Categorías

Sand Woman


  • Código : LBLC6728
  • Fabricante : Label Bleu (FR)
  • Código del fabricante: 3521383444825
  • Precio: 69.99 zł
  • Recomendar el producto

Modern Jazz / Indie Jazz
premiera polska:
2018-03-05,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
kraj: Francja
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2
Henri Texier nie zwalnia tempa. Po doskonałym albumie koncertowym "Dakota Mab", w świetnej serii wydawniczej "European Jazz Legends" oficyny Intuition Records przyszedł czas na nowy studyjny album francuskiego mistrza kontrabasu.

Kariera Henriego Texiera należy do najbardziej symbolicznych i najbogatszych na europejskiej scenie jazzowej. Zawsze chętny do eksperymentów i będący symbolem swojego pokolenia, kontrabasista stanowi niewyczerpane źródło muzycznych przygód dzięki swojej umiejętności jednoczenia kreatywnych energii artystycznych.
Wprowadzony do świata paryskich klubów przez Daniela Humaira, grywał z wielkimi mistrzami, takimi jak Bud Powell, Kenny Clarke, Lee Konitz czy Dexter Gordon. Razem z Philem Woodsem i jego zespołem European Rhythm Machine oraz Aldo Romano stworzył grupę grającą rock progresywny Total Issue. W trakcie swojej kariery ten uznany solista i kompozytor współpracował z wieloma utalentowanymi twórcami, m.in. Joem Lovano, Johnem Abercrombie, Stevem Swallowem, Billem Frisellem, Elise Caron, Francesco Bearzatti, Louisem Moutinem. Koncertował w Europie, Afryce, Japonii, Indiach, Kanadzie, na Bliskim Wschodzie i w USA, gdzie występował m.in. na festiwalu Newport Jazz Festival.
Jego muzyczna wrażliwość nie pozwoliła mu stać się zakładnikiem jednego rodzaju wyrazu artystycznego. Jego muzyka rozbrzmiewała w filmach (Bertrand Tavernier), telewizji (Jean-Louis Bertucelli), teatrze (Robert Cantarella i Catherine Anne), podczas pokazów tańca (Viola Farber i Mathilde Monnier), wieczorów poezji (Jacques Bonaffé i Dominique Sampiero), w cyrku, podczas pokazów sztuk plastycznych, fotografii czy pirotechniki. Z Sébastienem Texierem, Manu Codjią, Christophem Marguetem i komikiem Frédérikiem Pierrotem stworzył przedstawienie „teatru jazzowego” Prévert Blues, gdzie jego kompozycje towarzyszyły tekstom Jacquesa Préverta. Nagrał setki albumów, z czego dwadzieścia wydanych pod jego nazwiskiem.

Kwintet Texiera z doskonałym gitarzystą Manu Codja w składzie, prezentuje materiał bardzo wyrazisty stylistycznie. Kompozycje Texiera od lat oparte są na niezmiennym fundamencie, którym jest linia kontrabasu, będącego kluczowym dla ich konstrukcji elementem.
Album zawiera zarówno nowe odczytania jego kanonicznych utworów jak "Amir", "Les la-bas" i "Quand tout s’arrete", jak i te premierowe, w których texierowski pazur daje o sobie znać. Potrafi także zaskoczyć, jak w "Hungry man", niesionym bluesową frazą. "Sand Woman" to ponad godzina pełnego wigoru, intensywnego i bogatego współczesnego jazzu, gdzie co prawda role poszczególnych instrumentalistów są jasno określone, jednak reżyserem całości jest Henri Texier, jeden z wymarzonych liderów, od lat szlifujący swoje koncepcje, których śledzenie jest prawdziwą przyjemnością.

Niegnanna studyjna realizacja, która daje w efekcie staranne, wypieszczone w Studio Gila Evansa w Amiens brzmienie, to kolejny atut nagrania. "Sand Woman" dowodzi, że warto sięgać po starych mistrzów!

Album "Sand Woman" jest dostępny na CD i na Vinyl 1LP.
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

muzycy:
Henri Texier: Contrabass
Sébastien Texier: Alto Saxophone, Clarinet
Vincent Le Quang: Tenor Saxophone, Soprano Saxophone
Manu Codjia: Guitar
Gautier Garrigue: Drums

utwory:
1. Amir 12:06
2. Sand Woman 10:55
3. Hungry Man 10:59
4. Indians 10:02
5. Les La-Bas 12:16
6. Quand Tout S'Arrete 7:03

wydano: 2018
nagrano: Recorded at Studio Gil Evans - Amiens, Octobre 2017

more info: www.label-bleu.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: