Categorie

Piazolla: María de Buenos Aires [2CD]


  • Codice: AR009
  • Produttore: Antarctica
  • Codice del produttore: 0608917730920
  • Prezzo: 69,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Tango / Tango Nuevo
premiera polska:
2018-10-29,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
Pasja tworzenia i unikalna zdolność do wyrafinowanych kompozycji, której bazą było argentyńskie tango, to niejedyne zalety twórcy Tango Nuevo. Dzięki Astorowi Piazzolli tango ze świata profanum trafiło do świata sacrum. Wielka w tym zasługa Nadii Boulanger, paryskiej pedagożki, u której Astor Piazzolla studiował. To ona wytrąciła go z niezdecydowania i przekonała do poświęcania się nowemu gatunkowi, jakim bez wątpienia było Tango Nuevo. Po powrocie z Paryża do Argentyny w roku 1955 Piazzolla jest już innym człowiekiem, odpornym na presje tradycjonalistycznego środowiska ówczesnej Argentyny. Jego rewolucyjne, dojrzałe, zarówno pod względem dynamicznym i harmonicznym kompozycje, stają się obiektem dyskusji klasycznych twórców tanga.
Od 1966 roku rozpoczyna owocną współpracę z poetą Horacio Ferrerem, powstaje operetta „María de Buenos Aires”. Jej premiera odbyła się w Sala Planeta w stolicy Argentyny - Buenos Aires, w maju 1968 roku, czyli 50 lat temu.

Jedenastoosobowa tangestra Z V E Z D O L I K I ensemble wraz z trójką śpiewaków, Raphaële Green w roli Maríi de Buenos Aires, w postać el Payadora wcielił się Alejandro Fonte, specjalista w dziedzinie śpiewanego tanga. Narratorką (tekst autorstwa Horacia Ferrera) jest z kolei Annemie Vandaele.
Tango Nuevo Piazzolli nie ma stałego schematu, dlatego też kolejnymi ogniwami są miniatury w kontrastujących tempach. Wirtuozowskie wykonanie Z V E Z D O L I K I ensemble cechuje z jednej strony wysoka temperatura wykonawcza, z drugiej respekt dla głębokiego ducha kompozycji. Jeśli prawdą jest, że Piazzolla, jak nikt przed nim połączył idiom klasycznej muzyki współczesnej z odwagą improwizowanego jazzu oraz rockową dynamiką, to artyści Z V E Z D O L I K I ensemble prezentują wykonanie, które może być uznane za wzorcowe dla takiego właśnie zrozumienia spuścizny wielkiego Argentyńczyka.

Wydane właśnie przez oficynę Antarctica dwupłytowe, edytorsko wysmakowane wydawnictwo, z 80-stronicową książeczką, to piękny prezent dla fanów Piazzolli, w 50-tą rocznicę scenicznej premiery Tango Operity Maria de Buenos Aires, jednego z najbardziej wyjątkowych dzieł muzyki XX-wieku.
autor: Henryk Majda
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
Follow Z V E Z D O L I K I ensemble into the abdomen of Buenos Aires, and meet ill-omened María, born with a curse in her voice on a day when God was drunk. Seduced by tango, she is murdered, but her soul continues to roam the streets of Buenos Aires. Anti-clerical, blasphemous, potentially provocative and certainly scandalous, María de Buenos Aires (1968) is a forgotten “tangoperita” by Ástor Piazzolla and Horacio Ferrer which translates the themes of seduction and fatality in traditional and nuevo tango, culminating in a hymn to (supernatural) deviance, lust, but also religiosity.

muzycy:
Oriana Dierinck, flute - artistic director
Wietse Beels, violin
Philip Dingenen, violin
Vincent Hepp, viola
Céline Flamen, cello
Tatjana Scheck, violin
Marie Ghitta, viola
Lucas Eubel Frontini, double bass
Gwen Cresens, bandoneon
Anke Steenbeke, piano
Hendrik Braeckman, guitar
Wouter Willems, percussion
José Vindel, percussion

Raphaële Green: María de Buenos Aires
Alejandro Fonte: el Payador
Annemie Vandaele: el Duende (narrator)

utwory:
CD1:
1. Alevare 06:39
2. Tema de María 04:48
3. Balada para un organito loco 07:14
4. Yo soy María 03:36
5. Milonga carrieguera por María la nina 05:16
6. Fuga y misterio 03:30
7. Poema Valseado 02:28
8. Tocata Rea 04:58

CD2:
1. Miserere canyengue de los ladrones antiguos en las alcantarillas 06:50
2. Contramilonga a la funerala por la primera muerte de María 04:45
3. Tangata del alba 05:02
4. Carta a los arboles y las chimeneas 02:58
5. Aria de los analistas 08:33
6. Romanza del Duende poeta y curda 07:12
7. Alegro tangabile 03:17
8. Milonga de la Anunciacion 03:34
9. Tangus Dei 10:37

total time - 38:33/ 52:49
wydano: 2018-09
more info: www.antarctica-records.eu
more info2: www.zvezdoliki.be

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: