Kategorie

Zomo Hall


  • Kod: MW8472
  • Producent: Not Two (PL)
  • Kod producenta: 5901549185140
  • Wykonawca: Gerard Lebik / Artur Majewski Foton Quartet
  • Nośnik: CD
  • Cena: 39,99 zł
  • Poleć produkt

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2011-01-26
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

impropozycja.blogspot.com; 2011-01
"Już dawno żadna płyta nie sprawiła mi tylu problemów. Słucham jej namiętnie, wracam regularnie, zachwycam się notorycznie, ale zupełnie nie wiem, co napisać. Recenzencka niemoc jest dla mnie samego konsternująca, ale dla płyty stanowi nie lada pochwałę, bo przecież jeśli nie wiem, co z czego, to może znaczyć, że mamy z czymś nowym do czynienia. I choć to trudne do przełknięcia, bo przecież z naszego to podwórka, mimo nieładu w mojej głowie, chyba zaryzykuję i pokłonię się przed Foton Quartet.
Bo grają tak, jak się powinno opowiadać. Snują historie, pełne dygresji i ozdobników. Wyobraźnia podsuwa kolejne anegdoty, ale warsztat językowy pilnuje równowagi, co by z tego elaboratu zamiast bełkotu i nudy wyszła wzorowa wypowiedź. Więc pojawia się temat za tematem, jest akcja i jej zwroty - te gwałtowne i subtelne, i mnóstwo się dzieje wokół tych tematów, zwłaszcza że mówców jest czterech, a czas jeden. Ale nikt się specjalnie czasem nie przejmuje, wręcz drwi z niego. Opowieść zaprzecza czasowi i przeciąga chwile, lub zwalniając hamulec, uruchamia lawinę zdarzeń...
I gdy już tak siedzę i słucham po raz kolejny tego wielogłosu, to znowu stwierdzam, że mimo iż już coś rozpoznaję, to ciągle nie czuję, że jestem bliski poznania. Piszę "znowu", choć bywało różnie, czyli właściwie też zupełnie odwrotnie: kolejny raz słuchałem, a zupełnie inne wątki mnie pochłaniały i od tematu odwodziły, przez co tym bardziej obco się czułem, ale przy tym bardziej zaciekawiony. Pytanie, co wygra: poznanie i pewność czy obcość i zaciekawienie. Jeśli Foton Quartet jest tak dobry, jak mi się wydaję, to w tej walce nie będzie rozstrzygnięcia."
autor: Marcik Kiciński
impropozycja.blogspot.com


popupmusic.pl; 2011-04:
Artur Majewski i Gerard Lebik ostatnio ukazywali się światu głównie w duetach z Kubą Sucharem. W swym wspólnym kwartecie z Jakubem Cywińskim (kontrabas)i Wojciechem Romanowskim (perkusja) prezentują muzykę estetycznie diametralnie inną i od Mikrokolektywu, i od Slug Duo, choć metodologicznie podobną - improwizowaną z elementem wyłaniającej się kompozycji. Powolnie płynące, pozbawione tytułów utwory na "Zomo Hall" na pierwszy rzut oka mogą wydawać się powtarzaną realizacją tego samego ćwiczenia, próbami wejścia na górę od różnych stron. Tyle tylko, że żadnej góry tutaj nie ma i choć poszczególne sekcje płyty wydają się niedopowiedziane, to razem tworzą hipnotyczną całość, od której nie sposób się oderwać. Niespieszne, senne istnienie tej muzyki i jej nienasycone kolory sprawiają, że czasem postrzegam ją jako akustyczną sonorystykę ubraną w ramy jazzowego kwartetu, czasem jako ciągi, metamorfozy impresji realizowane w zdumiewającym stasis. W Polsce nikt tak jeszcze nie grał i globalnie oczywistych punktów odniesienia też nie widzę. Foton Quartet stawia więcej pytań niż odpowiedzi i warto się z nimi zmierzyć.

autor: Piotr Lewandowski


freejazz-stef.blogspot.com; 2011-01-22, ocena: *****/album of the month
'...There is nothing like pure and free musicality, flowing notes moving slowly forward, embracing one another in a common one-directional stream, yet totally unpredictable like the water sliding between rocks in a mountain river. So is this music.
The band is Gerard Lebik on tenor sax and contra alto clarinet, Artur Majewski on trumpet, Jakub Cywinski on bass, and Wojciech Romanowski on drums. And yes, you're right: yet again another stellar band from Poland. Both horn-players were recently reviewed in separate duo settings, but hearing them together is a pure joy.
The music reminds of "Other Dimensions In Music" because of its small band coherence and freedom, or more recently "Nuts", or "Les Fées Du Rhin", and the "Collective 4tet", bands that combine great musical adventure with fragile sensitivity, and albums that received top-ratings.
The most stunning aspect of the music is its great natural and organic sound, as if every note grows out of the previous one, without the need to demonstrate skill or use special effects or to be different in form. And the end result is skillful, and special, and different ... as the result of talent and creative vision.
Extremely beautiful! The year has only just begun, and this is to me already a strong contender for the best of the year lists."
autor: stefmuzycy:
Gerard Lebik: tenor sax, contra alto clarinet
Artur Majewski: trumpet
Jakub Cywinski: bass
Wojciech Romanowski: drums

utwory:
1. One [12:54]
2. Two [12:14]
3. Three [08:32]
4. Four [16:12]
5. Five [01:43]

wydano: 2010-01
more info: www.nottwo.com
Zurich Concert
69,99 zł
Zuppa Inglese
55,80 zł
Zone Bleue
58,99 zł
Złota Platyna
39,99 zł
Ziran
39,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: