Categorías

Prokofiev: The Fiery Angel


  • Código : TTK0009
  • Fabricante : TRPTK
  • Código del fabricante: 7111303728249
  • Precio: 59.99 zł
  • Recomendar el producto

Współczesna Muzyka Klasyczna / Kameralistyka
premiera polska:
2018-06-06,
Wydawnicto Audiofilskie

kontynent: Europa
opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikulti.com - ocena * * * * 1/2:
Nawiedzona i odjechana opera Siergieja Prokofiewa fascynuje potomnych nie od dzisiaj. Operowa forma nie należała do ulubionych przez Prokofiewa. „Ognistego anioła” pisał bardzo długo, bo pomiędzy 1919–1927 rokiem. Pracował w tym czasie także nad koncertami fortepianowymi (III, IV, V) oraz symfoniami (II, IV) i baletem „Stalowy krok”. Kompozytor nie doczekał się premiery opery za życia. Przez wzgląd na metafizyczny temat i modernistyczną formę była w ZSRR odrzucana.

Urodzona w Moskwie w 1989 roku Maya Fridman, od kilku już lat mieszkająca w Holandii, w 2013 roku została laureatką Prize at De Grote Prijs Van Nederland, jej solowe recitale, pełne precyzji, pewności i czystości brzmienia, a także kunsztowi umiejętnego kształtowaniu nastrojów zapewniły jej wysoką pozycję w świecie wykonawstwa muzyki klasycznej. Potwierdzeniem tego była wydana w słynącej z audiofilskiej jakości nagrań oficynie TRPTK solowa płyta 'The Invisible Link' z dziełami Peterisa Vasksa, Alfreda Schnittkego i Arvo Pärta. Maya Fridman otrzymała laur "Best Musician of 2013" Prize at De Grote Prijs Van Nederland. W roku 2017, Maya wystepowała z Asko|Schönberg K[h]AOS, Noord Nederlands Toneel, i Club Guy & Roni. Jest artystką-rezydentką w Gaudeamus w sezonie 2017/18.
Teraz otrzymujemy czwartą płytę tej wybitnej wiolonczelistki, wydaną, tak jak trzy poprzednie w barwach TRPTK. Na płycie usłysZymy dzieła Louisa Andriessena, Karen Tanaki, Oswaldo Golijova, Alisy Apreleva, jak też prawykonania kompozycji Césara Lüttgera i Kaveha Varesa.

Jak sama napisała w liner notes "...Nie próbuję wytłumaczyć ani zracjonalizować mojej adoracji zarówno arcydzieł Bryusowa, jak i Prokofiewa. Moim celem jest opowiedzieć o mojej relacji z operą "The Fiery Angel" i dokąd mnie to doprowadziło. Chociaż może to zabrzmieć arogancko, ale jedyną ważną rzeczą jest dla mnie sama muzyka Prokofiewa, która prześladowała mnie przez lata. Trudno znaleźć coś, o takim ładunku uniwersalnej urody, szaleństwa i miłości..."

Transkrypcje na wiolonczelę i fortepian muzyki Prokofiewa pełne są bezkompromisowego uduchowienia, emocje leją się z muzyków na każdym kroku. May'i Fridman towarzyszy pianista Artem Belogurov, uczeń Menno van Delfta, Richarda Egarra, i Krisa Verhelsta, laureat drugiej nagrody na 29th International Competition for Early Music 2016 w Yamanashi w Japonii.

Najprostsze formy muzyczne i skromne instrumentarium tworzą muzykę pełną pokory, a zarazem czystą i szlachetną. Oficyna wydawnicza TRPTK została założona w 2014 roku przez inżyniera dźwięku Brendona Heinsta i producenta muzycznego Luuka Meijssena, którzy chcieli stworzyć miejsce wolne od wszechogarniającej degradacji jakości dźwięku i utowarowieniu muzyki, która ma obecnie niewiele wspólnego z aktem czystej sztuki. Warto zapoznać się z manifestem fundatorów wydawnictwa, dostępnym na jego stronie internetowej. Ich realizacje mają prawdziwą głębie, trójwymiarowość, niesamowicie daleki tylny plan.
Wielka w tym zasługa Brendona Heinsta, mistrza reżyserii nagrań i masteringu. Korzysta on z technologii DXD – jest to sposób zapisu i obróbki, polegający na zwiększeniu częstotliwości próbkowania do 352,8 kHz (bo słowa 24-bitowe to standard). Specyfikacja techniczna, publikowana na stronie internetowej TRPTK, nie służy tylko zrobieniu wrażenia na słuchaczu, choć jest imponująca. Brendon Heinst to osoba niezwykle kompetentna i ceniona w środowisku inżynierów dźwięku.
autor: Henryk Majda
Copyright © 1996-2018 Multikulti Project. All rights reserved

Editor's info:
The new album from Maya Fridman is a special arrangement by the cellist of Prokofiev's The Fiery Angel.

"The idea of this work came to me in December 2014. A few months before that, I started to play with Artem Belogurov. His genius and charisma prompted me look for a piece which could develop into an exciting and mystic adventure. I knew what I wanted to find: the depth embracing the light and the dark, a story that could transcend time and language, music itself. Going back to December I was sharing my ideas with my mother, when she spontaneously suggested to arrange Prokofiev's The Fiery Angel. The prospective of working on this piece thrilled me and at the same time seemed impossible.

While working on the first movement, it still felt as an impossible task. Like watching life forming in smoke with its own laws and rules to which I had to obey. I felt prisoned in Renata's delirium and lacked clarity. Just as her idea of an Angel was crystallizing in her mind, the music became tangible by itself. It triggered me and I could not stop working until the chapters were finished. Often, I had the impression that as in Renata's case, the radiant image of the Angel was fleeting from my hands. Just like her story this music is a paradox, the essence of which is the union of ecstasy and suffering. Her burning was an act of symbolic death in which she united with the Angel, through the ecstatic destruction of self. This music requires dissolution to exist and faith to surrender. It is the celebration of the Symbolists idea that the material reality is nothing but a distorted echo of another realm." Maya Fridman

muzycy:
Maya Fridman, cello
Artem Belogurov, piano

utwory:
Opera arranged for cello and piano: The First Chapter
Opera arranged for cello and piano: The Second Chapter
Opera arranged for cello and piano: The Third Chapter
Opera arranged for cello and piano: The Final Chapter

wydano: 16th Mar 2018
more info: www.trptk.com
more info2: mayafridman.com

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: