Categorías

Johann Sebastian Bach: Musical offering


  • Código : HPM11
  • Fabricante : Hyphen Press Music
  • Código del fabricante: 5060184830102
  • Precio: 59.99 zł
  • Recomendar el producto

Player


Muzyka Barokowa
premiera polska:
2017-06-07,
Wydawnicto Audiofilskie

opakowanie: digipackowe etui
opis:

multikultiproject.blogspot.com:
Zespół The Bach Players powstał 21 lat temu, w roku 1996 z inicjatywy młodziutkiej wówczas skrzypaczki Nicolette Moonen. Skład zespołu nigdy nie był stały - w zależności od potrzeb repertuarowych (wykonawczych i nagraniowych) mógł liczyć od trzech do dwudziestu pięciu nawet muzyków. Początkowo skupiali się na wykonywaniu sakralnych kantat Jana Sebastiana Bacha w tzw. pojedynczej obsadzie. Później, wraz ze wciąż pogłębianymi studiami muzykologicznymi inicjatorki i spiritus movens całego przedsięwzięcia, skupiali się raczej na powinowactwach, podobieństwach idei wykonawczych i kompozytorskich, tak geograficznych przestrzeni, jak i poszczególnych twórców, wciąż poszerzając kontekst ukazywanych zjawisk i doświadczeń.

Dziś śpiewacy i instrumentaliści tworzący The Bach Players to ekstraklasa wykonawców muzyki barokowej. Kierująca zespołem Nicolette Moonen to wykładowczyni Royal Academy of Music in London, studiowała z Jaapem Schröderem i Sigiswaldem Kuykenem, współpracowała z bodaj wszystkimi najważniejszymi europejskimi barokowymi orkiestrami jak Amsterdam Baroque Orchestra, English Baroque Soloists, Orchestre Révolutionnaire et Romantique, the Orchestra of the Age of Enlightenment. Szefowała Collegium Vocale Gent, La Chapelle Royale, Ex Cathedra, the European Union Baroque Orchestra, i English Touring Opera - trudno je wszystkie wymienić jednym tchem.

Na swoje najnowsze nagranie The Bach Players wybrali jedno z ostatnich dzieł Jana Sebastiana Bacha, a mianowicie "Muzyczną ofiarę". Inspiracją do jego skomponowania była wizyta kompozytora (7 maja 1748) na dworze króla pruskiego Fryderyka II, gdzie syn Jana Sebatiana - Carl Philipp Emanuel Bach - pełnił funkcję klawesynisty. Król (który sam był świetnie wykształconym muzykiem, flecistą i kompozytorem) zagrał Bachowi temat i poprosił o zaimprowizowanie fugi. Bach nie spełnił wówczas prośby króla i zaprezentował fugę na własny temat. Jednak po powrocie do Lipska postanowił zmierzyć się z tym zadaniem i w ten sposób powstał dedykowany władcy cykl utworów – niezwykle kunsztownych i skomplikowanych kanonów, i fug, które w swej kompozycji określił dawną nazwą "ricercar".

"Waszej Królewskiej Mości poświęcam niniejszym z najgłębszym oddaniem tę muzyczną ofiarę, której najszlachetniejsza część z najłaskawszej własnej ręki Waszej pochodzi. Z pełną czci radością wspominam jeszcze szczególną łaskę królewską, gdy w czasie mej niedawnej bytności w Poczdamie raczył Wasza Królewska Mość osobiście zagrać mi na klawesynie temat do fugi, najłaskawiej mnie przy tym zobowiązując, aby takową w najwyższej obecności Waszej zaraz wykonał" – pisał Bach 7 lipca do króla Fryderyka II.

Dzieło w swym pierwszym wydaniu nie miało określonego układu (wydano je na osobnych kartach, bez porządkującego spisu). Z czasem jednak ustalony został pewien porządkowy kanon, który jednak Nicolette Moonen świadomie odrzuca. Jak przyzwyczaili nas na wcześniejszych płytach, dla The Bach Players najbardziej interesujący jest bowiem muzyczny i historyczny kontekst. Tak jest i tutaj - otwierają oni to nagranie jedną sonatą mistrza Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego, a poszczególne części "Muzycznej ofiary" są nagrane tutaj nie w konwencjonalnym porządku, ale w kolejności, która odzwierciedla ich retoryczne rozwinięcie. Wszystko to sprawia, iż w znakomitym, przemyślanym i cudownie zagranym utworze odkrywamy coś zupełnie nowego, co - być może - przeczuwaliśmy, ale nigdy wcześniej nie udawało się nam tego uchwycić. Znakomita interpretacja ukazująca jeszcze jedno, zupełnie nowe, oblicze bachowskiej muzyki.
autor: Wojciech Łastruga


Editor's info:
‘The orator and the musician have essentially the same aim: namely, to make themselves masters of the heart of their listeners, to arouse or still their passions, and to transport them now to this sentiment, now to that. Thus it is to the advantage of both, if each has some knowledge of the duties of the other.’ (Johann Joachim Quantz)

This recording brings together two wonderful demonstrations of the art of rhetoric: a trio sonata by Dieterich Buxtehude and J. S. Bach’s Musical offering. Bach’s work, written for and dedicated to the flute-playing Frederick the Great, is among his most haunting and enigmatic. The movements are played here not in their conventionally established order, but in a sequence that reflects their rhetorical unfolding.

As with all The Bach Players’ recordings, fresh insights are gained by placing the music in context.

muzycy:
The Bach Players:
Marion Moonen flute
Nicolette Moonen violin
Reiko Ichise viola da gamba
Silas Wollston harpsichord

utwory:
1. Dieterich Buxtehude: Sonata no. 6 in D minor for violin, viola da gamba, and basso continuo, BuxWV 257 (8:42)

2-12. Johann Sebastian Bach: ‘Musikalisches Opfer’, BWV 1079 (45:31)
2. Ricercar a 3 (harpsichord solo)
3. Canon perpetuus
4. Canon diversi
5. Fuga canonica in Epidiapente
6. Ricercar a 6
7. Canon a 2, Canon a 4: Quaerendo invenietis
8. Sonata Sopr' Il Soggetto Reale a Traversa, Violino e Continuo - Largo
9. Sonata Sopr' Il Soggetto Reale a Traversa, Violino e Continuo - Allegro
10. Sonata Sopr' Il Soggetto Reale a Traversa, Violino e Continuo - Andante
11. Sonata Sopr' Il Soggetto Reale a Traversa, Violino e Continuo - Allegro
12. Sonata Sopr' Il Soggetto Reale a Traversa, Violino e Continuo - Canon perpetuus

nagrano: Recorded at St Michael’s Church, Highgate, London, April 2015

more info: www.hyphenpress.co.uk
more info2: thebachplayers.org.uk

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: