Categorías

They Made History


  • Código : zzzcd0020
  • Fabricante : Music For Dreams (DK)
  • Código del fabricante: 5709498204123
  • Precio: 58.99 zł
  • Recomendar el producto

chill out/downtempo/avant-pop
premiera polska:
2006-07-27
kontynent: Europa
kraj: Dania
opakowanie: plastikowe etui
opis:

multikulti.com
Jesienią 2005 roku duńskie radio wyemitowało cykl programów 'They Made History", set dziesięciu wywiadów z osobami, mające nieprzeciętny wpływ na historię współczesną, prowadzone przez dziennikarza Steffena Kretza. Sukces tego przedsięwzięcia sprawił, że doczekał się on swojego filmowego odpowiednika. Zespół BLISS, w osobach Marca Georga Andersena oraz Steffena Aasovena, otrzymał propozycję skomponowania muzyki do tego serialu.
Obaj muzycy przejrzeli obrazy i omówili podstawowe założenia projektu. Ich zapał jeszcze został podgrzany faktem, że pojawiła się możliwość pracy z siedemdziesięcioosobowym zespołem radiowej orkiestry symfonicznej.
'Na początek skomponowaliśmy w większości instrumentalne wersje łączące klasykę, przestrzenny chillout oraz muzykę z różnych krańców świata - całą tą różnorodność umiejętnie zespoili 'blissowym" nastrojem.
W końcu dodali do muzyki wokale (na scenie BLISS wzbogacony został o śpiewaka z Zachodniej Afryki Tchando, oraz szwedzką wokalistkę Alexandrę Hamnede). Rezultat jest ujmujący, 'They Made History", to album, na który składa się siedemnaście pięknych numerów, które w unikalny i wyraźny sposób mieszają blissowe podkłady z klasyką, filmem, jazzem i chilloutem, które wzbogaca sekcja smyczkowa Orkiestry Symfonicznej Duńskiego Radia w Kopenhadze.
Minimalistyczna, choć pełna emocji muzyka wpasowała się idealnie w konwencję filmu, postawione przed muzykami zadanie, aby podkreślać nastrój bez odwracania od zjawisk wizualnych został w pełni zrealizowany.

Założony w 2001 roku label Music for Dreams od swojego debiutu (BLISS 'Afterlife') niezmiennie pozostaje jedną z czołowych wytwórni spod znaku chill out/lounge na świecie. Systematycznie poszczególne utwory z płyt wydawanych przez Music for Dreams trafiają na kompilacje BUDDHA BAR, Mezzanine De L'alcazar, HOTEL COSTES, Saint Germain Des Pres Cafe czy CAFE DEL MAR stając się ich prawdziwą ozdobą. Wielką gwiazdą jest porównywany do klasyków trip-hopu Portishead i Massive Attack zespół BLISS, 6 marca 2006 roku ukazała się specjalna dwupłytowa edycja wyjątkowego albumu 'Quiet Letters" z remixami Herberta, Bonobo, Fuga czy Christophera Goze'a.

Założycielem wytwórni jest duński dj - Kenneth Bager, którego nazwisko można znależć na ponad 500 różnych chill-outowych kompilacjach na całym świecie. Kolejne płyty w katalogu Music for Dreams są wciągającą podróżą w poszukiwaniu emocji oraz pasjii, które Bager dosłownie wyczarowuje, harmonizują one z jego osobowością i gustem artystycznym. Muzyka na nich zawarta jest pełna relaksu i odprężenia, warto słuchać jej wieczorami, odpocząć po całym dniu, wypijając filiżankę aromatycznej herbaty.


ArtRock.pl; 2007-02-02, ocena: 7 - Dobry, zasługujący na uwagę album
Historia. Dziedzina nauki zajmująca się poszukiwaniem i powiększaniem wiedzy o zdarzeniach minionych na podstawie bądź świadectw bezpośrednich, bądź źródeł pisanych, bądź wyników badań nauk pomocniczych. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia). Przedmiotem badań jest z reguły historia człowieka i cywilizacji ludzkiej.

Wyraz 'historia' pochodzi od greckiego słowa (historia), pierwotnie znaczącego 'badanie, dochodzenie do wiedzy' oraz 'wiedza zdobyta poprzez badanie'. Herodot użył tego słowa do określenia charakteru swojej pracy: 'Oto przedstawienie badań (gr. Histories apodeksis) Herodota z Halikarnasu '; stąd pochodzi z kolei tradycyjny tytuł jego dzieła: (Historiai, tłumaczony zwykle jako Dzieje) i nazwa nauki. Starożytni Grecy uważali historię za jedną ze sztuk.

Bliss. They Made History.

Jak zatem podejść do muzyki? Do dzieła, które ma ilustrować film o postaciach historycznych. O osobistościach, które miały wpływ dzieje ludzkości. Czy można na nią spoglądać (sorry, posłuchać jej) bez ciężaru kontekstu? Bo przecież sama muzyka też może stanowić pewien komentarz dotyczący nie tylko zdarzenia ale i postaci historycznej. Oczywiście można posłuchać tej muzyki bez tego balastu - muzyka to muzyka i nic nie może zakłócać nam radości (lub znudzenia) w jej odbiorze, a już tym bardziej jakieś postacie historyczne. Jednak czasami niełatwo się uwolnić od myśli, że jednak te dźwięki które słyszymy, to coś więcej niż tylko zapis nut, które urodziły się w głowie artysty. Że gdyby nie kontekst, powiązania i zależności, muzyka ta byłaby inna.

Tym razem Steffen Aaskoveen i koledzy pokusili się o zilustrowanie muzyką serialu opisującego najważniejsze postacie historyczne. Stąd tytuł: oni tworzyli historię. Oczywiście sam wybór poszczególnych postaci może być już kontrowersyjny (bo każdy fakt historyczny wywołuje kontrowersje). Nie wymieniam tych postaci celowo, bo przecież my tu muzyką,
a nie historią mamy się zajmować.

A zatem do rzeczy. Cóż, słychać, że ta płyta to soundtrack. Utwory, którymi Bliss nas tym razem obdarował są prawie zupełnie instrumentalne. Ot, od czasu do czasu pojawi się wśród dźwięków instrumentów głos wokalistki, wyśpiewującej wokalizy, do których już przyzwyczailiśmy się na poprzednich dwóch płytach. Utwory są spokojne, bogato zaaranżowane, dźwięki poszczególnych instrumentów momentami brzmią bardzo selektywnie, wymownie dotykając naszego słuchu rozmaitymi smaczkami, ukrytymi melodiami itd

Rozmyślnie nie wymieniłem żadnego nagrania. To ważne, bo nie ma na tej płycie utworów, które należałoby skreślić za pierwszym słuchaniem (a więc żadnych negatywnych eksperymentów); nie ma też na They Made History nagrań, które zapadają w pamięć od razu i człowiek będzie je nucił w tramwaju, autobusie, pociągu i czy innym rowerze. Cytatów z własnej twórczości (co w takich okolicznościach - czyt. Tworzenia muzyki filmowej - jest dość powszechne i momentami nawet uzasadnione - vide Peter Gabriel) też nie ma za wiele. Niekiedy zaskoczy nas nuta lub dwie, niebezpiecznie bliskie świata znanego nam z Quiet Letters czy Afterlife. Ale to naprawdę niewiele. Mimo to artyści potrafili wyczarować dla nas znowu dźwięki, które tchną tą samą tajemniczą tęsknotą. Po raz kolejny muzyka obdarza nas brzmieniem smutku wyczarowanym przez zawodzące skrzypce, znowu afrykańskie bębny niosą nam powiew gorącego wiatru sawanny, ryk lwów i krzyk umierających z pragnienia ptaków. Powtórnie budzi się w nas natchnienie dziewiętnastowiecznych mistrzów romantyzmu, znowu puste tajemne zamki i pałace rozbrzmiewają głosami ludzi, którzy są dziś już tylko historią.

Właśnie. Historią. Oto odpowiedź na pytanie. Czy muzykę da się odbierać wyłącznie jako dźwięki, będące instrumentalnym odwzorowaniem zapis nutowego, spisanego gdzieś tam kiedyś przez kompozytora? Nie. Jak dla mnie nie. Gdybym miał kiedyś słuchać muzyki bez zwracania uwagi na kontekst, bez wczuwania się w atmosferę i klimat nagrań, bez wreszcie spojrzenia na emocje i uczucia, które taka muzyka ze sobą niesie, to ... dziękuję bardzo. Lepiej już włączyć M jak miłość.

Dobra płyta. Polecam.
autor: Kris


muzycy:
Steffen Aaskoveen
Marc - George Andersen
Alexandra Humnede
Tchando

oraz gościnnie
Kim Sjögren
Kaare Bjerko
Lone Widahl Madsen
Chris Bleth
Lisbeth Scott
Anthony Clark
Greg August
Caroline Campbell
Michael Landin
String Ensamble "Mermaid Strings"
Danish National Symphony Orchestra.

utwory:
01 they made history (main title) (3:04)
02 unanswered letters (4:33)
03 96 hours waiting (5:16)
04 the return (6:46)
05 a chapter in history (main theme piano version) (2:21)
06 a quiet conversation (6:09)
07 unrevealed (interlude) (1:49)
08 when history was made (3:02)
09 living in exile (4:31)
10 a last meeting (2:33)
11 reveal feat. lisbeth scott (8:35)
12 answered letters (reprise) (2:08)
13 ruler of the world (4:52)
14 they made history (original version) (1:45)
15 epilogue (5:29)
16 they made history (end title) (2:51)
17 how would you like to be remembered? (1:53)

wydano: 2006-03
nagrano: 2005
more info: www.musicfordreams.dk
more info2: www.theblissworld.com; www.myspace.com/theblissworldofficial

Obrazek 1

Obrazek 1


Obrazek 1


Obrazek 1


partner wydawnictwa: