Kategorie

Angelica


  • Kod: CAMJ78202
  • Producent: CAM Jazz (I)
  • Kod producenta: 8024709782021
  • Wykonawca: Francesco Cafiso Quartet
  • Nośnik: CD
  • Instrument lidera: alto saxophone
  • Cena: 54,99 zł
  • Poleć produkt

Straightahead / Mainstream Jazz
premiera polska:
2009-12-07,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Włochy
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com
Cztery lata temu wytwórnia CamJazz wydała jego album 'Happy Time' nagrany w kwartecie złożonym z włoskich muzyków. W europejskiej prasie w odniesieniu do Cafiso często można się spotkać z określeniem 'jazzowy Mozart'. I jest w tym sporo racji, jazzowa młodość tego muzyka rocznik 1989. przebiegała pod znakiem kolejnych sukcesów: laureat wielu nagród, by wymienić tylko najwazniejsze, International Jazz Festival Organization Award, The Worlds Saxophone Campetition - Międzynarodowy Konkurs Saksofonowy w Londynie, który wygrał w 2004.
Na jazzowe salony został wprowadzony przez samego Wyntona Marsalisa, u boku którego wystąpił podczas jego tournee po Europie w 2003 roku, od tego czasu Francesco Cafiso grywał z wieloma luminarzami współczesnego jazzu: Roy Hargrove, Mulgrew Miller, Cedar Walton, Ray Drummond, Enrico Rava, Ben Riley, James Williams czy Roberto Gatto.
Jego najnowsza płyta wypełniona jest głównie znakomitymi balladami, autortwa wielkich mistrzów gatunku, Billy Strayhorn, Duke Ellington, Horace Silver i Sonny Rollins, Nello Toscano jak też cztery wyśmienite kompozycje lidera, z których przejmująca 'Scent Of Sicily' to absolutne arcydzieło.
Płyta 'Angelica' nagrana została podczas dwóch pierwszych dni września 2008 roku w Nowym Jorku w Sear Sound Studio w składzie, o którym bez przesady można powiedzieć jako wymarzony. Na fortepianie Aaron Parks, którego ubiegłoroczny debiut dla wytwórni Blue Note 'Invisible Cinema' spotkał się z doskonałym przyjęciem wśród jazzfanów, warto też wspomnieć, że jeszcze jako student the Manhattan School of Music został stałym członkiem zespołu Terenca Blancharda, z którym nagrał nagrodzoną nagrodą Grammy płytę 'A Tale of God's Will (A Requiem for Katrina)'.
Na kontrabasie Ben Street, współpracownik Sama Riversa, Steve'a Swallowa, Anthony'ego Colemana, Danilo Pereza, Kurta Rosenwinkela, Roswella Rudda, Paula Motiana, Lee Konitza, Davida Sancheza, Jamesa Moody'ego, Marka Turnera, Clarka Terry'ego, Clifforda Jordana, Billy'ego Harpera i Jimmy'ego Scotta.
Za perkusją zasiadł Adam Cruz, znany se składów Chicka Corea, Charliego Huntera, Leona Parkera, Edwarda Simona, Davida Sancheza, Toma Harrella, Herbiego Manna, Mingus Big Band, Laurenta DeWilde i Paquito D'Riviera.
Młode lwy światowego jazzu w natarciu, przygotujcie się na wielką ucztę!
autor: Krzysztof Szamot


AUDIO; 04/2010, wykonanie * * *, nagranie * * * *
Urodzony na Sycylii saksofonista Francesco Cafiso zaczął grać na alcie w wieku dziewięciu lat. Docenił go Wynton Marsalis, zagrali razem na festiwalu w Pescarze, kiedy Włoch miał dwanaście lat. Potem zaprosił go do swojej orkiestry na trasę koncertową.

Jako "cudowne dziecko" przebił się na światowe sceny, ale kiedy wystąpił w Polsce, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, wcale nie byłem zachwycony jego muzyką. Dzieciak nie miał wiele do powiedzenia, choć dysponował imponującą techniką.

Co innego dziś. Co prawda ma dopiero 21 lat, ale muzycznie jest już dojrzały. Słowem, gra coraz ciekawiej, a partnerują mu amerykańscy jazzmani: pianista Aaron Parks, kontrabasista Ben Street i perkusista Adam Cruz. Na płycie standardy przeplatają się z kompozycjami lidera. Na uwagę zasługuje przejmująca "Scent of Sicily" (woń Sycylii). Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, by zrozumieć, że Francesco Cafiso opowiada o mafii, która ciągle rzuca cień na zwykłych mieszkańców wyspy, zatruwa im życie i psuje w świecie opinię. Miło posłuchać, jak gra "Peace" Silvera czy "Why Don't I" Rollinsa.
autor: Marek Dusza

Audio Video; 2010-08
Saksofonista Francesco Cafiso jest jedną z nadziei włoskiego jazzu. Jego droga do "dorosłego" grania jest naprawdę niezwykła. Już jako trzynastolatek zdobył kilka nagród, a rok póżniej koncertował w Europie z septetem Wyntona Marsalisa. !Mimo młodego wieku/rocznik 1989/ma on na swoim koncie ponad 10 albumów nagranych dla tak szacownych firm jak Venus, Philology i CAM. Wielką rolę w kształtowaniu jego jazzowej tożsamości, odegrały wspólne występy z wybitnymi postaciami jazzu. Były to naprawdę wielkie nazwiska: Hank Jones, Cedar Walton, Jimmy Cobb,Ben Riley, Joe Lovano. Joe Locke oraz Enrico Rava. Jego najnowsza płyta "Angelica" została wydana przez firmę CAMJazz. Włoski tenorzysta spotkał w Nowym Yorku trzech utalentowanych partnerów: pianistę Aarona Parksa, basistę Bena Streeta i perkusistę Adama Cruza. Album zachwyca od początku do końca i pozwala odkryć nowe oblicze Cafiso, który obok niezwykłej instrumentalnej biegłości, pokazał udane kompozycje i wyobrażnię muzyczną. Doskonałe wrażenie robi impesjonistyczna gra pianisty Aarona Parksa, który okazał się czujnym partnerem dla precyzyjnego Cafiso. Polecam

autor: Oskar Kowalczyk


Editor's Info:
An album that enchants from beginning to end, and whose listeners discover a new and different Cafiso, always very concentrated on his limpid alto sax, and even more attentive than before to the musical content.

'Playing with Aaron, Ben and Adam was for me an important experience. All three of them are extraordinary musicians, out of this world. And super professional. But I was totally impressed by their openness, by their ability to be musicians at 360 degrees-- completely versatile and able to do anything.' (F. Cafiso)muzycy:
Francesco Cafiso: alto saxophone
Adam Cruz: drums
Aaron Parks: piano
Ben Street: bass

utwory:
1. A Flower Is A Lovesome Thing 5:34
2. King Arthur 5:49
3. Angelica 7:45
4 December 26th 4:41
5.. Peace 5:31
6. Scent Of Sicily 9:30
7. Waiting For 6:36
8. Why Don't I 4:32
9. Winter Sky 3:34

total time - 53:37
wydano: 2009-07
nagrano: Recorded in September 2008 in New York at Sear Sound Studio
more info: www.CamJazz.com
more info2: www.francescocafiso.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: