Kategorie

The Gathering


  • Kod: TZ8144
  • Producent: Tzadik (USA)
  • Kod producenta: 0702397814429
  • Wykonawca: Jon Madof Rashanim
  • Nośnik: CD
  • Cena: 66,99 zł
  • Poleć produkt

Player


Jewish / Klezmer Music / Ethno Jazz
premiera polska:
2009-07-21,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Radical Jewish Culture
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com:
Rashanim to nowojorskie power trio wpisujące się w nowy nurt muzyki żydowskiej/klezmerskiej. Zespół ten tworzy muzykę pełną mistycznych i pięknych melodii, umieszczając je w konwencji rockowej/jazz-rockowej i przyprawiając (czasami wręcz "ostrą") improwizacją. Nie dziwi więc fakt, że Rashanim'em (?) zainteresował się John Zorn i zasilił nim wytwórnie płytową Tzadik oraz serię wydawnictw płytowych zwaną "Radical Jewish Culture". Słowo "radykalna" może nie do końca pasuje do twórczości tria, gdyż daleko mu od skrajnych "awangard" wychodzących z tłoczni Tzadika, aczkolwiek jeśli ktoś szuka klezmerskiego grania w stylu np. Giora Feldmana i jemu podobnych, to może być nieco zaskoczony.
Należy zauważyć, że płyta "Rashanim" sygnowana jest tylko nazwiskiem gitarzysty Jona Madofa. Zagrali tam też członkowie projektu o tej samej nazwie, który powstał nieco później i pod tym szyldem nagrał kilka nastepnych płyt. A co do muzyki - tzw. "zachodnia" prasa często zawraca uwagę na obecność Hendrixa w muzyce Rashanim. Podejście do grania tej legendy gitary jest słyszalna pośród hebrajskich melodii i spontanicznych improwizacji Jon'a Madof'a - jego gra na pewno spodoba się fanom przyjaciół-gitarzystów John'a Zorn'a i wspomnianego powyżej rewolucjonisty gitary elektrycznej. Gitarzysta nie jest jednak głównym atutem zespołu - gra basisty jest równie ekscytująca. Pan Shanir Ezra Blumenkranz jest nie tylko "obecny" w utworach, ale często wybija się na pierwszy plan, jak i również gra fajne solówki. Mi, jako basiście, jego gra podoba się bardzo.
Muzyka powinna spodobać się fanom ambitnego rocka, jazzu i muzyki klezmerskiej w nowych konwencjach. Wszystkiego tu po trochu, ale mieszanka ta nie wypada nienaturalnie - uduchowione momenty mieszają się z hałaśliwym graniem bardzo składnie, dając słuchaczowi niemałą przyjemność obcowania z twórczością Rashanim.

P.S. Zespół będzie można zobaczyć na tegorocznym Tzadik Poznań Festival 2009


Gazeta Wyborcza-Co Jest Grane; 2009-08-07:
Nowojorskie trio to jedno z najciekawszych odkryć Johna Zorna ostatnich lat: żydowskie melodie podane z punkową energią i surf-rockowym luzem, przesterowany bas i Hendriksowskie wywijasy szefa grupy Jona Madofa. Ostremu, downtownowemu uderzeniu Rashanim można było się poddać choćby podczas lipcowego Tzadik Poznań Festiwalu. Czwarta płyta grupy wydana przez wytwórnię Zorna zaskakuje. Basista Shanir Ezra Blumenkranz przekonał kolegów do nagrania albumu całkowicie akustycznego. Zespół zrezygnował więc tu z tego, co stanowiło o jego sile. Zrobił krok w bok, ale stawiam tezę, że każdy, kto posłucha 'The Gathering", uzna, że jest to zarazem krok do przodu. Rezygnacja z jazz-rockowego łojenia zmusiła muzyków do poważnego pomyślenia o aranżacjach utworów. Piękno i mistyczny duch kompozycji Madofa w bardziej lirycznym wydaniu stały się lepiej słyszalne, a techniczne popisy lidera robią wrażenie nie mniejsze niż w wydaniu elektrycznym. I chociaż jest to granie unplugged, moc drzemiąca w tej muzyce sprawia, że wizytówka 'Jewish power trio" - tak Rashanim się przedstawia - wciąż obowiązuje.
autor: Jędrzej Słodkowski


Editor's info:
Rashanim is one of the most exciting young bands exploring New Jewish Music. Combining the intensity of rock with the spontaneity of improvisation, deep Middle Eastern grooves, and mystical Jewish melodies, their first three CDs on Tzadik are some of the most popular on the label. For their fourth release they go unplugged, delivering a powerful acoustic recording that is perhaps their best to date. Lyrical and beautiful, Rashanim joyfully celebrates the Jewish experience with passion, lyricism and a profound sensitivity.

muzycy:
Jon Madof: gitara
Mathias Künzli: perkusja
Shanir Ezra Blumenkranz: gitara basowa

utwory:
1. Der Khusid Geyt Tantsn
2. Chroma
3. Meshek
4. Dovid Melech Yisrael/Lecha Dodi
5. Chanshe's Nign
6. Fel Shara/Uskudar
7. Dybbuk
8. Brooklyn Dance
9. Passing
10. V'shamru
11. Kamancha

wydano: 2009-08
more info: www.tzadik.com
more info2: www.jonmadof.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: