Catégories

Chór Dana - pierwsi polscy rewelersi


  • Code: 7592140358
  • Producteur: 4ever MUSIC
  • Code du producteur: 5907592140358
  • Prix: 41,99 zł
  • Recommander ce produit

swing / neo-swing
premiera polska:
2011-03-18
seria wydawnicza: Seria: Antykwariat Polskiej Muzyki
kontynent: Europa
kraj: Polska
opakowanie: digipackowe etui
opis:


Opis wydawcy:
Pierwszy w Europie polski chór rewelersów Co nam zostało z tych lat? Bardzo wiele wspaniałych piosenek Władysława Dana (Daniłowskiego). (Urodzony 26 kwietnia 1902 roku w Warszawie). Setki utworów: lirycznych, miłosnych, żartobliwych, patriotycznych, satyrycznych, śmiesznych i smutnych. Teksty do piosenek pisali znakomici autorzy, przede wszystkim Julian Tuwim a także Jerzy Jurandot, Marian Hemar, Zenon Friedwald, Aleksander Jellin, Ludwik Szmaragd, Konrad Tom, Emanuel Schlechter i inni.
Dan stał się wspaniałym ambasadorem polskiej kultury muzycznej, literackiej i wykonawczej.Cała Polska śpiewała przez 10 lat piosenki ulubionego zespołu i słuchała popisów w stylu "The rewelers".Chór Dana, miał okazję poznać rewelacyjny zespół rewelersów w 1936 roku w czasie pierwszej podróży do Stanów. Na statku "Ile de France" spotkali zespół "The Mills Brothers" pierwszy w świecie zespół amerykańskich rewelersów. Z tej pierwszej sensacyjnej podróży Władysław Dan przysyłał kronikę wydarzeń ilustrowaną serwisem fotograficznym drukowanym w gazetach. Po raz drugi Chór Dana odwiedził Stany Zjednoczone w 1938 roku. Na ten wyjazd Wladysław Dan zaprosił rodzeństwo Hankę i Wacława Brzezińskich.

Na dziesięciolecie zespołu ukazała się na płycie wiązanka dawnych melodii pt."Daniada" i inne jubileuszowe piosenki.(CD2)

Jak doszło do debiutu Chóru Dana 18 maja 1929 roku w rewii "Gabinet figur wo(j)skowych" w teatrze "Qui Pro Quo". W katedrze Św.Jana w Warszawie śpiewał kwintet męski. Byli to panowie: Wincenty Nowakowski liryczny tenor (inkasent w Kasie Chorych), Mieczysław Vogel, piękny metaliczny baryton (kasjer kolejowy) późniejszy Fogg, Tadeusz Bogdanowicz aksamitny bas (sierżant WP), dwóch tenorów: Aleksander Kruszewski (kasjer kolejowy) i Zachariasz Papiernik (sierżant WP). W 1935 roku Wincentego Nowakowskiego zastąpił tenor Tadeusz Jasłowski. Tenorzy Kruszewski i Papiernik opuścili zespół w 1930 roku. Przyjęto lwowiaka Adama Wysockiego. Wielomiesięczna praca i talent twórczy Dana przyniosły wspaniałe wyniki. Dyrektor teatru "Qui pro quo", Jerzy Boczkowski zaproponował nowemu chórowi trzy występy próbne. Chór Dana odniósł wielki sukces został zaangażowany na stałe. Na premierze warszawiacy wystąpili jako chór z Argentyny "Coro Agentino V.Dano". Zaśpiewali oryginalne hiszpańskie tango "Plegaria" oraz dwa stylowe utwory kompozycji Dana "Siempre Querida" i "Liana". Konfernansjerkę prowadzili Niusia Nobisówna (przyszła żona Dana) i Konrad Tom.

Śpiewanie do mikrofonu nie było sprawą łatwą, ale Chór Dana pokonał wszystkie trudności. Pierwsze swe płyty nagrali w sali Doliny Szawajcarskiej dla wytwórni "Syrena". Do sukcesu chóru przyczyniła się również Ordonka, na której życzenie Chór Dana śpiewał z nią przeboje takie jak "Milongera", "Uliczka w Barcelonie" z tekstami Michała hrabiego Tyszkiewicza, przyszłego męża artystki. W roku 1931 nowi gwiazdorzy piosenki nagrali w studiu berlińskim dźwięk do filmu "1O z Pawiaka" - piosenkę "Flisacy" (tekst o trzech zaborach Stanisława Biernackiego-Stacha). Motyw tej piosenki nucony przez Papieża Jana Pawła II ukazał się na płycie w U.S.A., ale kompozytor nie został podany, pochodzenie muzyki określono jako ludowe.

utwory:
CD1:
1. Szkoda chwil, szkoda dni, szkoda lat
2. Wesele kontrabasu z gitarą
3. Wesoły tramp
4. Niebieska bluza
5. Przygody
6. W niedzielę
7. Trzy świnki
8. Panna Anna
9. Kiedy Kuba gra na tubie
10. Polowanie na tygrysa
11. Murzynek Jim
12. Nie pieprz Pietrze
13. Czerwony kapturek
14. Serce drga
15. Argentyna
16. Kocha, lubi, szanuje
17. Co dla nas
18. Ostatnia jazda
19. Awantura (Piosenka)
20. Czy umiesz gwizdać Joanno
21. Ameryka
22. Capri
23. Daniada

CD2:
1. Deszcz
2. Godzina szczęścia
3. Jesienne tango
4. Jeśli tylko jedna miłość
5. Nie chcę wiedzieć
6. Nie mogę żyć bez ciebie
7. Czy przyjdzie
8. Serce
9. Serenada
10. Smutne tango
11. Romans hiszpański
12. Szumi las
13. To ostatnia niedziela
14. Cicho grajcie mi znów
15. Zawsze
16. Pod samowarem
17. Nobody But You
18. Bajka
19. Księżyc nad Tahiti
20. Zdawało mi się
21. Przysięgnij mi
22. Maleńka Jenny
23. Ostatni uśmiech
24. Lwowska polka
25. Oj dana, dana

wydano: 2011-03-18
more info: www.4evermusic.pl

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: