Kategorie

Georg Philip Telemann: The Solo Fantasias [3CD]


  • Kod: GLO5267
  • Producent: Globe
  • Kod producenta: 8711525526709
  • Wykonawca: Saskia Coolen / Shunske Sato / Rainer Zipperling
  • Nośnik: 3CD
  • Kompozytor: Georg Philip Telemann (1681-1767)
  • Cena: 99,99 zł
  • Poleć produkt

Muzyka Barokowa
premiera polska:
2018-04-27,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * *:
Program zaprezentowany na tym trzypłytowym wydawnictwie to utwory o uznanej muzycznej wartości, do tego wykonywane niezbyt często. Mamy oto kompletny zbiór sonat Telemanna na recorder w wykonaniu Saskii Coolen, sonat na barokowe skrzypce w wykonaniu Shunske'go Sato i sonat na violę da gamba w wykonaniu Rainera Zipperlinga. Ciekawie w tym zestawie brzmi sonata triowa A minor, TWV 42:a ze zbioru Essercizii musici. Po wielokrotnej lekturze trzech płyt można dojść do przekonania, że muzyka kameralna Telemanna jest syntezą jego koncepcji muzyki na instrumenty solowe i muzyki orkiestrowej.
Zwykło się mówić, że telemannowskie sonaty łączą w sobie elementy barokowej polifonii z klasyczną lekkością właściwą Mozartowi i bachowską dbałością o detal. Lektura tych trzech płyt zdecydowane potwierdza tę tezę.
Utwory te Telemann komponował w momencie osiągnięcia najwyższej dojrzałości artystycznej, co sprawia że stanowią one wielkie wyzwanie nawet dla największych wirtuozów. Dlatego też dobór instrumentalistów nie jest przypadkowy.

Flecistka (ale też gambistka) holenderska, muzykolożka i badaczka muzyki dawnej Saskia Coolen od kilkunastu już lat zajmuje się wykonawstwem barokowej muzyki na fletach prostych. Od lat przywraca współczesności historyczne instrumenty, jak te, które z odkryła w Muzeum Historycznym w Den Briel, np. przechowywany w częściach altowy flet prosty, wykonany w Jolandii w osiemnastym stuleciu. Wraz z badaczami i budowniczymi instrumentów dętych Engelbertem Tertonem oraz prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie, Janem Boutersem, udało jej się przywrócić na przykład flet prosty, wykonany w Jolandii w osiemnastym stuleciu współczesnej muzyce. Przez kilka lat Saskia Coolen prowadziła poszukiwania i badania w trakcie których w ciągu dwóch następnych lat udało jej się odnaleźć, wyremontować i przywrócić brzmienie jeszcze sześciu osiemnastowiecznym instrumentom - pięciu fletom altowym oraz jednemu sopranowemu.

Shunske Sato to koncertmistrz Concerto Köln i Netherlands Bach Society. Z tym pierwszym zespołem nagrał ostatnio cztery koncerty skrzypcowe Antonio Vivaldiego - La Primavera, L'Estate, L'Autunno, L'Inverno, czyli ukochane przez melomanów z całego świata Cztery pory roku.
Jego interpretacje zdobywają uznanie na całym świecie. Shunske Sato pochodzi z Japonii, lecz jako dziecko wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Studiował m.in. w nowojorskiej Juilliard School, paryskim Conservatoire National de Région oraz Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki barokowej, ale też klasycznej. Działa jako solista, koncertmistrz, kameralista i pedagog. Shunske Sato w 2011 roku jako pierwszy współczesny wykonawca zagrał II Koncert skrzypcowy Paganiniego na instrumencie z epoki. Bogata dyskografia artysty obejmuje m.in. kompozycje na skrzypce solo Telemanna, Paganiniego oraz Eugene'a Ysaye'a.

Rainer Zipperling studiował grę na wiolonczeli i violi da gamba w Hadze. Od ponad trzydziestu lat występuje na całym świecie jako jeden z najwybitniejszych europejskich muzyków, specjalizujących się w grze basso continuo i kameralistyce. Jest członkiem znanych zespołów i orkiestr (Camerata Köln, Orkiestra XVIII Wieku, Ricercar Ensemble), nagrał ponad 200 płyt, m.in. Wykłada w Musikhochschule w Kolonii oraz w Instytucie Lemmensa w Leuven, a także na międzynarodowych kursach mistrzowskich (Lizbona, Praga, Budapeszt). Jest współwłaścicielem oficybt wydawniczej FLORA, którą założył wraz z Philippe’em Pierlotem i Françoisem Fernandezem, gdzie wydał dotąd np. suity na wiolonczelę solo Bacha, tria fortepianowe i barytonowe Haydna oraz kwartety fortepianowe Mozarta.

Trzeba powiedzieć, że sonaty na te trzy solowe instrumenty mają swoje własne charakterystyczne brzmienie i unikalną jakość. Niesłychany artyzm i swego rodzaju uduchowienie, którymi trójka wirtuozów barokowej muzyki przesyciła swoje odczytania, sprawiają, że trudno oderwać się od tych nagrań.
A wszystko to zostało z wielką przeczołowitością zarejestrowane przez holenderską oficynę Globe Records, ze smakiem przygotowano cudowną oprawę edytorską i wydano w skromnym bo tysięcznym, limitowanym i numerowanym nakładzie. Prawdziwa edytorska perełka!
autor: Henryk Majda
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
The recent discovery of Telemann's Fantasias for viola da gamba solo has inspired many musicians to study and perform these masterpieces. Rainer Zipperling and his friends Saskia Coolen (recorder) and the newly appointed musical director of the Netherlands Bach Society Shunske Sato (violin) decided to release a 3 CD album containing all the solo Fantasias Telemann wrote for their instruments. Their solo performances are crowned with one Trio Sonata featuring all three musicians. This album available in a hand numbered, 1000 copy limited edition.

muzycy:
Saskia Coolen, recorder
Shunske Sato, violin
Rainer Zipperling, viola da gamba

utwory:
CD1:
Georg Philip Telemann: 12 Fantasias for viola da gamba solo, TWV 40:26-37

CD2:
Georg Philip Telemann: 12 Fantasias for recorder solo, TWV 40:2-13
Georg Philip Telemann: Trio Sonata in A minor, TWV 42:a from Essercizii musici

CD3:
Georg Philip Telemann: 12 Fantasias for violin solo, TWV 40:14-25

more info: www.globerecords.nl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: