Categorie

Illegal Crowns


  • Codice: ROG0066
  • Produttore: Rogue ART (FR)
  • Codice del produttore: 3760131270662
  • Prezzo: 59,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-08-08
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2016-07, ocena: *****:
Illegal Crowns to znakomity kwartet, którego debiutancka płyta właśnie ujrzała światło dzienne dzięki wydawniczej aktywności francuskiej oficyny Rogue Art. Cztery odmienne osobowości muzyczne - Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson, Tomas Fujiwara, Benoît Delbecq, które fani jazzu mieli już pewnie okazję podziwiać w innych projektach, zarejestrowały materiał będący tradycyjną, freejazzową muzyczną podróżą, ale i eksperymentem równocześnie. Bowiem postanowili nagrać improwizowane ballady, w których swobodnie dialogują między sobą, a ich składową częścią są rozmyślnie wprowadzane do języka dźwięków "muzyczne kiksy".

Efekt tego jest niezwykły - pełne skupienia i spokoju, pastelowe formy, w których kreatywny dialog i improwizacja rozwijają się niespiesznie, został złamany świadomym uciekaniem z konsekwentnie realizowanej formy. Czasami muzycy jakby grali w odmiennym metrum, czasami mijają się w rytmach, a jednak bez pośpiechu tworzą cudowną, niespotykaną i fascynującą dźwiękową tkankę. A wszystko to robią bez pośpiechu, krzyku i wrzasku, nie wysilając się ani na szalone improwizacje, brudne dźwięki czy pozaskalowe wycieczki. Nie ma tu granych w szalonym pędzie improwizacji, ale jest niezwykłe skupienie i pełna kontrola nad każdą z muzycznych partii. Na pierwszy plan - taki urok instrumentarium - wysuwa się oczywiście Ho Bynum, ale mi najbardziej tu imponują Delbeq i Fujiwara. Ten pierwszy - niezwykłą wprost intuicją w fortepianowych preparacjach i poszukiwaniem otwartego języka cały czas jednak pozostającego w klasycznych formach. Ten drugi - gra na bębnach jak nikt inny, a jego instrumentarium zdaje się nie mieć jakichkolwiek lirycznych i melodycznych ograniczeń.

Gdy pierwszy raz słuchałem tego albumu miałem wrażenie, że gdzieś schowano Mary Halvorson. Ale jest tak chyba tylko w pierwszym utworze i bardziej chyba jest to efekt formy niż zamierzony zabieg. Potem już konsekwentnie słychać cały kwartet i równość tworzenia ani na chwilkę nie zostaje w nim zaburzona. Piękna płyta z zupełnie unikatową muzyką, którą póki co, dla siebie, odkrywam wciąż na nowo.
autor: Marek Zając


Editor's info:
We treasure the long-time collaborators who share the same commitment to the creative journey, and we thrill at meeting new partners who converse with the same hybridized and willfully corrupted musical vocabulary. A cooperative project like Illegal Crowns celebrates all of the above.
Illegal Crowns: a group both old and new, music accessible and experimental, a name revolutionary and royal. Four individuals and one ensemble, in the kind of harmony that needs no resolution. Taylor Ho Bynum, excerpt from the liner notes

muzycy:
Mary Halvorson: guitar
Tomas Fujiwara: drums
Benoît Delbecq: piano, prepared piano
Taylor Ho Bynum: cornet, flugelhorn

utwory:
1. Colle & Acrylique (6:21)
2. Thoby’s Sister (6:29)
3. Illegal Crown (9:03)
4. Holograms (4:09)
5. Solar Mail (7:18)
6. Wry Tulips (14:44)

total time - 48:31
wydano: 2016
nagrano: Recorded on May 18th 2014 by Julien Basseres, at Studio de Meudon, Meudon, France.
Mixing: Benoît Delbecq at PlushSpace, Paris.
Mastering: Djengo Hartlap, Artlab.

more info: www.roguart.com
Book of Three
59,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
The Universe
37,99 zł
Paradise Walk
41,99 zł
Switchback
41,99 zł
The Other Shore
56,99 zł
Cinema Spiral
56,99 zł
Plug In
37,99 zł
Shipwreck 4
56,99 zł
Divided by 4
37,99 zł
Dulces
59,99 zł
Kopros Lithos
37,99 zł
Lawnmower II
59,90 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: