Kategorie

Lunatyk


  • Kod: 5415981
  • Producent: Self Artist Records
  • Kod producenta: 5908254159817
  • Wykonawca: Bolewski / Tubis
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: piano
  • Cena: 36,99 zł
  • Poleć produkt

Outer limits
premiera polska:
2018-03-06
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Album duetu Bolewski & Tubis - "Lunatyk" to elektryzujące dźwięki tworzone przez dwie osoby.
Radosław Bolewski (perkusja, wokal) oraz Maciej Tubis (fortepian, syntezatory) stworzyli płytę będącą niespotykanym połączeniem świata songwritingu i improwizacji. Teksty opowiadające o nadziei, miłości, przemijaniu i potrzebie usłyszenia własnego głosu w otaczającym świecie. Obydwaj są profesjonalnymi muzykami: Radek Bolewski współtworzył znane zespoły L.Stadt oraz Fonovel, a Maciej Tubis razem ze swoim jazzowym trio wydał płytę w holenderskiej wytwórni Challenge Records.

longplayrecenzje.blox.pl:
Łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa znamy doskonale dzięki tworzonemu wraz z Pawłem Puszczało i Przemkiem Pacanem składowi Tubis Trio, jaki w 2017 roku zachwycił nas albumem "The Truth" wydanym przez prestiżową wytwórnię Challenge Records. Jeszcze w 2018 roku ukazać ma się kolejny album tria, tymczasem jego lider proponuje płytę nagraną w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim, znanym z takich formacji jak L.Stadt i Fonovel. Utwory wypełniające płytę "Lunatyk" firmowaną jako: Bolewski i Tubis, to połączenie ambitnych piosenek o niebanalnych tekstach z formą jazzowej improwizacji.
Mimo że mamy do czynienia z utworami o wyraźnie zarysowanej melodyce, najczęściej wyposażonymi we wpadający w ucho refren, Bolewski i Tubis dalece wykraczają poza ramy typowej piosenki. Wykreowane przez artystów nieco sterylne i odhumanizowane brzmienie, mogące kojarzyć się z dokonaniami legendarnej Republiki, Łodzianie połączyli z elementami swobodnej jazzowej improwizacji.

Brzmienie zdominował fortepian, silnie zaakcentowana perkusja i stylowe, nieco archaicznie brzmiące partie analogowego syntezatora. Teksty poszczególnych utworów to filozoficzne rozważania dotyczące miłości, nadziei i próby zdefiniowania jednostki e otaczającej nas rzeczywistości.
Uwagę zwraca wyjątkowa dbałość o najdrobniejsze szczegóły aranżacyjne. Partie wokalne od czasu do czasu ozdabiają zmysłowe chórki ("Lunatyk", "Myślałem"), a stricte jazzowe zagrywki fortepianu ("Promise") zgrabnie przyprawiają całość.

Jedynym instrumentalnym utworem na płycie jest "Granit", będący rodzajem ciekawej impresji, a całość kończy piękny, rozbudowany do 8 minut utwór "Droga", stanowiący znakomite zwieńczenie tej muzycznej opowieści.

Mocno wyeksponowany rytm, metafizyczny klimat utworów, intrygujące aranżacje i inteligentne teksty, sprawiają iż "Lunatyk" posiada swój własny specyficzny charakter i przekaz. Bolewski i Tubis stworzyli wyjątkowe środowisko dźwiękowe i rodzaj wciągającego muzycznego mikroklimatu.
autor: Robert Ratajczak

muzycy:
Maciej Tubis - fortepian, syntezator
Radosław Bolewski - perkusja, wokal

utwory:
1. Nieobecny
2. Rozmowa
3. Rozproszenie
4. Akrobata
5. Lunatyk
6. Myślałem
7. Kwiecień
8. Promise
9. Granit
10. Droga

wydano: 2018-03-06

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: