Kategorie

Live In Taipei 1995 [2CD]


  • Kod: TZ7323
  • Producent: Tzadik (USA)
  • Kod producenta: 0702397732327
  • Wykonawca: Masada
  • Nośnik: 2CD
  • Cena: 99,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
1999-10-01
seria wydawnicza: Archival Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

www.emd.pl
[...] Masada nie należy do awangardy jazzu. Pomimo to sztampowe określenie 'klezmer i harmolodyk' uważam za krzywdzące, z tej prostej przyczyny, że korzenie Masady są znacznie szersze i obejmują całą tradycję muzyki żydowskiej, aszkenazyjską (klezmer) i sefardyjską, która splata się ze wszystkimi odmianami muzyki basenu morza śródziemnego. Choćby nawet zlekceważyć bezkompromisowość Zorna, który nie tyle wplata muzykę żydowską w jazz, co czyni z niej fundament Masady, zostanie nam jeszcze to, co sprawia, że ten właśnie koncert jest wyjątkowy. Muzyka płynie, ostre numery są bardzo gwałtowne, spokojniejsze łagodnie kołyszą. Nie ma podczas prawie 79 minut koncertu ani chwili dłużyzny, czy nawet oddechu, pauzy pozwalającej muzykom zregenerować siły. Są cały czas skupieni i każdy utwór grają z pełnym oddaniem. Jakby tęsknili za sobą i tą muzyką, czekali na nią i ten koncert.

Wszystkie utwory mają prostą budowę, zaczynają się od tematu, na bazie którego Zorn i Douglas budują improwizacje, znacznie dłuższe na koncercie niż podczas nagrania studyjnego. Czego by nie zarzucać Zornowi saksofoniście, z pewnością jest świetnym improwizatorem, a jego główna zaleta polega na tym, że się nie oszczędza, nigdy. Wiem co mówię, na żadnym koncercie który znam, Zorn nie pozwala sobie na taryfę ulgową. O ilu dzisiaj muzykach jazzowych można powiedzieć to samo? Wielu słuchaczy z trudem wytrzyma jazgot utworów takich jak 'Karet', lecz dla mnie te najkrótsze kompozycje są eksplozją energii wydobywającej się z samych trzewi. Jeśli muzyka Colemana była dzika, bezładna w pierwotny sposób, instynktowna, to o Zornie można powiedzieć, że jest spadkobiercą dokładnie tej tradycji.

Tematem do osobnych zachwytów jest zgranie zespołu. Wielokrotnie czytałem o telepatii, symbiozie itp....., i niestety, wszystkie epitety są prawdziwe : -) Duety Douglasa z Zornem żyją własnym życiem, zmieniają się z utworu na utwór, z koncertu na koncert, na próżno szukać sztampowych, wyuczonych 'zagrywek', w miarę jak każdy z muzyków rozwija partię swojego instrumentu, drugi to ją uzupełnia, to ją neguje. Panowie bawią się tym co robią, zapominają się w tej zabawie i jest to jeden z najbardziej porywających i inspirujących elementów muzyki Masady. Lata improwizacji w ramach utworów-gier robią swoje! Nie bez znaczenia jest sekcja rytmiczna, z będącym klasą dla siebie, zawsze pełnym energii i ochoty na niespodzianki Joeyem Baronem, oraz Gregiem Cohenem, pracowicie uzupełniającym fundamenty utworu, który po tym koncercie powiedział, że czuł się jak wiewiórka ciągnięta za ciężarówką Macka. Dokładnie, Masada to pędząca, podrasowana maszyna, z której silnik chce wyskoczyć przez maskę.

Wbrew informacji na obwolucie, nie był to pierwszy od 6 miesięcy koncert Masady. We wkładce płyty nie ma o tym mowy, ale wiadomo, że koncert miał miejsce 15 sierpnia 1999, siedem tygodni po równie ekscytującym występie Masady na Warsaw Summer Jazz Days. Kwartet zagrał wtedy 20 minut krócej, a to dlatego, że jego występ poprzedzony był koncertem Masada String Trio oraz Bar Kokhba Sextet; Greg Cohen, który jako jedyny muzyk wystąpił we wszystkich odmianach Masady, grał łącznie 150 minut. [...]
autor: Artur Nowak


Editor's info:
Of all the concerts Masada has performed in the past six years, their run in Taipei stands out as perhaps their most exciting. Everyone was on fire during those nights and the excitement generated by the audience seemed to feed the band to a magical level of creativity and inspiration. Masada's live shows have become legendary, but none more than these three extraordinary shows recorded at Crown Theater in Taiwan's capital city of Taipei. An absolutely essential document of one of the world's most exciting working bands.


muzycy:
John Zorn: Composer, Alto Saxophone
Joey Baron: Drums
Dave Douglas: Trumpet
Greg Gohen: Bass

total time - I CD - 73:34; II CD - 73::02
wydano: 1999-07
nagrano: July 1999
more info: www.tzadik.com
więcej
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Zomo Hall
39,99 zł
Złota Platyna
37,99 zł
Ziran
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: