Kategorie

The Greatest Queen


  • Kod: GRAFT0012
  • Producent: Gusstaff Records (PL)
  • Kod producenta: 5901844973725
  • Wykonawca: Graftman
  • Nośnik: CD
  • Cena: 28,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Pop/Muzyka alternatywna
premiera polska:
2011-10-28
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Opis Wydawcy:
"The Greatest Queen" to studyjny debiut Graftmanna, nad którym pracował wspólnie z Przemkiem Myszorem (Myslovitz, NO!NO!NO!) w roli producenta, w jego domowym studiu w Mysłowicach. Mastering wykonał Marcin Bors. Gościnnie na płycie zaśpiewała m.in. Monika Mendak (-ex Iowa Super Soccer). Płyta zawiera 13 premierowych piosenek, w tym single "Made In Poland" oraz "Please Please Please Disappoint Me". Do nagrań wykorzystano kilkanaście różnych instrumentów klawiszowych i strunowych, a także automat perkusyjny, zabawki dziecięce oraz... odkurzacz. W warstwie lirycznej znajdują się odwołania do francuskiej ikony popkultury Serge'a Gainsbourga ("Gainsbourg In The 80's"), przedwojennych melodramatów z udziałem Grety Garbo ("Goodbye Greta") oraz kultowej płyty Cocteau Twins "Heaven or Las Vegas" ("Heaven Is Where I'll Stop"). Utwory o osobistych tekstach ("Made In Poland") sąsiadują z kompozycjami opowiadającymi fikcyjne historie ("Monsignor Trumpet And A Deaf Trombone"). Wsłuchując się uważniej, można odkryć nawiązania do twórczości Johnny'ego Casha, The Beatles, Sparklehorse, The Divine Comedy, a nawet... Rihanny.
Graftmann to autorski projekt Romana Szczepanka (wokalisty i gitarzysty zespołu Miss Polski). Pierwsze piosenki napisał ponad 10 lat temu w Steblowie, małej miejscowości w województwie opolskim, a zarejestrował w lokalnym domu kultury w Krapkowicach. Jeden z utworów - "Candidate For A Star", opisujący z ironią i dystansem drogę do kariery poprzez telewizyjne castingi, zyskał uznanie w radiowej "Trójce", co doprowadziło w 2006 roku do wydania albumu "Graftmann" . Była to kolekcją pół-amatorskich nagrań z wczesnego okresu działalności muzycznej. Inspiracje muzyką alt. country i folkiem połączone zostały z pop-kulturalnymi odniesieniami i fascynacją klasycznym kinem.
"Przekrój" pisał o najciekawszym debiucie roku: "Grozi mu nad Wisłą kult i późne docenienie przez media i krytyków". "Machina" przyznała tytuł albumu miesiąca, argumentując: "W rubryce zawód powinien sobie wpisywać singer/songwriter. Koniecznie w języku obcym, bo z polską muzyką nie ma nic wspólnego. Ten chłopak wie, jak małymi słowami opowiadać o wielkich sprawach".
Na swoim koncie ma ponad 80 koncertów w Polsce i zagranicą, podczas których wykonuje własne kompozycje oraz akustyczne wersje znanych, dyskotekowych przebojów w zaskakujących interpretacjach. Jako swoich ulubionych wykonawców wymienia zarówno Pet Shop Boys, jak i Boba Dylana.
W Polsce występował przed Yannem Tiersenem i Hugo Racem, na Wyspach zagrał w kultowych klubach Dingwalls oraz The Bull and Gate. Brytyjski tygodnik "Time Out" porównał go do Lloyda Cole'a, klasyka nurtu piosenkarskiego. Obecnie mieszka w Opolu.

utwory:
1. Penderecki
2. Please Please Please Disappoint Me
3. Made In Poland
4. Margot, Do You
5. Really Love Me?
5. Goodbye Greta
6. Gainsbourg In The 80's
7. Valentino Type
8. Beat Boxers
9. Mr. Black Sleeps With Mrs. White
10. Monsignor Trumpet And A Deaf Trombone
11. I Hate Wintertime
12. Heaven Is Where I'll Stop
13. Bunny

wydano: 2011-10-28

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: