Kategorie

In the Key of the Universe [Vinyl 1LP]


  • Kod: MACLP1147
  • Producent: Mack Avenue Records
  • Wykonawca: Joey DeFrancesco with Pharoah Sanders
  • Nośnik: Vinyl 1LP
  • Instrument lidera: hammond
  • Cena: 169,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2019-06-10
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Joey DeFrancesco, uważany za najwybitniejszego hammondzistę swojego pokolenia, od lat z powodzeniem kroczy drogą porywającego jazzu z domieszką muzyki funk, soul i rhythm’n’blues. Do nagrania swojej nowej płyty zaprosił wielkiego Pharoaha Sandersa - ikonę nowojorskiej awangardy. Ornette Coleman, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli free jazzu, mówił o nim, że jest najlepszym tenorowym saksofonistą na planecie, a twórca gatunku Albert Ayler powiedział: „Trane jest Ojcem, Pharoah Synem, a ja jestem Duchem Świętym”.

Sanders - wizjoner awangardy, wirtuoz saksofonu tenorowego z młodym saksofonistą i kontrabasistą Troy'em Robertsem, Joey'em DeFrancesco na organach i trąbce, perkusistą Billy'm Hartem i Sammy'm Figueroa na instrumentach perkusyjnych stworzyli pełną uduchowienia i metafizycznych klimatów płytę, która zaskoczy fanów jazzu poziomem żaru i ekspresji jazzowych wyjadaczy.
autor: Mateusz Matyjak
Copyright © 1996-2019 Multikulti Project. All rights reserved

longplayrecenzje.blox.pl:
Urodzony w 1971 roku w Pensylwanii Joey DeFrancesco (finalista pierwszego Thelonious Monk International Jazz Competition), już jako 17-latek zaproszony został do współpracy przez Milesa Davisa, czego efektem był album "Amandla" (1989) i tournee koncertowe. To właśnie współpraca z Davisem sprawiła, iż młody pianista począł sięgać również po trąbkę, okazując się zdolnym instrumentalistą również w tej formule. W latach 90-tych DeFrancesco podjął 4-letnią współpracę z Johnem McLaughlinem współtworząc skład jego formacji The Free Spirits (albumy "Tokyo Live", 1994 oraz "After the Rain", 1995). W kolejnych latach muzyk zrealizował dwa albumy z udziałem legendarnego Jimmy'ego Smitha: "Incredible!" (2000) i "Legacy" (2005). Dziś Joey DeFrancesco postrzegany jest jako jeden z największych organowych wirtuozów jazzu.

Po zaskakującej płycie "You're Drivin Me Crazy" nagranej z Vanem Morrisonem, kolejnym albumem w dyskografii amerykańskiego muzyka, jest płyta będąca powrotem do estetyki, dzięki której DeFrancesco postrzegany jest dziś jako jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych na świecie. Utwory zgromadzone na "In The Key Of The Universe" nagrane zostały w konwencji tria, kwartetu i kwintetu, z towarzyszeniem: saksofonistów Pharoaha Sandersa i Troya Robertsa, oraz Billy'ego Harta (perkusja) i Sammy'ego Figueroay (instr. perkusyjne). Płytę wypełnia 9 premierowych kompozycji, oraz utwór Sandersa i Leona Thomasa: "The Creator Has A Master Plan".

"In The Key Of The Universe" przynosi muzykę pełną uduchowienia i metafizycznych rozważań, nie pozbawioną przy tym jednak żaru i ekspresji. Stąd zapewne zaproszenie do udziału w trzech nagraniach legendarnego saksofonisty Pharoaha Sandersa i umieszczenie w programie płyty jego kompozycji "The Creator Has A Master Plan" (pierwotnie wydanego na legendarnym albumie "Karma", 1969).

W poszczególnych utworach słyszymy też hinduski sitar ("Vibrations In Blue"), monumentalny gong ("In The Key Of The Universe"), a nawet stylowe mantryczne melodeklamacje nasuwające skojarzenia z "A Love Supreme" Coltrane'a ("The Creator Has A Master Plan"). Większość utworów przyprawiona jest też klimatycznymi kreacjami znakomitego perkusjonalisty Sammy'ego Figueroi, mającego za sobą współpracę z niemal wszystkimi najważniejszymi postaciami muzyki od Milesa Davisa, Sonny'ego Rollinsa i Charlesa Mingusa, poprzez Davida Bowie, Patti Smith i Joe Cockera, a na Mariah Carey i Dianie Ross zakończywszy.

Mimo iż w centrum znajdują się zawsze organy DeFrancesco, główne parte najczęściej należą do saksofonów (sopran, alt, tenor) Troya Robertsa.
Przez wielu nazywany Jazzowym Kameleonem Joey DeFrancesco, tym razem zabiera nas w uduchowioną jazzową podróż nasyconą transcendencją i metafizyką. "In The Key Of The Universe" to album hipnotyzujący i skłaniający do medytacji, a jednocześnie pełen naturalnego groove'u.
autor: Robert Ratajczak

Editor's info:
What most listeners probably haven’t spent much time pondering is that soul’s place in the universe. On his adventurous new album, In The Key Of The Universe, the master organist turns his musical attentions to his spiritual side, tapping into a strain of metaphysical jazz that’s fueled sonic searchers for more than half a century. Joey D calls upon disciples and missionaries of jazz to join him in paving the way to enlightenment.

An artist who's always been deeply attuned to the full history of jazz and able to tap into it in innovative ways, DeFrancesco naturally feels a profound connection to the questing, devotional jazz of forebears from Pharaoh Sanders to John Coltrane to John McLaughlin. It may seem like a change in direction, but unexpected travels into new territory has been a central tenet of DeFrancesco’s music throughout his remarkable career.

muzycy:
Joey DeFrancesco: hammond
Pharoah Sanders: tenor sax
Billy Hart: drums
Troy Roberts: bass
Sammy Figueroa: percussion

utwory:
A1. Inner Being 05:18
A2. Vibrations in Blue 06:42
A3. Awake and Blissed 03:01
A4. It Swung Wide Open 03:54
B1. In the Key of the Universe 05:05
B2. The Creator Has A Master Plan 11:00
C1. And So It Is 07:52
C2. Soul Perspective 05:30
D1. A Path Through the Noise 04:47
D2. Easier to Be 05:15

wydano: 2019-04-12
more info: www.mackavenue.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: