Catégories

These Six


  • Code: SOFA512
  • Producteur: Sofa (NO)
  • Code du producteur: 7042986105129
  • Prix: 69,99 zł
  • Recommander ce produit

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2004-03-10
kontynent: Europa
kraj: Norwegia
opakowanie: digipackowe etui
opis:

Antena Krzyku 02 kwiecień 2004
'... Norweska scena muzyki free nie ma sobie równych w całej Europie i wciąż potrafi zaskakiwać. W ostatnich miesiącach jej artystów fascynuje cisza. W najbardziej radykalny, ale i wizjonerski sposób dał o tym znać ostatni album duetu Jazzkammer, 'Pancakes" (czytaj obok). Oto kontynuacja tej ścieżki badania ciszy w wydaniu akustycznym i elektroakustycznym. Na 'These six" gitarzysta Grydeland i kontrabasista Kluften improwizują z brytyjskim weteranem improwizacji, perkusistą Lovens'em obsługującym niezwykły zestaw bębnów i obiektów. Lovens określa tu nie tyle rytmikę, co przestrzenność, w niezwykłą koniunkcje wchodzą z nią gitara, banjo i kontrbas. To niezwykle wyciszony, podskórny wręcz dialog nizany z dźwiękowych drobin, zadrapań, strzępków i skrzypień. Czwartym, równouprawnionym partnerem tej improwizacji jest cisza. Flagowy bigband Sofy, No Sphagetti Edition pojawia się jak zwykle w zaimprowizowanym, międzynarodowym składzie. Tym razem NSE gra jako oktet, któremu tonu nadają arcymistrz mikrocyrkulacyjnego saksofonu Michel Doneda oraz niemieccy herosi elektronicznych, improwizowanych mikropreparacji: Axel Dorner i Andrea Neumann. Muzyka wyłania się z podskórnych elektronicznych świergotów. Improwizacja rozwija się z kapryśnym wdziękiem z ażurowych mikro arabesek Raz po raz groźnie zagęszcza się w natłoku dźwięków nieoczywistych, jakby widmowych. Generowane na żywo brzmienia bywają tu bardziej krągłe i cieplej nasycone, niż w standardowych, laboratoryjnych okazach nowej mikroelektroakustyki. To oryginalny atut albumu. Fascynująca jest ta ledwie zarysowana kolorystyka, tyleż filigranowa, co zamaszysta. Efektem są rozwibrowane, ni to mechaniczne, ni to organiczne mrowiące tajemniczo środowiska dźwiękowe. W sumie mistrzowski okaz współczesnej kolektywnej mikroimprowizacji epoki cyfrowych baz danych (co akcentuje oprawa graficzna). Cudowne doświadczenie dźwiękowe z pogranicza ciszy, której obecność zdaje się tu budzić odmienne stany akustyczne, naprowadzające słuchacza na rzadko uczęszczane kanały percepcji....'

"These Six" to sześć improwizowanych kawałków akustycznych wykonanych przez młodych norweskich muzyków: Ivara Grydelanda, Tonny'ego Kluftena oraz legendarnego perkusistę sceny free-improve Paula Lovensa. Ivar Grydeland gra na akustycznej gitarze i przekonstruowanym banjo, Kluften odpowiedzialny jest za bas a Lovens stara się grać, jak sam mówi 'na perkusyjno - perkusjonalnych strukturach". Jest to dynamiczna i pełna kontrastów muzyka. Niektóre utwory są dłuższe i bardziej rozbudowane, pozostałe raczej krótkie, zagrane w tonalno-rytmicznym reżimie.

Editor's Info:
These Six is six improvised pieces of acoustic music performed by the young Norwegian musicians Ivar Grydeland and Tonny Kluften, and the German pioneer Paul Lovens. Grydeland plays acoustic guitar and fake-banjo, Kluften plays double bass and Lovens plays what he describes as selected and unselected drums and percussion. The music is dynamic and contrasted. Some pieces are longer and moreextensive while others are shorter with tonal and rhythmical strictness. The CD was recorded in June by Audun Strype.

muzycy:
Ivar Grydeland: acoustic guitar and fake-banjo
Tonny Kluften: double bass
Paul Lovens: selected and unselected drums and percussion

utwory:
01 (08:48) posłuchaj mp3
02 (10:54)
03 (14:31)
04 (04:10) posłuchaj mp3
05 (08:29) posłuchaj mp3
06 (03:17)
wydano: 2003-11
nagrano: 2003
more info: www.sofamusic.no
The Dorf
55,80 zł
Poem For Malcolm
59,99 zł
Chiasm
59,99 zł
Sunshine
59,99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: