Categorías

e.s.t. live in London [2CD]


  • Código : ACT90422
  • Fabricante : ACT (DE)
  • Código del fabricante: 0614427904225
  • Precio: 82.99 zł
  • Recomendar el producto

Pianistyka Jazzowa
premiera polska:
2018-05-11
opakowanie: digipackowe etui
opis:

opis wydawcy:
14 czerwca br. minie 10 lat od tragicznej śmierci wybitnego szwedzkiego pianisty, kompozytora i lidera Esbjörna Svenssona, który uległ tragicznemu wypadkowi podczas nurkowania w wodach Bałtyku. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wiadomość ta wstrząsnęła wtedy jazzowym światem. Artysta stał u szczytu swojej kariery, a zespół, którym kierował– e.s.t. (Esbjörn Svensson Trio) bił rekordy popularności. Nowoczesna formuła tria polegająca m.in. na zderzeniu brzmienia akustycznych instrumentów z przesterowanym kontrabasem z wah-wah odbierana była w pierwszej dekadzie tego wieku jako coś nowatorskiego.

Dopiero w tym roku wytwórnia ACT zdecydowała się na wydanie dwupłytowego albumu zawierającego niepublikowane dotychczas nagrania słynnego tria. Album zatytułowany „e.s.t. Live In London” (ACT 9042-2) jest rejestracją koncertu który miał miejsce w Barbican Centre 12 maja 2005 roku. Wśrod 10 utworów połowa znana jest z wydanej w tym samym roku płyty „Viaticum”. Na szczególna uwagę zasługuje niewątpliwie prawie 13-minutowa wersja utworu The Unstable Table & the Infamous Fable. Wśród pozostałych wyróżnia się piękna ballada Believe, Beleft, Below. Utwór ten, z tekstem Josha Hadena (nota bene syna Charlie’ego Hadena), bardziej znany jako Love Is Real, stał się swoistym hymnem wykonywanym na cześć Esbjörna Svenssona.

"e.s.t. live in London" jest dostępny na dwóch nośnikach:
2CD i Vinyl 2LP.


longplayrecenzje.blox.pl:
W pierwszej połowie lat 90-tych, szwedzki pianista i kompozytor Esbjörn Svensson wraz z basistą Danem Berglundem i perkusistą Magnusem Öströmem założył jedną z najbardziej zjawiskowych formacji w historii europejskiego jazzu: E.S.T. Tragiczna śmierć lidera w roku 2008 przerwała pasmo sukcesów tria, które stało się symbolem skandynawskiego jazzu i do dziś postrzegane jest jako swoisty wzorzec, do którego odnoszą się m.in. takie składy jak Tingvall Trio czy Helge Lien Trio.

Dwaj pozostali muzycy legendarnego składu nadal czynnie działają na muzycznej scenie; perkusista Magnus Öström opublikował wyśmienite albumy: ''Thread Of Life'' (2010), ''Searching For Jupiter'' (2013) i "Parachute" (2016), natomiast Dan Berglund od dobrych kilku lat wyśmienicie radzi sobie wraz z własną formacją Tonbruket ("Nubium Swimtrip", 2013, "Forevergreens", 2016, "Live Salvation", 2018). Jednak nic nie przyćmiło dotąd ich dokonań w ramach E.S.T.

Co jakiś czas ukazują się rozmaite publikacje związane z kilkunastoletnią działalnością E.S.T. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i Magnus Öström, wytwórnia ACT opublikowała 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre jaki odbył się 20 maja 2005 roku. Premiera albumu "E.S.T. Live In London" zbiegła się z przypadającą w czerwcu 2018 roku, 10-rocznicą śmierci Esbjörna Svenssona.

106 minut muzyki wypełniającej dwie płyty albumu to zapis koncertu jaki odbył się 20 maja 2005 roku w londyńskim Barbican Centre, w ramach brytyjskiej trasy tria. Zespół był wówczas u szczytu popularności, wybiegającej już poza Europę. W kolejnym roku zagrali ponad 100 koncertów w 24 krajach, a jako jedyny europejski wykonawca w historii magazynu Down Beat pojawili się na jego okładce. Trio miało tuż za sobą wydanie jednej z najlepiej wówczas sprzedających się na świecie płyt jazzowych "Viaticum", dlatego aż 5 z 10 utworów jakie zagrali tego wieczoru w Londynie pochodziło z świeżo wydanego albumu.

E.S.T. to formacja, której prawdziwy potencjał uwalniany był podczas koncertów, nadając muzyce tria wymiaru daleko wykraczającego poza to, co zawierały płyty studyjne. Kompozycje Svenssona stanowiące repertuar tria, idealnie sprawdzały się jako utwory, na których szkielecie powstawały zachwycające utwory koncertowe. Muzycy stanowiąc rodzaj jednego organizmu, w czasie rzeczywistym tworzyli na bazie kompozycji zupełnie nowe rozwiązania. Najbardziej zagorzali miłośnicy formacji jeżdżący za muzykami po Europie, twierdzili iż każdy koncert zespołu był zupełnie inny. Zależało to od nastroju danej chwili, klimatu miejsca w którym występowało trio, oraz specyfiki publiczności przed jaką dane było muzykom występować. O tym że w Barbican Theatre E.S.T. mieli do czynienia z publicznością wyjątkowo gorąco przyjmującą zespół, niech świadczy fakt iż bilety na koncert wyprzedane były do ostatniego miejsca już kilka miesięcy wcześniej.

Tę wyjątkową magię majowego wieczoru 2005 roku w Londynie, czujemy od pierwszych do ostatnich minut koncertu. Svensson, Berglund i Öström zdają się być pozbawieni jakichkolwiek hamulców i ograniczeń. Muzyka zdaje się być szczera i bezpośrednia niczym zwierzenia bliskiego przyjaciela.
Ostatnim koncertowym albumem E.S.T. opublikowanym do tej pory był (także dwupłytowy) "Live in Hamburg" (2007), uważany za jeden z najlepszych jazzowych albumów live ostatnich lat. Niniejsze wydawnictwo stanowi dla niego bardzo poważną konkurencję.
autor: Robert Ratajczak

Editor's Info:
The release of this album marks a poignant moment: the tenth anniversary of the tragic and premature death of Esbjorn Svensson on 14 June 2008. It was recorded at a completely sold-out Barbican Centre in 2005, during a hugely successful and highly popular UK tour. It is e.s.t. at the peak of their creativity touring after the release of their to-date best selling album “Viaticum”.

muzycy:
Esbjörn Svensson (Grand Piano, Keyboards, Percussion); Dan Berglund (Doublebass, Percussion); Magnus Öström (Drums, Percussion, Mohammed)

utwory:
CD1:
1. tide of trepidation ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 09:51
2. eighty-eight days in my veins ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 10:17
3. viaticum ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 06:56
4. mingle in the mincing-machine ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 14:22
5. in the trail of her eye ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 07:13
6. the unstable table & the infamous fable ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 12:55

CD2:
1. when god created the coffeebreak ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 08:53
2. behind the yashmak ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 17:32
3. believe, beleft, below ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 07:24
4. spunky sprawl ( Esbjörn Svensson, Dan Berglund, Magnus Öström) 10:31

wydano: 2018-05-11
nagrano: Recorded at the Barbican Centre, London 20 May 2005

more info: www.actmusic.com

Eva
58.99 zł
Vagen
58.99 zł
Zeitgeist
59.99 zł
Cirklar
58.99 zł
A Song For You
58.99 zł
Tage
37.99 zł
Beat
58.99 zł
Tuesday Wonderland
58.99 zł
Vattensaga
58.99 zł
Atlantic
41.99 zł
Cubist
59.99 zł
Falling Crystals
58.99 zł
Awase
63.99 zł
Artur Tuźnik Trio
41.99 zł
Sonar
59.99 zł

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: