Categorie

Opera Proibita [Antologia]


  • Codice: 4757029
  • Produttore: Decca
  • Codice del produttore: 0028947570295
  • Prezzo: 55,99 zł
  • Raccomandare il prodotto.

Muzyka Wokalna
premiera polska:
2005-09-19
kontynent: Europa
opis:
Opis Wydawcy:
Najnowsza płyta Cecilii Bartoli nosi intrygujący tytuł - Opera Proibita. Rzeczywiście na tym albumie nie mamy ani jednej arii operowej - choć słuchacz tego może nie zauważyć. Włoska artystka wybrała arie z oratoriów i kantat powstałych w początku XVIII wieku w Rzymie-w czasie kiedy wykonywanie oper było zabronione przez papieża. Oczywiście sprytni Włosi znaleźli szybko rozwiązanie tego problemu - oratoria z tego czasu pod alegoryczną bądź religijną treścią przemycały muzykę prawie identyczną do operowej.
Bartoli wybrała tym razem trzech kompozytorów: Caldarę, Alessandro Scarlattiego i Haendla. W przypadku pierwszych dwóch mamy do czynienia z dziełami nieznanymi - włoska artystka lubi odkrywać nowy repertuar. Dwa oratoria Haendla - Il Trionfo (pierwsze dzieło tego gatunku stworzone przez Mistrza z Halle) i Resurezione również nie należą do najczęściej wykonywanych. Jednak sugestywna interpretacja Bartoli powoduje że mamy wrażenie że słuchamy wiązanki barokowych przebojów.
Śpiewaczka ukazuje tu całą paletę swych walorów: od zapierającej dech w piersiach wirtuozerii (długie oddechy i nieprawdopodobne koloratury wydają się niewykonalne), po wspaniale brzmiące piana i niezwykłe efekty kolorystyczne. Tym jednak, co ostatecznie zniewala słuchacza to emocjonalne zaangażowanie, z jakim włoska artystka śpiewa każdą frazę. Bartoli nie pozwala ani przez chwilę nam się wyłączyć. Zmusza nas do słuchania z największą intensywnością. Doskonała jest też konstrukcja całej płyty, pełna kontrastów, pozwalająca wciąż zaskakiwać słuchacza nowym nastrojem czy emocjami.
Wyśmienitym partnerem śpiewaczki jest Marc Minkowski i jego Musiciens du Louvre. Zmieniająca się jak w kalejdoskopie instrumentacja i nastrój oraz wykonawstwo na najwyższym poziomie czyni z tego nagrania prawdziwy rarytas nie tylko dla miłośników baroku.

wydano: 2005
nagrano: 2005
more info: www.deccaclassics.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: