Kategorie

I Do Admire Things That Are Only What They Are


  • Kod: BFREC046CD
  • Producent: Barefoot Records
  • Kod producenta: 5707471042632
  • Wykonawca: Kasper Tom 5 [Rudi Mahall / Tomasz Dąbrowski / Petter Hängsel / Jens Mikkel Madsen / Kasper Tom]
  • Nośnik: CD
  • Cena: 58,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Współczesna Kameralistyka/Avant-Garde
premiera polska:
2015-10-14
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2015-10
"Duński perkusista Kasper Tom Christiansen jest jednym z najbardziej interesujących kompozytorów na dynamicznie rozwijającej się duńskiej scenie jazzowej. Jak wielu jej twórców perkusista nie ogranicza się w swoich inspiracjach jedynie do tradycji jazzowej. Jego muzyczna osobowość czerpie tak z elementów muzyki współczesnej, rocka, jak i wolnej improwizacji. W swoich kompozycjach często łączy chwytliwe melodie ze złożonymi strukturami oraz kunsztem instrumentalisty wysokiej próby. Nieustannie rzuca sobie kolejne wyzwania, bez przerwy próbując przesuwać muzyczne granice jego świata - nie zapominając jednak o tym skąd pochodzi.

Druga płyta kwintety Kasper Tom 5 przynosi również formalne komplikacje samej muzyki zespołu. Zdecydowanie więcej - niż na pierwszym nagraniu - widać tu odniesień do współczesnej muzyki kameralnej, ale dzięki liderowi i znakomitemu składowi instrumentalistów, muzyka nic nie traci ze swojej przystępności i komunikatywności. W dalszym ciągu spoiwem i zwornikiem tego zespołu jest puzonista Petter Hangsel. To on wiąże w jedno partie solistycznych dęciaków i rytmicznej sekcji, osadzając muzykę w harmonii - takie jest jego zadanie i taka formuła grania. Jednak odmiennie niż na pierwszej płycie - zyskali tu wiele tak Tomek Dąbrowski, jaki i Rudi Mahall - wynikać to może z większej dojrzałości polskiego trębacza (tutaj jest absolutnie nie do zastąpienia), jak i rozwoju Toma - jako perkusisty, ale i nade wszystko kompozytora i lidera zespołu. Cały kwintet bowiem bardzo dużo zyskał w tym czasie jako kolektyw - suma umiejętności nie jest już sumą indywidualnych umiejętności jego członków - pojawia się tu niemała wartość dodana. A o to przecież chodzi w muzyce zespołowej.

Świetny album będący odwołaniem się do formuły grania innych współczesnych mu kwintetów - Vandermark 5 czy Atomic. Kasper Tom 5, podobnie jak tamte składy, ma już swój indywidualny charakter i własne, rozpoznawalne brzmienie. Oraz indywidualne brzmienie i rozpoznawalny charakter."
autor: Józef Paprocki


Editor's Info:
Drummer and composer Kasper Tom has assembled a group of internationally significant musicians from the European jazz scene. The band is put together in an attempt to create a new sound of original compositions that require and challenge each musician's individuality and artistic identity. This is the follow up of their 2013 release Ost Bingo Skruer, which received a “honorable mention” in The NYC Jazz Records’ Best of 2013 issue.

muzycy:
Rudi Mahall: clarinet + bass clarinet
Tomasz Dąbrowski: trumpet
Petter Hängsel: trombone
Jens Mikkel Madsen: bass
Kasper Tom: drums + composition

utwory:
1. Bigos in Bydgoszcz
2. Nye Spor
3. Life
4. Play or Die
5. Hvid
6. Vanity
7. Vranjo

wydano: November 2, 2015
more info: www.barefoot-records.com
more info2: kaspertom.com
Recenzje użytkowników Dodano
star star star star star ctvrtek
Kasper Tom Kwintet ożywia free jazzowy język, surowo ale delikatnie, intensywnie ale cały wszechświat emocji, ambitnie ale z luzem...piękna płyta!
22-10-2015
Chroma
58,99 zł
Trouble Hunting
37,99 zł
Ost Bingo Skruer
58,99 zł
Tom Trio
49,99 zł
Hera
37,99 zł
Kopros Lithos
37,99 zł
Nu Bop Live
54,99 zł
Divided by 4
37,99 zł
Hoodoo Blues
59,90 zł
Seven Lines
41,99 zł
For We Have Heard
56,99 zł
Out of the Blue
41,99 zł
Every Sunday
59,90 zł
Urban Furrow
59,90 zł
Affinity
37,99 zł
Night in Europe
56,99 zł
Switchback
41,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: