Categorie

Solar System


  • Codice: FT0131
  • Produttore: For Tune (PL)
  • Codice del produttore: 5906395808380
  • Prezzo: 39,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2017-12-15
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

opis wydawcy:
W 2015 roku wydany został album „Christ Everlasting” w składzie Charles Gayle - tenor saxophone i piano, Ksawery Wójciński - double bass i Klaus Kugel – drums. Teraz pojawia się nowy album trio w zmienionym składzie pod tytułem „Solar System”.

Obie nieco się różnią, po pierwsze za perkusją zasiadł Max Andrzejewski (zastępując Klausa Kugela), po wtóre w prezentowanej Solar System materiał jest w pełni autorski (gdy na poprzedniej były grania Aylera, Monka czy Coltrane’a). Obie jednak łączy stylistyka, obie są „live” w znakomitych wnętrzach klubowych (poznański Dragon, teraz stołeczny 12/14 Jazz Club).

Nie spodziewajmy się - wbrew tytułowi - jakiejś płyty koncepcyjnej czy wręcz suity tematycznej. Nie, mamy to samo granie, często „luzackie”, szczególnie w partiach z towarzyszeniem fortepianu z podśpiewywaniem. Co stanowi o wielkości tej muzyki? Korzenie, które uosabia Charles Gayle - legenda jazzu silnie podszytego inspiracjami bluesowymi. Perfekcja i profesjonalizm sekcji, ba... sekcji znakomitych muzyków i to zarówno „duszy” tria (i w ogóle "człowieka - duszy") Ksawerego Wójcińskiego oraz znakomicie dostrojonego Maxa Andrzejewskiego. Ale przede wszystkim ekstatyka, mamy wrażenie, że muzycy eksplorują granice muzycznej emocjonalności, a nawet momentami przechodzą na… drugą stronę. Dlatego te interludia są potrzebne, aby wystudzić i nie spłonąć na scenie klubowej lub trwale nie uszkodzić władz emocjonalnych muzyków. Ale dlaczego jest to możliwe i dlaczego widać w tym zakresie duże postąpienie w stosunku do Christ…?
Wyjaśnia to Ksawery poniżej, okazuje się bowiem, że odżywa zapomniana już w dobie składania utworów z nadsyłanych "ścieżek" i elektronicznych przetworzeń dźwięków utopia wspólnoty, krewniactwa duchowego. Tego, co nazywamy chemią. Ksawery tłumaczy nam, że bez tego ani rusz i że w tym trio to naprawdę się zadziało.

Dlatego poniższe potraktujmy nie jako anegdotę, a jako klucz do interpretacji tej muzyki najwyższej próby: Charlesa Gayle'a poznałem jesienią 2013r. w Londynie. Nigdy nie zapomnę tego spotkania. Charles czekał w drzwiach hotelu. Od samego początku nie stwarzał żadnych barier. Nasza przyjaźń zaczęła się właśnie wtedy, w Cafe Oto. Już po pierwszym secie wiedziałem, że wydarzyło się coś wyjątkowego. Od tego czasu minęły już cztery lata, a Gayle wciąż nie przestaje mnie zaskakiwać i intrygować....
autor: Orest Baretta

muzycy:
Charles Gayle: alto saxophone, piano, vocal
Ksawery Wójciński: double bass
Max Andrzejewski: drums

utwory:
1. Mercury 10:09
2. Venus 08:27
3. Earth 06:28
4. Mars 05:38
5. Jupiter 04:15
6. Saturn 13:59
7. Uranus 03:15

total time - 52:11
wydano: 2017-12-15
nagrano: Recorded live October 24th, 2016 at the 12on14 Jazz Club in Warsaw (Poland)
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: