Catégories

Wandering The Sound


  • Code: FSR092018
  • Producteur: Fundacja SŁUCHAJ
  • Code du producteur: 5905279364325
  • Prix: 36,99 zł
  • Recommander ce produit

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2018-06-20
opakowanie: kartonowe etui
opis:

jazzarium.pl:
Pierwszą płytą z firmy Hat Hut, jaka trafiła w moje ręce był album Guillermo Gregorio zatytułowany „Approximetly”. O firmie Hat Hut wiedziałem tylko tyle, że to legendarna oficyna wydawnicza wydająca wielkie indywidualności z kręgu muzyki współczesnej i awangardowego jazzu, że tam właśnie wydawał Anthony Braxton, Cecil Taylor, Steve Lacy, tam słynne zespoły takie jak Arditi String Quartet nagrywali muzykę Johna Cage’a czy Mortona Feldmana. Jedynym miejscem, gdzie w ówczesnej Warszawie można było pytać o takie płyty był sklep Vivart, który już dawno nie istnieje i który sądzę w znacznej mierze ukształtował gust wielu polskich melomanów. Zapytałem więc i usłyszałem odpowiedź, że w tej chwili płyt żadnego z wymienionych muzyków nie ma, ale jest płyta innego znakomitego improwizatora Guillermo Gregorio, zupełnie nowa, ledwie kilka miesięcy wcześniej wydana – „Approximately”. Droga była diabelnie, ale co tam! Pomyślałem, że posłucham tej płyty czekając w nadziei, że wymarzone albumy, o których już słyszałem, wkrótce nadejdą. To była najdziwniejsza muzyka, jak w tamtym czasie trafiła mi w ręce. Ani Guillermo Gregorio, ani żaden z grających tam muzyków nie był mi znany, ale oderwać się od niej nie było łatwo. Z czasem kolekcja nagrań pana Gregorio powiększyła się trochę, jak również odrobinę wzrosła moja świadomość kim na scenie muzycznej jest pochodzący z Argentyny improwizator. Można byłoby długo wyliczać, ale poprzestańmy na tym, że uczestniczył w działaniach argentyńskiego Fluxusu, pracował z Franzem Koglmanem, nauczał w Purdue University, a utwory zamawiała u niego ot choćby Chicago Symphony Orchestra. Nie sądziłem też nigdy, że przyjdzie taki moment, kiedy sam będę miał szansę wydać płytę z jego udziałem.

Szansa nadarzyła się kiedy w ubiegłym roku Rafał Mazur opowiedział mi, że podczas krótkiego pobytu Gregorio w Krakowie przydarzyło mu się z nim nagrać trochę muzyki. Duetu dopełnił słynny perkusista Ramon Lopez, a cóśc zarejestrowana została przez Rafała Drewnianego w studiu w NIepołomicach. Padło też pytanie czy chciałbym jej posłuchać. Oczywiście, że chciałbym odrzekłem i szczerze mówiąc jeszcze przed skończeniem odsłuchu wiedziałem, że chciałbym także móc wydać ją nakładem oficyny Fundacji Słuchaj! Szczęśliwie zarówno Rafał Mazur, jak i Ramon Lopez, no i oczywiście Guillermo Gregorio także, entuzjastycznie zareagowali na pomysł wydawniczy. I tak oto Wondering The Sound stała się faktem. A dla mnie to taki rodzaj kolejnego spełnionego marzenia z czasów młodzieńczych. I niech nikt nigdy nie próbuje zaprzeczać twierdzeniu, że marzenia się spełniają.
autor: Maciej Karłowski

Liner notes:
It is very common today to see musicians from diverse musical and cultural backgrounds converging at some geographical point to improvise together. Collective improvisation is an interactive art. The responses among the improvisers are individual and subjective, but the whole result implies a kind of inter-subjectivity. Subjectivities are historical and embodied. They are configured through successive experiences within concrete contexts and are embodied in the sense that subjectivity can’t exist outside a body. The detractors of improvisation claim that an art based on historicity, subjectivity, and the body can only lead the improviser to known outcomes, a repetition of musical ideas coming from a known, historical repertoire, with no room for the “unforeseeable.” For these detractors the use of more impersonal procedures will allow the “unforeseeable” to emerge rather than improvisation. Contrary to this, I claim that only embodied subjectivities immersed in particular worlds, and their intimate involvement with places, spaces and environments, can produce the “unforeseeable.” In this CD you will listen to Ramón López, an outstanding Spanish percussionist living in France and Guillermo Gregorio, an American clarinetist born in Argentina living in New York who converged in Krakow to improvise with a “local” bass-acoustic guitar virtuoso and iconic figure, Rafał Mazur. The three musicians met in Krakow to play together for the first time. Diversity and subjective interaction are present here indeed!

Music evolves in time, but improvised music is produced in real time. It also evanesces in real time! Our session was obviously recorded. So, you have in your hands only a trace of something that existed ephemerally. However, the important thing about recorded improvisations is that they still can activate the “unforeseeable”!
(Guillermo Gregorio)

All music by Guillermo Gregorio, Rafał Mazur and Ramon Lopez.
Tracks on this record are in chronological order of recording.

muzycy:
Guillermo Gregorio – clarinet
Rafał Mazur – acoustic bass guitar
Ramon Lopez – drums

utwory:
1. Aimlessly 04:48
2. This Way And That 03:43
3. Around 07:53
4. Expanding 06:02
5. Promenade 05:56
6. Different Directions 06:08
7. At Random 05:50
8. Far And Near 06:35
9. Endlessly 06:47

wydano: released June 10, 2018
nagrano: Recorded June 1st at B&B Studio Niepołomice, Poland by Rafał Drewniany. Mixed and mastered by Rafał Drewniany
Paradise Walk
41,99 zł
Live in Ukraine
41,99 zł
Nightly Forester
41,99 zł
Day in Pictures
59,99 zł
261034115
41,99 zł
Homegrown
59,99 zł
Terra Plana
41,99 zł
Tidal Heating
39,99 zł
L3
41,99 zł
Hard Knocks
59,99 zł
Basement Music
41,99 zł
Live at Ljubljana
41,99 zł
Hopes and Fears
41,99 zł
Threefold
39,99 zł
Volga
41,99 zł
The Explorer
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: