Catégories

LAS


  • Code: CLASSIC050CD
  • Producteur: Instant Classic (PL)
  • Code du producteur: 5902693140450
  • Prix: 29,99 zł
  • Recommander ce produit

Indie Rock/Muzyka alternatywna/drone rock
premiera polska:
2016-11-23
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: kartonowe etui
opis:

nowamuzyka.pl
(...) Ósmy album Kristen „Las” bardzo dobrze koresponduje z ich poprzednim wydawnictwem „The Secret Map”, na którym awangardowe gitarowe granie mieszało się z tzw. piosenką. „Las” to jednak w dużej mierze instrumentalny materiał – z jednym wyjątkiem, gdzie w tytułowej kompozycji pojawił się głos i tekst w języku polskim. Kolejną nowością jest też powiększony skład Kristen. Przypomnę, że już w czasie sesji nagraniowych do „The Secret Map” pojawił się w studiu Maciej Bączyk (Robotobibok, Małe Instrumenty) grający na instrumentach klawiszowych. A teraz został etatowym muzykiem Kristen. Czy to posunięcie w jakiś sposób przełożyło się na aktualny rozwój sytuacji? Myślę, że zyskał na tym rozbudowany aranż, co nieznaczny, że muzycy poszli w barokową manierę dodawania ogromnych ilości detali. Nic z tych rzeczy. Wszystko jest pod kontrolą, jeśli chodzi o ilość i dobór środków wyrazu (…)
autor: Łukasz Komła

muzyka.onet.pl - ocena 9/19
(...)"Las" otwiera przerytmizowane, symetryczne "Salto", w którym obecność Bączyka najbardziej daje o sobie znać. Następnie "Amra", przykład kunsztu budowania dramaturgii – od wyodrębnionego riffu do erupcyjnego, gitarowego hałasu i z powrotem. Dalej, "Wyspa", którą rozpatrywać należy w kategoriach schizofrenicznego ambientu zbudowanego na szorstkich, przesterowanych falach dźwięku. "Tony", moment kojący, odwołujący się do estetyki "Białych wakacji" Ścianki. Piękna, ulotna kompozycja. Zamknięcie to "Las". Jedyny utwór, w którym usłyszymy głos. Na płaszczyźnie muzycznej to nerwowy "post-rockowy blues", który może kojarzyć się z twórczością Slint. Na drugim planie Michał Biela recytuje swój tekst – oszczędny w słowa, pisany z precyzją cięcia skalpela. - Ja teraz chcę śpiewać po polsku, bo to jest dla mnie pewne wyzwanie - zawsze śpiewałem po angielsku. Chcę zaryzykować sam dla siebie, żeby zedrzeć zasłonę, którą tworzy język obcy, wejść na inny, bardziej bezpośredni poziom komunikacji – tłumaczy (...)
autor: Marek Fall

zdzwiekiem.blog.pl
"(...) „Las” jest jak pewnie wielu piszących zwróci na to uwagę „klasyczną post rockową produkcją”. Od siebie dodam, że być może jedną z pierwszych tak udanych w naszym kraju. Rzecz jasna jest też najbardziej dojrzałym albumem w historii tego zespołu (...) Zresztą, nawet tutaj nie brzmienie powoduje, że jest to „nowoczesne” decydują o tym raczej same pomysły kompozycyjne. (...) Muzyka jest wielowymiarowa a trio osiąga bardzo specyficzną wręcz „spektralną” harmonię. Na czym to polega? Kompozycje są w punkcie wyjścia bardzo proste (Prawie) każdy utwór –-zaczyna się nieskomplikowanym rytmem i oszczędnymi partiami gitary. Jest fajnie, rytmicznie i do tego jest jakiś ładna nieśmiało rozpoczynająca się… melodia. Jednak wszystko po jakimś czasie staje w miejscu, zapętla się, zacina i tu zaczyna się cała zabawa i prawdziwa przyjemność słuchania tej muzyki. Dźwięki gitar odklejają się od przypisanych im, jakby mogło zdawać się początkowo riffowych /rytmicznych ról (...)"
autor: Grzegorz Tyszkiewicz

Violence Magazine
(...) Imponująca jest droga, jaką ta ekipa pokonała od typowo gitarowego hałasu do dzisiejszej, nieokreślonej formy. Po drodze zespoły powstawały, padały, szukały swojego ja, komercjalizowały się albo wpadały w radykalizm. A Kristen sobie gra, gra i ciągle buduje własną jakość (...) Zespół na stałe przytulił do składu Maćka Bączyka z Robotobiboka i pogrążył się w prawdziwym, niczym nie ograniczonym transie (...) Ważne jest przy tym to, że trans w wydaniu Kristen absolutnie nie oznacza monotonii czy nudy. Jasne, zespół z nową produkcją mieści się gdzieś pomiędzy ostatnim, medytacyjnym Lotto, zgiełkiem Alamedy 5 i produkcjami jazzowymi, jednak znajduje w tym wszystkim bardzo fajny, rytmiczny a przede wszystkim własny, kontekst. Muzyka faktycznie bazuje głównie na zabawie z brzmieniami i rytmicznymi zawijasami, ale z drugiej strony wydaje się być mniej zwarta i jednoznaczna (...)
autor: Arek Lerch

Głos Kultury
(...) Las zabiera słuchacza w świat dźwięków, które dotychczas przejawiały się w twórczości Kristen, lecz nie były one eksponowane na pierwszym planie. Fani gitarowych brzmień z debiutu czy post-rockowych klimatów z Please Send Me a Card niekoniecznie od razu odnajdą w nowej muzyce Kristen przestrzeń dla siebie. Las to kontynuacja i totalne rozwinięcie elektronicznych tudzież ambientowych wątków z The Secret Map. Zespół nieco odszedł od minimalistycznych form, jak Upward beyond the onstreaming, it mooned pochodzącego z wyżej wymienionego albumu, na rzecz bogatszych w strukturze dźwiękowej kompozycji, nie zapominając jednak, że less is more. I ta właśnie idea wydaje się przyświecać Kristen na nowym albumie, bowiem kompozycje zachowują swój hipnotyzujący, transowy sznyt, lecz wszystko to zostaje opakowane w przestrzenne brzmienie, które zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością w porównaniu do surowego, brudnego The Secret Map (...)
autor: Jakub Pożarowszczyk

Editor's info:
Long-running Polish alternative heroes Kristen take a big leap into the unknown with their eighth album "LAS". This is where their superb musicianship blends into something that can only be described as a modern take on Neu! and Cluster legacy with a hint of premier league songwriting.

muzycy:
Mateusz Rychlicki (drums, electronics)
Łukasz Rychlicki (guitar)
Michał Biela (bass, vocals)
Maciej Bączyk (synths)

utwory:
1. Salto [08:48]
2. Amra [04:26]
3. Wyspa [05:33]
4. Tony [07:21]
5. Las [09:01]

wydano: 2016-09-15
more info2: www.kristenband.com
On The Edge
35,99 zł
Over The Sun
49,99 zł
Maps Of Tacit
49,99 zł
Let In The Light
49,99 zł
Invisible Sunday
54,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: