Категории

An Eternal Moment


  • Код: NBCD115
  • Производитель: NoBusiness Records
  • Цена: 56.99 zł
  • Порекомендовать продукт

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-06-14
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Miałem już przyjemność recenzować płytę "Ton-Klami Prophesy of Nue", na której grali bohaterowie dopiero co wydanego nagrania "An Eternal Moment". Poprzednia, wydana nakładem NoBusiness Records, nagrana została w trio Midori Takada / Kang Tae Hwan / Masahiko Satoh, ta nowa powstała w duecie Midori Takada / Kang Tae Hwan. Rejestracji dokonano 14 marca 1995 roku w Café Amores, w japońskim Yamaguchi. Tam też zarejestrowano solowy koncert koreańskiego saksofonisty, wydany na CD i LP także w barwach NoBusiness Records "Live at Cafe Amores".

Midori Takada – kompozytorka, perkusistka, performerka, absolwentka Tokyo University Of The Arts, a także jedna z najważniejszych postaci japońskiej awangardy. Debiutowała na scenie Filharmonii Berlińskiej występując z Berlińską Orkiestrą Symfoniczną RIAS, zaraz po ukończeniu Tokyo University Of The Arts w roku 1974. W późniejszych latach Takada zainteresowała się tajnikami tradycyjnej muzyki z Afryki i Azji, dzięki czemu zaczęła współpracować z Kakrabą Lobi z Ghany, Lamine Konte z Senegalu, zespołem Farafina z Burkina Faso, a także z muzykami koreańskimi: grającym na cytrze Chi Seong-ja, flecistą Won-il czy występującym na omawianej płycie saksofonistą Kang Tae Hwanem.

Kang Tae Hwan - koreański saksofonista, urodzony w 1944 roku w Seulu. Od 1978 roku współtworzy free jazzową scenę w Korei i Japonii. Współpracuje z najważniejszymi muzykami sceny muzyki improwizowanej z Japonii jak Otomo Yoshihide, Sachiko M., ale też z Nedem Rothenbergiem i Sainkho Namchylak.

"An Eternal Moment" to koncertowe nagranie podzielone na trzy samodzielne części, z premedytacją nie używam określenia kompozycje, bo mamy do czynienia z wolną formą. Kompetencje Midori Takady i Kang Tae Hwana są niepodważalne, w związku z tym, że na rynku niewiele jest nagrań obu uczestniczących w koncercie muzyków przypuszczam, że dla szerokiej publiczności są to nazwiska zupełnie nieznane.
Koreański saksofonista, którego język został ukształtowany w pewnej izolacji od światowych trendów, uderza swoją oryginalnością. Zachwyca zdumiewająco kontrolowanym użyciem oddechu permanentnego i zróżnicowanych technik wielofonicznych, w części znanych w środowisku free improve, lecz tutaj przykuwają uwagę ziarnistą surowością.
Midori Takada z kolei, ze swoją wyobraźnią skręcającą w stronę kontemplacyjnego nastroju buddyjskich klasztorów, na marimbie zniewala jakąś nieokreśloną arystokratyczną stylowością i precyzją. To ona wylewa dźwiękową "podmurówkę", pod strzeliste saksofonowe "wieże" Tae Hwana. Wprowadza do wspólnej muzyki szczyptę spokoju ducha i stylową narrację. Całość ocieka mocą ekspresji obu artystów. Wspaniale jest podążać za muzykami tak doskonale słuchającymi się wzajemnie!
autor: Mariusz Zawiślak
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Midori Takada - percussion
Kang Tae Hwan - alto saxophone

utwory:
1. Syun-Soku (41:52)
2. Solo – by Kang Tae Hwan (15:09)
3. Dan-Shi (19:25)

wydano: 2019-05
nagrano: Recorded live on the 14nd March 1995 at Café Amores, Hofu, Yamaguchi, Japan by Takeo Suetomi

more info: www.nobusinessrecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: