Catégories

America


  • Code: TZ7628
  • Producteur: Tzadik (USA)
  • Code du producteur: 0702397762829
  • Prix: 66,99 zł
  • Recommander ce produit

Player


Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2009-05-20
seria wydawnicza: Key Series
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

diapazon.pl; ocena: Pełna rekomendacja!:
Nagranie powstałe w październiku ubiegłego roku, trochę chyba na fali euforii afroamerykańskiej braci z tytułu wyboru pewnego pana na głowę tego zacnego społeczeństwa (we wkładce doświadczamy bowiem pewnej - dla mnie obcej całkowicie - lekko polityzującej retoryki). Ale ów wątek pozostawmy, wszak amerykanie to strasznie naiwni wyborcy, niech im tam radości nigdy nie będzie za dużo. Skupmy się na muzyce - o Panach W. i J. wiemy wszystko, zatem preambuły o wybitnych ich zasługach dla współczesnej muzyki improwizowanej nie będzie. Od razu także zastrzegam, że w trakcie godziny tego nagrania nie usłyszymy niczego, czego byśmy w wykonaniu tych Panów nie słyszeli już wcześniej. Ale - to doprawdy godzina czystej jazzowej uczty (nawet bez przedrostka 'free'). Sześć kompozycji Wadady, przepiękny ton jego trąbki (tudzież flugelhornu) i rozsądna dramerska robota Jacka. Nic więcej nam nie potrzeba. Zwłaszcza, że Ci Panowie nic już nie muszą nam udowadniać.
autor: Andrzej Nowak

Jazz Forum; 2009-10/11, ocena: * * * *
Kilka miesięcy temu recenzowałem na tych łamach album nagrany przez Wadadę Leo Smitha wraz z perkusistą Gunterem "Baby" Sommerem. Tu trębacz spotyka się z Jackiem DeJohnette'em, również bębniarzem, ale o zupełnie innym temperamencie. "America" przynosi porcję kreowanych tu i teraz dialogów tych dwóch artystów.
O ile Smith kojarzony jest z tyleż wyzwoloną, co natchnioną i introwertyczną improwizacją, to wydawać się może, że dla DeJohnette'a nie jest to typowe emploi. Perkusiście bliżej dziś do bardziej standardowych form jazzu; jego osoba silnie wiąże się z tradycją ECM (zagrał na niezliczonych płytach wydanych na przestrzeni ostatnich trzydziestu kilku lat przez tę oficynę).
Pamiętajmy jednak, że DeJohnette zaczynał jako przedstawiciel chicagowskiej awangardy AACM (notabene środowiska, z którego wyrósł także Smith). To zresztą muzyk szalenie wszechstronny - szerokiej jazzowej publiczności dał się poznać pod koniec lat 60. jako partner Davisa w jego jazz-rockowym okresie (choć już wcześniej grał m.in. z Charlesem Lloydem, a zdarzyło mu się też wystąpić z samym Johnem Coltrane'em), a do dziś współtworzy słynne Trio Keitha Jarretta. Na przestrzeni wszystkich tych lat gromadził doświadczenia z dziedziny szeroko pojętego fusion i nowoczesnego mainstreamu, zapuszczając się także w obszary free, a sporadycznie awangardy, czy world music.
Chcąc możliwie najzwięźlej opisać styl DeJohnette'a, należałoby rzec, że to perkusista dynamiczny, ale zarazem wybitny kolorysta i esteta. Te cechy ujawniają się także na niniejszej płycie. Bębniarz kreuje pulsujące czy też falujące, skrzące się wieloma barwami rytmiczne wzory. Czasem jednak wycofuje się, ustępując pola (zwykle) zadumanym partiom trębacza. Smith nadaje całości swoistej wzniosłości. Generalnie daleko stąd do medytacyjnych przestrzeni kreślonych na wspomnianej wyżej płycie z Sommerem - DeJohnette często raczy nas obfitą grą, ekspresja obu muzyków jest swobodna. Jednakże cały czas zachowują oni duże skupienie.
autor: Łukasz Iwasiński

Editor's info:
Two creative music legends who share a remarkable spiritual connection in their first duo outing. Originally proposed to ECM in 1979 and rejected, this rare musical treasure is a project that has been brewing for thirty years. Featuring six new compositions by one of the most consistently brilliant composer/performers out of the legendary AACM, and telepathic interplay by two virtuoso instrumentalists who have been pushing the musical envelope since the 1960s, Red Trumpet is one of the highlights of this or any other year. Recorded at Bill Laswell's New Jersey studio, the sound is impeccable and the music incendiary.

muzycy:
Wadada Leo Smith: trumpet, flugelhorn
Jack DeJohnette: drums

utwory:
1. America Parts 1, 2, 3
2. Red Trumpet
3. John Brown's Fort
4. Ed Blackwell, the Blue Mountain Sun Drummer
5. Rabi'a's Unconditional Love, a Spiritual Mystery of the Heart
6. Masnavi: The Falcon and the Owls

wydano: 2009-05
more info: www.tzadik.com
more info2: wadadaleosmith.com
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: