Catégories

Cut The Air


  • Code: MPF004
  • Producteur: Multikulti Project (PL)
  • Prix: 41,99 zł
  • Recommander ce produit

Player


Ethno Jazz/World Jazz/Modern Jazz
premiera polska:
2017-12-04,
Wydawnicto Audiofilskie

seria wydawnicza: Folk Series
opakowanie: kartonowe etui
opis:

multikulti.com
Ascetyczne skupienie, głębia i płynące, afrykańskie melodie.

Oto muzyczna mozaika pozornie niedopasowanych do siebie elementów: zachodnioafrykańska harfa, czyli kora to pudło rezonansowe wykonane z tykwy, na której rozpięta jest krowia skóra. Z korpusu instrumentu wystaje duży mostek, a między nim i długą szyjką instrumentu rozpięte jest 21 strun. Ich rozmieszczenie po obu stronach mostka pozwala na symetryczną grę obiema rękami i budowanie zachwycającej polifonicznej faktury. Do tego klarnet basowy, o zdecydowanie europejskim rodowodzie, obdarzony charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniem, o bardzo niskiej, hipnotycznej barwie.

Ale po kolei. Buba Badjie Kuyateh to muzyk urodzony w 1982 roku w Gambii, w mieście Brikama, zwanym “Krainą kory”. Pochodzi z rodziny griotów. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na balafonie, a następnie - jako siedmiolatek - na korze. W tej właśnie dziedzinie ukazał się jego talent, dzięki któremu wybrano go na spadkobiercę wielowiekowej tradycji, której przedstawicielem był jego ojciec.

Michał Górczyński to urodzony w 1977 roku polski klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne, improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji dźwiękowych, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego inspirując się beat-boxem.

Duet Buba Badjie Kuyateh / Michał Górczyński skupia się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy. Ich utwory, to najczęściej jazzowe improwizacje, bazujące na muzyce tradycyjnej, tworzące naturalną i pełną maestrii syntezę dźwięków - ludowych i klasycznych, tradycyjnych i nowoczesnych. Ich wspólna płyta obfituje w sugestywne, mistyczne dźwięki, budujące rytualny nastrój i uduchowioną atmosferę. "Cut The Air" to duchowy pomost między abstrakcyjnym światem duchów, dawnych, zaginionych cywilizacji, a wrażliwością współczesnego słuchacza.

Pięknie udało się wydobyć zarówno ciepłe, głębokie brzmienie egzotycznego instrumentu, jak i naturalną barwę klarnetu basowego. Dźwięk jest przestrzenny i krystalicznie czysty!


All music by Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński
Recorded by Andrzej Izdebski at Iziphonics Studio, Warszawa, on 26 June, 2016
Mixed and Mastered by Andrzej Izdebski
Photo, Layout and Design by Przemysław Kulczyk / Kulczyk Studio
Produced by Michał Górczyński
Executive producer: Tomasz KonwentIKS 01/2018
Pisałem już o tym, że szalenie interesujący i takoż aktywny jest w ostatnim czasie na naszej scenie pochodzący z Gambii Buba Badjie Kouyateh. Grający na korze artysta ma na koncie m.in. wspólne płyty ze Stanisławem Soyką czy własnym zespołem Bantamba. Żadna z nich nie robi jednak tak wspaniałego wrażenia jak opublikowany właśnie przez Multikulti Projekt album nagrany w duecie z klarnecistą Michałem Górczyńskim.
Ten ostatni to artysta doskonale znany na naszych muzycznych scenach, m.in. z zespołów Ircha, Cukunft, Kwartludium czy Malerai.
We wspólnym projekcie z Kouyateh znajduje dla siebie fantastyczną przestrzeń – w folkowym, etnicznym kontekście jest mnóstwo miejsca na pełne pasji wielowątkowe dialogi instrumentalistów – i na swobodę improwizacji.
Okazuje się, że ten duet harmonijnej kory i czasem refleksyjnego, czasem furiastycznego klarnetu basowego brzmi zgoła organicznie, a zarazem szalenie świeżo, ożywczo. Muzyka jest czasami niemal medytacyjna, czasami kołysząco idylliczna, rzadziej dynamiczna.
Idźmy tropem tytułu: artyści mówią: „przecinaj powietrze”, a wtedy jest szansa, że spotkasz człowieka z innego kraju, z innej kultury i raptem przemówicie jednym językiem…
autor: Tomasz Janas

muzycy:
Michał Górczyński: bass clarinet
Buba Badjie Kuyateh: kora

utwory:
1. Inside
2. Above
3. Under
4. Behind
5. Around
6. Through

total time - 40:38
wydano: 2017-12-04
more info: www.multikulti.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: