Kategorie

Our Lady Of The Flowers


  • Kod: ROG0057
  • Producent: Rogue ART (FR)
  • Kod producenta: 3760131270570
  • Wykonawca: Matthew Shipp Quartet / Declared Enemy
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: piano
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-09-03,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2015-07, ocena: * * * * *
"Matthew Shipp powraca do Jeana Geneta. Tym razem jednak - w przeciwieństwie do pierwszego nagrania osadzonego w prozie Geneta - płyta ta ma czysto muzyczny charakter (tam bowiem Denis Lavant czytał fragmenty tekstów francuskiego pisarza.)

To płyta - podobnie jak "Salute to 100001 Stars" - zarejestrowana w gwiazdorskim kwartecie - obok lidera grają tu jeszcze William Parker na kontrabasie, Sabir Mateen na saksofonach i klarnecie oraz Gerald Cleaver na perkusji. Niezwykłe, pełne dynamicznych zmian kompozycje Shippa, w oderwaniu od tekstu zyskują zupełnie nowy charakter - proza Geneta staje inspiracją, ale podmiotem jest muzyka i nie ma ona tu już ilustracyjnego charakteru.

Wielkim bohaterem tego nagrania staje się w moim odczuciu Sabir Mateen. Ten od wielu lat aktywny muzyk, wcale nie tak dawno jeszcze dorabiający sobie graniem wraz z Danielem Carterem w nowojorskim metrze czy na ulicy, nigdy nie zyskał statusu gwiazdy. Wciąż grywa w małych klubach - tak w Stanach, jak i w Europie. Najbardziej chyba ceniony jest we Włoszech, a to dzięki długotrwałej współpracy z Hamidem Drakiem. Tutaj - po raz kolejny - udowadnia jak wspaniałym jest muzykiem i jak cudownym, rozmodlonym dźwiękiem tak saksofonu, jak i klarnetu dysponuje. Słychać to zwłaszcza gdy Shipp zwalnia nieco bieg swoich kompozycji i w potoku dźwięków ważnych i istotnych Mateen znajduje przestrzeń i możliwość, by błysnąć swoim kunsztem. Bo, podobnie jak we życiu, nie jest on typem instrumentalisty, który wyrąbię sobie dźwiękiem miejsce w zespole, jest nieśmiały i wycofany, ale gdy zostawić mu miejsce wygra frazy zaiste niezwykłe.

Zadziwiająco małą rólkę Shipp przewidział tu dla Cleavera - praktycznie ma on rozpędzić zespół, gdy tego wymaga muzyka. I tyle. Natomiast całość zespala w jedność William Parker ze swoim monumentalnym timingiem i takim że spokojem nadając muzyce rytm i dyscyplinując nawet samego lidera.

Tak więc to kwartet osobowości, lecz stworzony w niezwykle przemyślany sposób, wykorzystujący wirtuozerię muzyków i, jakby to powiedzieć - pozostający w służbie muzyki. Bo dla Shippa, podobnie dla Mateena, Parkera i Cleavera - to ona jest najważniejsza. Świetne nagranie!"
autor: Marek Zając


excerpt from the liner notes
2006: «ROGUEART» released SALUTE TO 1000001 STARS (Rog – 0004) with a Genet text read by French actor Denis Levant & music written & played by Matthew Shipp & this same quartet he assembled for that occasion which he called Declared Enemy – continuing with that homage Shipp has chosen to name this cd after Genet’s in/famous novel Our Lady of The Flowers > here are duos, trios & solos selected/composed by Shipp, the totality of which, represents his further feelings & involvement with Genet’s work as well as his own ideas of individual & group voicing & expression.
By Steve Dalachinsky

muzycy:
Matthew Shipp: piano
Sabir Mateen: tenor saxophone, clarinet
William Parker: double bass
Gerald Cleaver: drums

utwory:
1. Atomic Note (7:03)
2. New Tension (5:18)
3. A Different Plane (7:38)
4. From the Beyond (8:27)
5. Silence Blooms (4:24)
6. Irrational (6:46)
7. Our Lady of the Flowers (11:03)
8. Gasp (7:41)
9. Cosmic Joke (8:56)

All compositions by Matthew Shipp

total time - 66:56
nagrano: Recorded by Jim Clouse on June 13th 2013 at Park West Studio, Brooklyn, New York, NY, USA
more info: www.roguart.com
To Duke
59,99 zł
O'S Time
64,99 zł
Tribal Fire
57,99 zł
Un Piano
59,99 zł
Four Walls
37,99 zł
The Conversation
37,99 zł
Ninth Square
59,90 zł
Night in Europe
56,99 zł
Rara Avis
39,99 zł
Hoodoo Blues
59,90 zł
Double Arc
39,99 zł
Kopros Lithos
37,99 zł
Right Hemisphere
59,99 zł
Projections
59,99 zł
Flats Fixed
65,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: