Kategorie

Monsieur de Sainte-Colombe et ses Filles


  • Kod: MIR336
  • On Stock
  • Producent: Mirare (FR)
  • Wykonawca: Ricercar Consort / Philippe Pierlot
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: viola da gamba
  • Kompozytor: Jean de Sainte-Colombe, Luis Couperin, Chambonnieres, Robert De Visée
  • Cena: 54,99 zł
  • Poleć produkt

Muzyka Barokowa
premiera polska:
2020-07-17
kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
Bohater filmu Alaina Corneau "Tous les matins du monde/Wszystkie poranki świata" Pan de Sainte Colombe to postać mało znana, można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie ów film, byłaby poza wnikliwymi badaczami epoki zupełnie nieznana. Tym większe uznanie należy się Alainowi Corneau, Pascalowi Quignard, który zekranizowaną opowieść napisał i Jordiemu Savallowi, który stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu, do dzisiaj będącą swoistym przewodnikiem dla wielu fanów francuskiego baroku.

Ricercar Consort został założony w 1980 roku przez skrzypka François Fernandeza, organistę Bernarde Foccroulle'a i gambistę Philippe'a Pierlota, który z czasem zaczął również prowadzić zespół. Przełomem w karierze Ricercar Ensemble stała się, wysoko oceniania, europejska trasa koncertowa z "Muzyczną ofiarą" J.S.Bacha w 1985 roku. Od nagrania "Actus Tragicus" dla Mirare w 2005 roku, zespół prowadzony przez belgijskiego gambistę i dyrygenta stał się jednym z kapłanów bachowskiego kultu.

Ich najnowsza płyta przenosi słuchacza do świata Saint Colombe'a, w którym "muzyka mówi to, czego nie potrafią wypowiedzieć słowa, dlatego nie jest sztuką w pełni ludzką" - tak Sainte Colombe tłumaczy swojemu uczniowi, przyszłemu królewskiemu kapelmistrzowi - Marain Marais, istotę muzykowania.
Jean de Saint Colombe, ojciec dwóch córek, Françoise i Brigide, z którym koncertował w swoim domu na trzy viole da gamba uważany jest za założyciela francuskiej szkoły wiolonczelowej, która zdominowała muzykę europejską XVII i XVIII wieku. Intuicyjna i nowatorska koncepcja kompozytorska wymyka się regułom epoki, mamy tutaj do czynienia z bardzo swobodnymi formami, śmiałymi harmoniami, wzniosłymi i onirycznymi zarazem kompozycjami, które nie mają odpowiedników w muzyce tego czasu. Zamknijmy oczy, wyobraźmy sobie ascetyczne wnętrze domostwa Monsieur de Saint Colombe'a, skupionego ojca wraz z córkami we własnych kompozycjach i transkrypcjach na trzy viole da gamba Couperina, Chambonnieres i De Visée.
Copyright © 1996-2020 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Around the Tombeau Les Regrets by Monsieur de Sainte-Colombe, several of the finest pieces by the ‘Orpheus of our time’ are assembled, along with transcriptions for three viols modelled on the concerts he gave with his daughters.

muzycy:
Philippe Pierlot, dessus et basse de viole
Lucile Boulanger, basse de viole
Myriam Rignol, basse de viole
Rolf Lislevand, théorbe

utwory:
1. Jean de Sainte-Colombe: Concert XLI: Le Retour 6:32
2. Jean de Sainte-Colombe: Concert XXV 5:55
3. Couperin, L: Suite a 3 violes 11:40
4. Jean de Sainte-Colombe: Concert XXVII: Bourrasque 5:55
5. Jean de Sainte-Colombe: Concert XLVIII: Le Raporté 9:49
6. Chambonnieres: Pavane L'entretien des Dieux 6:04
7. Jean de Sainte-Colombe: Concert XLIV 6:16
8. Chambonnieres: Sarabande Jeunes Zephirs 2:35
9. Jean de Sainte-Colombe: Concert LXVI: Tombeau. Les Regrets 3:37
10. Visée: Tombeau pour Mesdemoiselles De Visée 3:53
11. Jean de Sainte-Colombe: Concert LIV: [La] Dubois 13:08

wydano: 2020-06-28
more info: www.mirare.fr
more info2: www.ricercarconsort.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: