Categorías

Transatlantic Bridge


  • Código : OD12040
  • Fabricante : Okka Disk (USA)
  • Precio: 66.99 zł
  • Recomendar el producto

Avant Jazz / Free Improvisation / Avant-Garde
premiera polska:
2001-02-03
kontynent: Ameryka Północna
kraj: USA
opakowanie: plastikowe etui
opis:

Down Beat 10/2001 ocena * * * 1/2

Glissando

(...) Zaczyna się niemrawo, niewinnie, punktualistycznie. Z pojedynczych rozprysków i erupcji zaczynają się powoli wyłaniać krótkie, poszarpane frazy, stopniowo dają się rozróżniać instrumenty i ich sola, wiolonczela, dęte, kształtują się chmury brzmieniowe, które stopniowo się zagęszczają, ciemnieją, słychać uderzenia grzmotów, agresywnie dołączają klarnet z saksofonem, bębny i fortepian rozpętują burzę crescend, to wszystko narasta i przewala się przez scenę, niczym huragan.
I nagle: Cisza. Przeszliśmy przez ścianę dźwięku, przez najgwałtowniejszą wichurę i znaleźliśmy się w środku, w oku cyklonu. I zostaliśmy sami, z szeregiem pytań: skąd ta cisza? Dokąd zmierza? Jaki jest jej sens? Czy to tylko koncept czy coś więcej? Co się stało? Dlaczego? Co robić?
Na szczęście już po dwóch minutach (w porównaniu do cage'owskich 4'33") ze szmerów i westchnień wydobywających się z ustników, z kaszlu i odprysków, znów powoli wyłania się muzyka.
Tak silnych wrażeń dostarcza drugi utwór z Transatlantic Bridge bigbandu Territory Band pod wodzą Kena Vandermarka, płyty rozpoczynającej cała serię, z której jak dotąd wydano trzy części. Wydaje mi się, że mamy do czynienia nie tylko z muzyką niesamowitą, zaskakującą, piękną, ale i z jednym z najważniejszych dokonań ostatniej dekady. To projekt, w którym raz jeszcze - po pionierskich próbach Braxtona, Morrisa i Zorna z lat 60.- 80. - Vandermark stawia zasadnicze pytania i nawet całkiem oryginalnie nań odpowiada. Co to jest muzyka poważna, a co to jazz? co jest improwizacją, a co kompozycją? co jest wolne i spontaniczne, a co predeterminowane i zapisane? jak grać w dużym składzie, jak go kontrolować, jak uzyskiwać pożądaną barwę i harmonię? jak połączyć Weberna, Brötzmanna, Cage'a i Duchampa w jednym utworze? (...)
autor: Jan Topolski

muzycy:
Territory Band - 1:
Jim Baker - Piano
Axel Dörner - Trumpet & Slide Trumpet
Kent Kessler - Bass
Fred Lonberg-Holm - Cello
Paul Lytton - Drums
Tim Mulvenna - Drums
Dave Rempis - Alto & Tenor Saxophones
Ken Vandermark - Tenor Saxophone, Bb and Bass Clarinet
Jeb Bishop - Trombone
utwory:
1. Collage [for Kurt Schwitters] (14:21)
2. RM [for Marcel Duchamp] (21:20)
3. Mobile [For Alexander Calder] (17:19)
4. Stabile [For Hans Hofmann] (18:27)
All Compositions by Vandermark/ASCAP
more info: www.okkadisk.com
more info2: www.kenvandermark.com
wywiad w diapazon
The Dorf
55.80 zł
Poem For Malcolm
59.99 zł
Chiasm
59.99 zł
Sunshine
59.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: