Categorías

Public Jazz Society


  • Código : SKP91232
  • Fabricante : Skip (DE)
  • Código del fabricante: 4037688912321
  • Precio: 58.99 zł
  • Recomendar el producto

swing / neo-swing
premiera polska:
2016-05-24
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com; 2016-05, ocena: * * * * *:
"Płyta niemieckiego trębacza Joo Krausa zarejestrowana wraz SWR Big Band to prawdziwy samograj. Kraus sięga bowiem do popowych tematów, z wielką maestrią instrumentalizuje je na duży zespół i nagrywa z tak niesamowitą energią, że czasem muzyka zatyka dech w piersiach.

Ten trębacz pierwszą płytę pod własnym nazwiskiem nagrał w roku 2003, ale był juz wtedy wielce doświadczonym instrumentalistą i liderem. Wcześniej był wszak połową Tab Two – zespołu acidjazzowego, który założył na początku lat 90. wraz z basistę Hellmutem Hattlerem. Pierwszy wyraz nazwy zespołu był skrótem od "Trumpet and Bass", a "Two" oznacza dwóch wykonawców (reszta muzyki była wykonywana na instrumentach elektronicznych). Razem byli obok US3 uznawani za ikony acid-jazzu. Stworzyli swój niepowtarzalny styl, który określali mianem "Hip-jazz" – połączeniem hip-hopu i acid-jazzu. W ich utworach często było słychać typowo hiphopowy wokal – zawsze po angielsku z elementami francuskimi, co było spowodowane znaczącym wpływem amerykańskiej kultury na muzyków w czasie młodości ich rodziców, gdyż mieszkali oni w Ulm w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

Ale i później był niesłychanie aktywny - współtworzył Kraan, Soulounge, Jazzkantine oraz słynne De Phazz. Jego muzyczne pomysły, brawurowa gra na trąbce oraz charakterystyczne brzmienie usłyszeć można w nagraniach zarówno jazzowych Pee Wee Ellisa (album "Diffrent Rooms"), grupy Passport Klausa Doldingera, albumach Johanesa Endersa ("Human Radio"), Petera Fesslera ("Lovers, Fools & Dreamers"), ale także w rockowych formacjach BAP, Furry In The Slaughterhouse, a nawet w nagraniach Nany Mouskouri i Tiny Turner.

W 2003 roku Joo Kraus po raz pierwszy nagrał płytę z big-bandem SWR - bestsellerowy album "Public Jazz Lounge", w którym nu-jazzowym brzmieniom poddał wielkie standardy jazzu ("Birdland" Joe Zawinula),soulu ("Gataway" grupy Earth, Wind & Fire) a nawet pop-rocka ("Venus As A Boy" Bjork, "Love Is All We Need" Mary J. Bliges ). ALe sięgał i do latin-jazzu - tak w nagraniach bigbandowyych, jak i płytach z innymi wykonawcami. Album "Sueno" jest specyficznym ukłonem w stronę tradycji Buena Vista Social Club i zaproszeniem do wspólnej muzyki Omary Portuendo, Compaya Segundo oraz muzyków legendarnego Afro-Cuban Allstars. Czy też ostatnio, gdy zarejestrował płytę z Omarem Sosą oraz Gustavo Ovallesem.

Ostatnio odchodził on od acid-jazzu i hiphopu, ale w dalszym ciągu interesowały go elektroniczne brzmienia i mieszanie ich z akustycznym instrumentarium. No i szczególnie mocno interesowała go pop-kultura czego owocem jest i ten, zrealizowany wraz z big-bandem album.

Tym albumem powraca do współpracy z SWR-big band i sięga po piosenki znane z rozgłośni każdemu, kto słuchał radia w latach osiemdziesiątych - po "In the Stone" autorstwa Davida Fostera, "Let's Dance" Davida Bowie, dwa utwory Michaela Jacksona: "Don't Stop'till You Get Enough" oraz zamykający płytę "Black or White", ale i znaną z interpretacji Simona i Garfunkela balladę "Scarborough Fair". Za starszych szlagierów znaleźć tu można "Birdland" Joe Zawinula oraz cudownie pastelowe "Bolero" Maurice'a Ravela. Całości dopełniają trzy kompozycje Krausa i Ralfa Schmida, stworzone jednak silnie w duchu aranżowanych przebojów - z motoryczną sekcją rytmiczną i dętą, kipiące energią i łatwo zapadające w pamięć zgrabną melodyką.

To płyta od której uwolnić się nie sposób, tylko co powiedzieć znajomym miłośnikom jazzu, gdy pod nosem nuci się "Black or White" Michaela Jakcsona? Świetny album!"
autor: Józef Paprocki


muzycy:
Joo Kraus: trumpet
SWR Bigband

utwory:
1. In the stone
2. Scarborough fair
3. Let's dance
4. Fast forward
5. Bolero
6. Birdland
7. Getaway
8. Don't stop 'til you get enough
9. San Fran safari club
10. Magic cube
11. Black or white

wydano: 2016
more info: www.skiprecords.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: