Kategorie

John Zorn: Filmworks XIII: Invitation To A Suicide


  • Kod: TZ7341
  • Producent: Tzadik (USA)
  • Kod producenta: 0702397734123
  • Wykonawca: John Zorn
  • Nośnik: CD
  • Cena: 66,99 zł
  • Poleć produkt

Surf Jazz / Downtown scene
premiera polska:
2002-12-04
seria wydawnicza: Archival Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Audio 6/20003, ocena: muzyka: * * * 1/2; realizacja: * * * *:
'...To nowy kierunek romantycznego liryzmu Zorna: zaskakujący, radosny, czasem dziwaczny... Pozornie proste, chwytliwe melodie, ale też siła i spokój; pewność operowania materią ludzkich emocji za pomocą właściwego jej języka dźwięków. Jak czytamy we wkładce do płyty film 'Invitation To A Suicide' (Zaproszenie na samobójstwo) nawiązuje do tradycji czarnej komedii, takich jak 'Fargo" czy klasyczna 'Harold and Maude"...na płycie usłyszycie m.in. Marca Ribota, Erika Friedlandera, Kenny Wollesena...'
Przekrój; 2003-02
'...Podczas niedawnej wizyty w Katowicach John Zorn zaprezentował się jako kompozytor, nie jako wykonawca. Jak sam wyznaje w opisie niniejszej płyty, to ostatnio jego ulubione zajęcie. Amerykański saksofonista nie gra tu ani jednej nuty. 13. tom jego muzyki filmowej przynosi godzinę niezwykle przejmującej, rzewnej wręcz, choć i niepokojącej poezji recytowanej głównie przez śpiewającą gitarę Marca Ribota i wielojęzyczny akordeon Roba Burgera. O szaleństwie muzycznym kompozytora zaświadcza tu jedynie krótki i hałaśliwy finał oraz Erik Friedlander ze swą wiolonczelą; nawet jej paroksyzmy tworzą jednak szeptane tło płyty. Film, który Zorn pięknie tu zilustrował, opowiada o młodym Polaku w Stanach, który sprzedaje bilety na własne samobójstwo, by zebrać pieniądze na uratowanie ojca z rąk rosyjskiego mafiosa...'
komentarz słuchacza
'Muzyka do filmu Lorena Marsha stała się czymś wyjątkowym, szczególnym nawet w odniesieniu do przebogatej twórczości Zorna. On sam twierdzi, ze był to jeden z tych esencjonalnych, sensytywnych momentów, jak sesja Kristallnacht czy finisz Lacrosse.
Od strony muzycznej tradycji filmowej płyta bywa porównywana do kompozycji Roty i Morricone, zaś obecność akordeonu sprawia, że niektórzy komentatorzy przywołują mistrzów tego instrumentu.
Czym właściwie jest ta muzyka? Zbiorem kilku tematów- motywów zagranych na wszystkie możliwe sposoby: swingujące, waltzujące, bluesujące, z hardrockowym finałem łącznie. Instrumentaliści każdą wariację grają z dyskretną, jazzową wirtuozerią - słuchamy zatem jak zaczarowani. Muzyka filmowa ma prawo być ilustracyjna i nachalnie emocjonalna, i ta właśnie taka jest. Tylko że tym filmem jest nasze życie. Kiedy to sobie uświadamiamy, jest za późno, projekcja już trwa, następują obrazy i sceny... Czasy utracone, miejsca zapomniane, okazje zmarnowane, wybory niedokonane, pragnienia wygasłe, uczucia gdzieś tam pogubione, myśli niezapisane; szklanka z alkoholem już prawie pusta... i jeszcze ten tytuł!
Moja konkluzja osobista: muzyka piękna i niebezpieczna zarazem. Trudno się z niej otrząsnąć. Daleka od łatwego sentymentalizmu, pobrzmiewa nutą bolesnej, egzystencjalnej melancholii' W.SZ.

Editor's info:
2002 proves to be a watershed year for Zorn, with this being his fifth film score in three months. Here, a taste of Ennio Morricone, Astor Piazzola, French musette and Nino Rota make up what is perhaps his greatest film score to date. At times bizarre, haunting, exhilarating and powerful, the lush sonorities of this dynamic group will surprise you as much as it did Zorn himself. A romantic new lyricism. A remarkable new direction. Unexpected, inevitable and absolutely essential.

muzycy:
Marc Ribot: guitar
Rob Burger: accordion
Erik Friedlander: cello
Trevor Dunn: bass
Kenny Wollesen: vibes, marimaba, drums
utwory:
1. Invitation to a Suicide
2. Musette Waltz
3. Shifting Sands
4. East Greenpoint Rundown
5. Time Twist
6. The Suicide Kid
7. Billet Doux
8. Suicide Blues Pt. 1 posłuchaj mp3
9. Trance Dance
10. Lonely are the Dumb
11. Moon Moods
12. Bugsy's Jazztet
13. Suicide Blues Pt. 2
14. Roary's Waltz
15. Getting Suicidal
16. Final Retribution
17. Aftermath
18. Unjust Reward

total time - 57:44
wydano: 2002-09
nagrano: 2002
more info: www.tzadik.com
więcej
City of Strangers
66,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: