Kategorie

Last Minute Theory


  • Kod: CF532CD
  • Producent: Clean Feed (POR)
  • Wykonawca: Simon Nabatov Quintet
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2019-11-22
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com * * * * *:
Od czasu znakomitego koncertu kwartetu Simona Nabatova z Arthurem Blythe'm w odrapanej sali klubu Eskulap w Poznaniu w 1993, śledzę z uwagą kolejne wiadomości na temat urodzonego w 1959 roku pianisty. Gdy podczas koncertu nastąpił kilkuminutowy blackout, Nabatov jak mistrz ceremonii powiódł zespół dalej, nic sobie nie robiąc z chwilowego braku prądu. A trzeba wiedzieć, że była to przysłowiowa wisienka na przepysznym torcie.

Nabatov urodził się w rodzinie artystycznej, ojciec zawodowy moskiewski muzyk, szybko wychwycił niezwykłą muzykalność syna. W wieku trzech lat zaczął grać, w wieku 6 komponować. Uczęszczał więc do moskiewskich konserwatoriów. W młodości podróżował z ojcem po Europie, gdzie świadomie odkrywał język jazzu. Duszna atmosfera ZSRR, w którym artystów samodzielnych represjonowano, szybko okazała się przeszkodą w rozwojowi młodego, improwizującego pianisty o coraz szerszych horyzontach. W wieku 21 lat emigruje z rodziną do USA, gdzie podejmuje studia na słynnym Julliard School Of Music. Potem bieg wydarzeń przyspieszył. Stawał na scenie z kapitalnymi muzykami jak Paul Motian, Tony Scott, Sonny Fortune, Kenny Wheeler, Herb Robertson, Louis Sclavis, Billy Hart, David Murray, Marty Ehrlich, Mark Dresser, Barry Guy, Gerry Hemingway, Attila Zoller, Barry Altschul, Vladimir Tarasov, Ed Schuller, Mark Feldman, Drew Gress, Misha Mengelberg...

Przez te lata w moje ręce trafiło kilka znakomitych płyt, by wymienić tylko cztery rewelacje - "Master and Margarita" (Leo Records 2001), "Perpetuum Immobile" (Leo Records 2002), "Upcoming Hurricane" trio Pascal Niggenkemper / Simon Nabatov / Gerald Cleaver (NoBusiness Records 2012) i "Luminous" trio Simon Nabatov / Barry Guy / Gerry Hemingway (NoBusiness Records 2019).

Jego najnowsza płyta ukazuje się w barwach Clean Feed Records. Nagrana została z nowojorskimi wyjadaczami - saksofonistą Tony'm Malaby'm, gitarzystą
Brandonem Seabrookiem, kontrabasistą Michaelem Formankiem i drummerem Geraldem Cleaverem. Nagrano ją rok temu w nowojorskim Bunker Studio.
Nabatov prezentuje na niej kunszt mistrzowski, zarówno jako muzyk, który w pełni kontroluje swój instrument, ale przede wszystkim bezdyskusyjnie włada formą, strukturą kompozycji. Pisano o Nabatovie, jako o pianiście, który scalił w jedność akademicką tradycję moskiewskich pianistów i kompozytorów z językiem amerykańskiego jazzu. Wrzucono go tym samym w przegródkę z trzecionurtowcami, w ten sposób wyrządzono jemu, ale przede wszystkim fanom kreatywnego jazzu wielką krzywdę. Bowiem unikalny język, który wykształcił Nabatov wart jest najwyższej uwagi. Jego pomysły na budowanie melodii, jej mechanizm i tryby, więcej mają wspólnego z muzyką klasyczną niż jazzem. W tym artyście pali się nadal młodzieńczy wigor i żywioł, który dał o sobie znać podczas poznańskiego koncertu. Ale co chyba najważniejsze, Nabatov nie zajmuje się sklejaniem, nie łączy klasyki i jazzu, to z jego muzyki rodzi się jazz i klasyka. Tak właśnie, odwraca kierunek tego wektora, osiągając wielką maestrię.
Pięciu wielkich mistrzów jazzu jest tutaj w stanie absolutnej wzajemności, reagują na siebie nawzajem natychmiastową akcją, spontanicznymi partiami solowymi, dzikimi i ognistymi kulminacjami lub subtelnymi minimalistycznymi fragmentami. Cudownie żywe i namiętne improwizacje ozdabiają ten album, niczym freski Piero della Francesca ozdabiają ściany bazyliki S. Francesco w Arezzo.

Pierwsza część płyty jest bardziej dynamiczna, pasaże prawej ręki Nabatova, które mkną z prędkością światła to w jedną, to w drugą stronę, innowacyjna i sugestywna technika gry wszystkich instrumentalistów wbija słuchacza w ziemię. Kulminacja następuje w "Rickety", muzycy improwizują z ogniem, pasją i fantazją. Muzyka staje się epicka i duchowa zarazem.
W drugiej części płyty to wielogłos porwanej melancholii, szeroka gama stylów, kolorów i dźwięków. Słyszymy muzyków obdarzonych szeroką wiedzą muzyczną, pełnych woli tworzenia świeżego, nowego i oryginalnego brzmienia. Więcej tutaj pada światła na niuans i subtelny detal. Za każdym razem zespół brzmi efektownie i przekonująco. Można tego słuchać w nieskończoność!
autor: Tomasz Konwent
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved


Editor's Info:
The quintet format is a favorite for pianist Simon Nabatov. After “Master and Margarita”, “Roundup” and “Readings” with American and European musicians, here’s a new one with top New York players Tony Malaby, Brandon Seabrook, Michael Formanek and Gerald Cleaver. A couple of minutes after you press Play to listen to this “Last Minute Theory” you find out that this isn’t only one more quintet, but a new step in the evolution of a music concept that crosses a very particular understanding of what it means to play fire music with classical music motives and structures. In this record you feel the energy of the present day Big Apple, but also the old soul of Russia, either in the moments the music turns epic and spiritual or those when nuance, subtlety and detail are the main focus – sometimes going from one of these approaches to the other in just a few seconds. You never know what to expect, only that you’re going to be surprised, tricked and challenged, all those positive feelings that keep you alert and alive…

muzycy:
Tony Malaby tenor and soprano saxophones
Brandon Seabrook guitar
Michael Formanek double bass
Gerald Cleaver drums
Simon Nabatov piano

wydano: 2019-10
nagrano: Recorded September 29th, 2018 by by Nolan Thies at The Bunker Studio, Brooklyn, NY

more info: www.cleanfeed-records.com


The Move
57,99 zł
Projections
59,99 zł
A Few Incidences
55,80 zł
Steady Now
55,80 zł
Affinity
37,99 zł
Autumn Music
55,80 zł
Divided by 4
37,99 zł
Deployment
55,80 zł
Plug In
37,99 zł
Upcoming Hurricane
56,99 zł
Switchback
41,99 zł
The Universe
37,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
Luminous
56,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
Nature Morte
55,80 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: