Kategorie

Humeurs


  • Kod: ROG0054
  • Producent: Rogue ART (FR)
  • Kod producenta: 3760131270549
  • Wykonawca: East-West Collective [Didier Petit / Larry Ochs / Miya Masaoka / Xu Fengxia / Sylvain Kassap]
  • Nośnik: CD
  • Cena: 59,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2015-03-15
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2015-03:
"Przedziwne to połączenie osobowości i dźwięków. Miya Masaoka (amerykańska wirtuozka koto o japońskich wszakże korzeniach) oraz pochodząca z Chin Xu Fengxia (grająca na chińskim instrumencie ludowym guzheng, będącym pierwowzorem japońskiego koto) łączą swoje siły z francusko amerykańskim trio Didier Petit / Larry Ochs / Sylvain Kassap.

Muzyka znajdująca się na płycie jest w pełni improwizowana, ale wcale nie charakteru dźwiękowego kolażu czy przypadkowego spotkania choćby i wybitnych instrumentalistów. Niezwykle przemyślana w formie i będąca efektem trwającej blisko dwa lata współpracy sprawia raczej wrażenie zakomponowanej niż powstałej w wyniku spotkania równych sobie improwizatorów. Bardzo silnie odciska się na muzyce wschodnie pochodzenie obu wirtuozek oraz ich instrumentów. Obie też świadomie nadają mu taki charakter, różniąc się jednak nieco w podejściu do muzycznej materii. Rzewne, nieco przeciągłe i archaiczne brzmienie guzhengu jest jakby skontrowane intensywnym , i energetycznych, ale pozbawionych pogłosu dźwiękiem koto. Dzięki tej subtelnej różnicy nie zlewa się to w jedną dźwiękową magmę, ale możemy śledzić dialogi obu Pań, do których włączają się pozostali instrumentaliści.

Ci czerpią jednak o wiele więcej tak z jazzowej, jak i współczesnej tradycji, będąc przez prawie cały czas kontrastem dla przywołujących dalekowschodnie brzmienia artystek. Najczęściej do jazzowej tradycji sięga Larry Ochs, grając tutaj długą, przeciągłą frazą przywodzącą na myśl charakterystyczne brzmienie Petera Brotzmanna, ale bez agresji i drapieżności tak charakterystycznej dla niemieckiego muzyka. Gra Sylvaina Kassapa natomiast częściej przywodzi na myśl free improv - o wiele więcej u niego zgrzytów, przedęć czy sonorystycznych zagrywek. Zwłaszcza grając w wysokich rejestrach Kassap puszcza wodze swej nieokiełznanej fantazji wydobywając z instrumentu dźwięki dosyć niezwykłe. Jednak muzyka na tej płycie rozpadła by się na dwie odmienne tradycje nałożone tylko na siebie gdyby nie wiolonczelista Didier Petit. To za jego sprawą ma ona tak niezwykły i jednorodny charakter. Pozostając bowiem jakby w obu światach - East jak i West - potrafi on otworzyć je na siebie. To właśnie jego gra jest zwornikiem poczynań instrumentalistów, to on nadaje muzyce niezwykły kształt i brzmienie. Sprawia iż nie jest to spotkanie odmiennych światów brzmieniowych, ale jedna, spójna i zwarta całość.

Świetne, fascynujące i ożywcze nagranie będące zupełnie nowych tchnienie w nieco zastanym świecie improwizowanej awangardy!"
autor: Marek Zając


Editor's info:
Xu Fengxia and Miya Masaoka know each other by reputation, and an invitation was sent to them to join their European and American partners, in France in April 2012, and in the United States in June 2013. Their pinched-string instruments, constantly adjusted and unadjusted to the sound of Didier Petit's sensitive or wild cello, launch generous summons of intoxication to Larry Ochs’ and Sylvain Kassap's wind and freed breath instruments! We can thus expect anything from this East-West Collective and its interactive / imaginative strategies devised by Didier Petit, from the guzheng and the koto under the fingers and fingernails of the two weaving sisters, of the chancellery of air by the labile clarinet, of the chancellery of water by Sylvain Kassap's bass clarinet, of the sopranino's flint, of the torch and resin from Larry Ochs' tenor.
by Alexandre Pierrepont, excerpt from the liner notes

muzycy:
Didier Petit: cello, voice
Larry Ochs: tenor & sopranino saxophones
Miya Masaoka: koto
Xu Fengxia: guzheng, voice
Sylvain Kassap: clarinets

utwory:
1. Mountain (7:06)
2. Wine (8:59)
3. Humeur du Dessous (5:02)
4. By Any Other Name (for William Kentridge) (15:06)
5. Humeur de Terre (4:10)
6. Road (7:16)
7. Humeur de l'Esprit (5:51)

total time - 53:59
more info: www.roguart.com

Recenzje użytkowników Dodano
star star star star star
!!!!
10-03-2015
Plug In
37,99 zł
Kopros Lithos
37,99 zł
Gently Unfamiliar
66,99 zł
Medicine Buddha
56,99 zł
Pith and Twig
59,99 zł
The Line
59,99 zł
From the Sky
59,99 zł
Made In Chicago
63,99 zł
Angel City
59,99 zł
Seven Lines
41,99 zł
To Duke
59,99 zł
Sisters Where
59,99 zł
Belleke
59,99 zł
Fanon
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: