Categorías

The Complete Remastered Recordings on Black Saint & Soul Note, volume 2 [9CD]


  • Código : BXS1041
  • Fabricante : CAM Jazz (I)
  • Código del fabricante: 8052405142504
  • Precio: 219.99 zł
  • Recomendar el producto

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2016-12-06
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: kartonowe etui
opis:Black Saint/Soul Note - kolekcjonerskie wznowienia nagrań z katalogu wytwórni, które przez 20 lat wyznaczały kierunki rozwoju muzyki free jazzowej i awangardowej!


multikulti.com:
Association for Advancemant of Creative Musiacians (AACM), Art Ensemble Of Chicago, Joseph jarman, Roscoe Mitchell, Wadada Leo Smith, Steve McCall, George Lewis, Malachai Favors i wiele jeszcze innych nazw i nazwisk dziś stało się już symbolami chicagowskiej sceny. Zwłaszcza jej awangardowej odmiany. Ale tak naprawdę czy tak całkiem uprawnione jest rozdzielanie tamtejszego jazzowego środowiska na progresywne i maistreamowe, jazzowe czy bluesowe? W jakiś zadziwiający sposób wszelkie rodzaje muzyki łączą się w jednym bardzo swoistym i bardzo imponującym muzycznym języku. Zanim jednak świat zobaczył skrót AACM, zanim poznał kolorowy świat Art Ensemble Of Chicago, zakochał się w białym kitlu Lestera Bowiego, uległ fascynacji nową muzyką Anthony’ego Braxtona na tamtejszej scenie od dawna działał artysta, którego nie będzie wielką przesadą nazwać ojcem drugiej chicagowskiej awangardy.

Muhal Richard Abrams! Pianista, kompozytor, nauczyciel, ale także postać mobilizująca dla całego młodego środowiska muzycznego czarnego Chicago lat 60. Dla całej późniejszej historii tamtejszego ruchu był on postacią kluczową. Urodził sie w 1930 roku w Chicago, a gdy miał 17 lat rozpoczął naukę w Chicago Musical College, a już rok później rozpoczął profesjonalną karierę pianisty. W dużym stopniu uczył się samodzielnie, doświadczenie zdobywał obserwując grę innych i poprzez własną praktykę gry w wielu zespołach o różnych stylach gry. W 1955 założył Modern Jazz Two+3 z saksofonistą Eddiem Harrisem, zespół grający hard bop. Po rozpadzie zespołu przez jakiś czas niewiele udzielał się na scenie muzycznej. A potem założył Experimental Band.

Według wielu to czym chicagowska scena jest dzisiaj i czym była przez ponad pięć dekad wzięło swój początek z zespołu, który założył na samym początku lat 60. ubiegłego wieku. Experimantal Band z czasem obrósł legendą. I nic w tym szczególnie dziwnego. W nim zaczynali swoje kariery Roscoe Mitchell, Jospeh Jarman. Tam kompozytorskie szlify odbierał Henry Threadgill i George Lewis, a regularnie grywali współzałożyciele AACM Jodie Christian i Phil Cohrane oraz cała niezliczona rzesza muzyków, którzy później już na własną ręką zaludnili amerykańską jazzową scenę.

U Abramsa często występowali po raz pierwszy przed większą publicznością. Skład Experimental Band nigdy jednak nie był stały. Zmieniał się i pod względem liczby muzyków, jak i instrumentarium. Nie miał też praktycznie żadnych sztywnych założeń formalnych, a rekrutacja do niego również nie była obostrzona precyzyjnie określonymi regułami. Każdy mógł spróbować z nim zagrać albo przynieść własną kompozycję i usłyszeć jak brzmi w różnych składach i różnych brzmieniach. Wielka artystyczna swoboda w kreowaniu muzyki wewnątrz bandu stała się jego ideologią. Ale też jak miało być inaczej? Jak może być inna droga by uwolnić w ludziach własną ekspresję i obudzić ducha wielkiej improwizacji.

Kiedy w 1962 powstawał Experimental Band sam Abrams zapewne nie wiedział tak do końca jakie muzyczne cele można zespołowi postawić. Można jednak przypuszczać, że wiedział ponad wszelką wątpliwość jakimi drogami podążać w procesie twórczym, aby muzyka grupy nie stała się nigdy banałem i miała swoją estetyczną wartość. To czym mógł być Experimantal Band zależało w ogromnej mierze od muzyków, którzy w jego szeregach chcieli się znajdować. I jeśli jesteśmy dziś w stanie wyliczyć nazwiska muzyków ważnych dla muzycznego pejzażu tamtych czasów, to także jesteśmy gotowi opowiedzieć jak mogły wyglądać składy zespołu Abramsa. Wielcy czarni, nie zawsze znani improwizatorzy, artyści poszukujący własnych kulturowych korzeni, ludzie chętnie iż powodzeniem redefiniujący siebie samych jako członków muzycznej i nie tylko muzycznej społeczności swoich czasów, w końcu też twórcy gotowi podjąć wyzwanie napisania swojej historii i swojej muzyki od nowa, sięgając nie tylko do gotowych, znanych stylistycznych schematów, ale łamać jej, przydawać im nowej ekspresji, reorganizować i składać już we własny głos.

Jaki więc był Experimental Band Muhala Richarda Abramsa? Miał bez wątpienia setki kolorystycznych odcieni. Bywał dziki jak Afryka, pełen gniewu jak czarna Ameryka, nasycony bluesem, ale także ciekawie przyglądający się wielkiej współczesnej muzyce europejskiej. Niekiedy brały w nim górę nieomal plemienne rytuały zapoznane w wyniku studiów nad muzyką afrykańskich przodków, kiedy indziej odzywały się echa ustabilizowanego mainstreamu, który świat już od dawna kochał i postrzegał jako jazz, jeden z najwspanialszych amerykańskich wynalazków. Gdzieś z pewnością silnie odbijała się freejazzowa rewolucja ze swoimi nowojorskimi ikonami Johnem Coltranem, Albertem Aylerem i Cecilem Taylorem. To jednak są tylko przypuszczenia. Być może nawet trafne, ale jednak tylko przypuszczenia. Do dzisiaj nie ma ani jednej płyty, na którą można byłoby się powołać próbując narysować portret zespołu. Czym był wiemy tylko z opowiadań naocznych świadków w tym muzyków, którzy na przestrzeni dekad bywali jego członkami.

Od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Abrams, mimo skłaniania się ku awangardzie, to zawsze nawiązuje do tradycji, zarówno w swojej pianistyce, jak i kompozycjach. Od połowy lat 70. dokonuje wielu nagrań z własnymi formacjami. Na początku wydawał nagrania w chicagowskiej oficynie Delmark, potem - gdy powstały włoskie wytwórnie Black Saint oraz Soul Note - właśnie tam. Nagrał tam pod własnym nazwiskiem oraz jako współautor blisko dwadzieścia albumów. Teraz oto ukazuje się drugi box z jego dokonaniami, przynoszący jedne z najciekawszych oraz najbardziej cenionych nagrań w jego dorobku!

Editor's info:
THE COMPLETE REMASTERED RECORDINGS ON BLACK SAINT & SOUL NOTE is a monographic box-set collection aimed at recounting the most beautiful chapters that revolutionised the history of jazz. A deep philological work, beginning with the original recordings on original master tapes, patiently integrally remastered paying strict attention to sound quality.

utwory:
CD 1:
Sightsong
1. W.W. (Dedicated... 5:1
2. J.G. (Dedicated... 5:40
3. Sightsong/Two Over... 12:41
4. Way Way Way Down... 5:33
5. Panorama 6:1
6. Unity (Dedicated... 5:17

CD 2:
Shadowgraph, 5 (Sextet)
1. Monads 13:27
2. Triple Slow Mix... 8:51
3. Cycle 6:33
4. Shadowgraph, 5 (... 11:27

CD 3:
1-OQA+19
1. Charlie In The... 9:28
2. Balladi 9:12
3. Arhythm Songy 8:58
4. OQA 7:29
5. Ritob 7:54

CD 4:
Lifelong Ambitions
1 Greetings And Salutations... 6:42
2 Meditation 6:46
3 Happiness 6:54
4 The Blues 6:31
5 The Weird World... 6:44
6 The Father, The... 7:29

CD 5:
Duet
1. Transparency Of... 10:1
2. Miss Amina 7:46
3. Swang Rag Swang... 4:34
4. Down The Street... 5:8
5. Journey Home As... 6:53
6. Dance From The... 6:3
7. One For Peggy 4:12

CD 6:
Colors In Thirty-Third
1. Drumman Cyrille... 6:4
2. Miss Richarda 5:52
3. Munktmunk 6:31
4. Soprano Song 6:10
5. Piano-Cello Song... 8:39
6. Colors In Thirty... 6:40
7. Introspection 6:25

CD 7:
Familytalk
1. Meditation 1 4:35
2. Drumbutu 17:21
3. DizBirdMonkBudMax... 15:48
4. Familytalk 13:48
5. Illuso 15:15
6. Sound Image Of... 5:19

CD 8:
1. Scenes And Color... 26:25
2. Ode To The Imagination... 10:19
3. Star Night (Saxophone... 14:56
4. Reunion (Duet 2... 27:42

CD 9:
Song For All
1. Song For All 6:38
2. Dabadubada 8:55
3. Marching With Honor... 7:35
4. GMBR 13:49
5. Over The Same Over... 19:59
6. Linetime 9:10
7. Steamin' Up The... 7:14
8. Imagine 4:38


total time - 8:43:41
wydano: 2016-11
more info: www.CamJazz.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: