz częściej wymienianego w kontekście czarnej muzyki. Lider Blur nadaje utworowi „Go Back” przyjemny post-blurowski kształt, jednocześnie nie ujmując niczego wyrazistemu klimatowi całego krążka. Ostatecznie to, że Allen nie zaprasza do współpracy tuzina innych wokalistów, a w swoich kompozycjach polega sam na sobie i swoim zespole, dowodzi najlepiej jego nieprzeciętnych zdolności muzycznych, jednocześnie zapewniając nowej płycie wysoki stopień stylistycznej koherencji.
autor: Kurtek

Editor's info:
Legendary Afrobeat drummer Tony Allen presents his tenth album Film of Life, an album that has the ring of a true self-portrait, an overview of his rich and exemplary career that began alongside Fela Kuti in 1960s Lagos and has continued on to Allen's recent collaborations with Damon Albarn in The Good, The Bad & The Queen and Rocket Juice & the Moon. Film of Life extends the parameters of Afrobeat, encompassing jazz and psychelic pop, from 'African Man' to 'Afro Kung Fu Beat' (the original version can be heard on the The Last King of Scotland soundtrack), from 'Tiger Skip' (featuring Damon Albarn on melodica) to Tonywood (recorded with the American-born Nigerian singer Kuku). A musician faithful to his roots, Tony is not afraid to take a stand, as in 'The Boat Journey', inspired by the recent struggles of exile. A theme echoed in 'Go Back', co-written and sung by Damon Albarn in the true spirit of the Philly sound. In harmony with the current renaissance of interest in Great Black Music, 'Ire Omo', 'Mojo' (with Manu Dibango on saxophone), 'Koko Dance' and 'Insider' are instantly recognisable as the work of a past master of the art.


Guardian * * * *
'A master-drummer still in glorious form'

Mojo November 2014 * * * *
'The 70-year old's definitive statement'

Q magazine November 2014
'Allen's mastery of rhythm holds this inventive album together'

Jazzwise, February 2015 * * * *
'Smart, rhythmic, mesmerising, Film of Life is the legend s best release yet'


muzycy:
Tony Allen

utwory:
Side1:
1. Moving On
2. Boat Journey
3. Tiger's Skip
4. Ewa

Side2:
5. Afo KunfFu Beat
6. Koko Dance
7. Go Back

Side3:
8. Ire Omo
9. African Man
10. Tony Wood

Side4:
11. Na Bangui [bonus track]
12. Mojo [bonus track]
13. Insider [bonus track]

wydano: 2014
more info: www.jazzvillagemusic.com
more info2: www.tonyallen.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: