Catégories

Preghiera - Rachmaninov Piano Trios


  • Code: 4796979
  • Producteur: Deutsche Grammophon
  • Code du producteur: 0028947969792
  • Prix: 54,99 zł
  • Recommander ce produit

Klasyczna Muzyka Kameralna
premiera polska:
2017-02-24
opakowanie: kartonowe etui
opis:

Opis wydawcy:
Album pełen jest współzależności, a jego koncepcja jest przejrzysta i zrozumiała. Ani Gidon Kremer, ani żaden z jego muzycznych kompanów nie przywiązuje wagi do wirtuozerskich popisów. Zależy im na odkryciu prawd i dotarciu do przekazu, który ukryty jest w muzyce. “Według mnie – tłumaczy Kremer - bycie artystą zawsze wiąże się z powołaniem”. Po czym dodaje: “Nie chciałbym, żeby zabrzmiało to pretensjonalnie, ponieważ to nie ja jestem w tym wszystkim ważny. To muzyka jest źródłem, z której czerpię energię. Ja tylko próbuję przekazać tę energię słuchaczom. Czynię to za pomocą nut, wykonując dany repertuar, dzięki muzykom, których wybieram. Szukam takich, z którymi będę mógł swobodnie konwersować w języku muzyki”.

Kremer znalazł właściwych instrumentalistów w osobach Daniila Trifonova oraz Giedre’a Dirvanauskaite’a. Wszystkich trzech artystów łączy głęboka przyjaźń.

Dla Trifonova jest to kolejny rozdział w dyskografii, który muzyk dedykuje wybitnemu pianiście i kompozytorowi, swojego idolowi – Rachmaninowowi. Oddaje również pokłon swojemu przyjacielowi i mentorowi – Gidonowi Kremerowi. Dirvanauskaite to z kolei uznany wiolonczelista, który świetnie czuje się w świecie muzyki kameralnej, Występował razem z Kremerem już wiele razy, między innymi w roli pierwszego wiolonczelisty zespołu Kremerata Baltica.

Oba tria fortepianowe Rachmaninowa opatrzone są przydomkiem "Elegiaque" (żałobny). Są to mroczne, pełne pasji dzieła skomponowane pod wyraźnym wpływem Czajkowskiego. Pierwsze z nich to krótki utwór, który charakteryzuje typowa dla Słowian sentymentalność. Drugie, to osobiste upamiętnienie Czajkowskiego, które z jednej strony celebruje jego życie i twórczość, z drugiej zaś - opłakuje śmierć. Specjalnym bonusem na płycie jest utwór „Preghiera” (Modlitwa), poruszająca transkrypcja słynnego tematu z II Koncertu Fortepianowego Rachmaninowa na fortepian i skrzypce, autorem której jest Fritz Kreisler.

Grając Rachmaninowa na żywo, trio spotkało się z wielkim uznaniem:
“Kremer nie chciał być za wszelką cenę modny. W zamian, niczym Czechow, odnajdywał inspirację w rozmaitych zawiłościach. Trifonov wniósł koncentrację i dzikość, a Dirvanauskaite dodał frenetyczną, uduchowioną ekspresję. To był koncert życia!” – LA Times.

utwory:
1. Rachmaninov: Preghiera (Arr. By Fritz Kreisler From Piano Concerto No. 2 In C Minor, Op. 18, 2nd Movement)
2. Rachmaninov: Trio élégiaque No. 2 In D Minor, Op. 9 - I. Moderato
3. Rachmaninov: Trio élégiaque No. 2 In D Minor, Op. 9 - II. Quasi variazione
4. Rachmaninov: Trio élégiaque No. 2 In D Minor, Op. 9 - III. Allegro risoluto
5. Rachmaninov: Trio élégiaque No. 1 In G Minor

more info: www.dgclassics.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: