Kategorie

Hope Love Peace Faith


  • Kod: LBM02
  • Producent: Love and Beauty Music
  • Wykonawca: Pimpono Ensemble
  • Nośnik: CD
  • Cena: 37,99 zł
  • Poleć produkt

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2018-11-27
kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

noisey.vice.com:
Jeśli komukolwiek słowo/określenie (jak zwał, tak zwał) Pimpon nic nie mówi, to spieszę poinformować, to pseudonim/przezwisko Szymona Gąsiorka właśnie. Pomysłodawcy i założyciela projektu Pimpono Ensemble. "Hope Love Peace Faith" to album w pełni rozpisany przez młodego perkusistę stojącego i za wytwórnią Love and Beauty Music, i oboma zespołami. Student duńskiej uczelni zaprosił jedenastu innych muzyków, w tym swoich towarzyszy z The Love and Beauty Seekers, i w lutym 2016 roku przy czujnej kontroli Bjorna Gjessinga nagrali materiał składający się na "Hope Love Peace Faith". Kiedy na Bożonarodzeniowym Kiermaszu Płytowym, na prośbę Szymona, udostępniałem albumy Love & Beauty Music, wzrok odwiedzających Pardon, To Tu skupiał się na okładce wydawnictwa. Bo już sama okładka zwraca uwagę. Ładne zdjęcie, dwóch chłopaków w późnojesiennych swetrach, karabinki w dłoniach, radość na twarzach. Na zdjęciu jedną z postaci jest dziadek Gąsiorka, co dodatkowo podkręca osobisty wydźwięk płyty.

Szymon Gąsiorek z duńsko-polsko-norweskiego backgroundu, przy własnych pomysłach na wszystkie kompozycje, stworzył jeden z ciekawszych kolektywów jazzowych młodego pokolenia. Pikanterii dodaje już sama formuła. Dziewięciu muzyków, momentami i dwunastu, bo trzech występuje gościnnie w kilku nagraniach (choć nigdy w całości, rekordowe jest "Dziś upiję się wodą"). Przychodzi mi na myśl Large Unit, nie Fire!Orchestra, głównie dlatego, że orkiestralnego klimatu na "Hope Love Peace Faith" po prostu nie ma. Jest za to nośna improwizacja jazzowa, jest noise kipiący od niewyżytej, młodzieńczej twórczości. Jest też artystyczna pokora, gdy dziewięcioosobowa formacja decyduje się na melodie powolne, delikatne, choć stanowcze, ale w pełni ugładzone i zagrane jak od linijki ("No Expectations"). To wyjątek, zaledwie jeden z dwóch na osiem przygotowanych kawałków. Drugim jest "Free Birds On Post Rocks", utwór wręcz poetycki, z niesamowitymi partiami saksofonu, z piękną, po prostu piękną końcówką.

Pozostałe kompozycje to utwory silne, chaotyczne, nerwowe, w pełni improwizowane, momentami agresywne od nagromadzenia noise'u i instrumentalnych solówek. Perkusja Gąsiorka zdaje się mieć wsparcie, choć tak naprawdę jest tylko jeden zestaw perkusyjny. Męczenie instrumentów, wyciskanie z dęciaków najwięcej, ile tylko się da, zapętlanie niektórych motywów, krzyki ("Dziś upiję się wodą", "I Love My Mother") podbijają dynamizm kawałków, przebijające się spod kontrabasów partie gitary. Ciężar tuby współgra z lekkością trąbki, tworząc melodie pełne przestrzeni.

Ta siła, ta werwa, ilość instrumentów i dźwięków przypominają mi płyty Peter Brötzmann Chicago Tentet. Saksofony wariują w przestrzeni, kontrabas i perkusja nadają poszczególnym kompozycjom taktu. Przed Pimpono Ensemble naprawdę świetlana przyszłość, o przypadku tutaj nie może być w żadnym wypadku mowy. Mamy solidnych muzyków młodego pokolenia z głowami pełnymi pomysłów i, co jest najważniejsze, pasją. Bo tę pasję i zaangażowanie słuchać w każdym utworze.
autor: Piotr Strzemieczny

muzycy:
Gustav Bjerre (DK) - trumpet
Tobias Pfeil (NO) - tenor saxophone
Jędrzej Łagodziński (PL) - baritone saxophone
Rasmus Kjargard Lund (DK) - tuba
Emil Palme (DK) - guitar
Franciszek Pospieszalski (PL) - double bass
Lui Severin Falkentorp (DK) - double bass
Tomo Jacobson (PL) - double bass
Szymon Pimpon Gąsiorek (PL) - drums
+
Maciej Kądziela (PL) - alto saxophone (1,4)
Rasmus Oppenhagen Krogh (DK) - guitar (1, 4, 7, 8)
Jonatan Uranes (NO) - bass + electronics (6)

utwory:
1. Don't Grow Up 07:37
2. Hope Love Peace Faith 04:22
3. No Expectations 08:19
4. Dziś Upiję Się Wodą 04:34
5. Little Believers 06:07
6. I Love My Mother 03:12
7. Free Birds On Post Rocks 09:26
8. Flight Of The Hornet 07:29

wydano: November 3, 2016
nagrano: Recorded by Bjorn Gjessing in The Village Recordings, Copenhagen, February 2016


Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: